ManşetSiyaset

Ak Parti’de temayül yapıldı

Ak Parti’de temayül yapıldı

Ak Parti’de belediye başkan aday adaylık başvurusunun sona ermesinin ardından 81 ilde eş zamanlı temayül yoklaması yapıldı. Sakarya’daki temayülde oy kullananlar 93 belediye başkan aday adayı arasında tercihte bulundu. Sakarya’da 2 bine yakın kişinin oy kullandığı öğrenildi.

Eş zamanlı

Ülke genelinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen temayül yoklamasında Sakarya’dan toplam 2 bin kişiye 93 aday hakkında fikir soruldu. Çevrimiçi olarak gerçekleştirilen oylamada AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir komisyon başkanlığı yaptı. Komisyon Kurulu Üyeleri ise Zeki Korkutata, Derya Bakbak, Sadettin Hülagü, Ayşe Keşir, Yunus Tever, Zehranur Aydemir, Betül Gürlük isimlerinden oluştu.

Oy istediler

Sakarya’da temayülün gerçekleştirildiği Serdivan Spor Salonu’na pazar sabahı erkenden giden aday adayları, oy kullanacak olan kişileri kapıda karşıladı ve kendilerini son kez hatırlattı. Karasu ve Kocaali’den geniş katılımın olduğu oylama sonucu açıklanmayacak. Sonuçlar Ak Parti Genel Merkezi’nde değerlendirilecek ve aday belirleme kriterleri arasında bu verilerden istifade edilecek.

Kesin belirleyici değil

Temayül yoklaması aday belirlenmesinde en etkili kriterler arasında yer alsa da yoklamadan en yüksek oyu alan ismin aday olması her mümkün olmuyor. Temayül yoklamasının ardından adayların saha çalışmalarında gösterdiği performans da değerlendirilecek. Bunun için önümüzdeki günlerde geniş kapsamlı anket çalışmalarının yapılması ve sürecin yılbaşından önce sonlandırılması bekleniyor.