Karasu

Ahilik Haftası Karasu’da kutlandı

Ahilik Haftası Karasu’da kutlandı

Karasu İlçe Müftülüğü tarafından Pazaryeri Şehitler Cami önünde Ahilik Haftası kutlandı. Karasu İlçe Müftüsü Mehmet Çelebi tarafından Ahilik duasının yapılmasının ardından Pazaryeri esnafı ziyaret edildi.

Program Ahilik duasıyla başladı

Karasu İlçe Müftülüğü tarafından ahilik Haftası Pazaryeri Şehitler Cami önünde kutlandı. Gerçekleşen programa Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, Ak Parti Karasu İlçe Başkanı Recep Aksu, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cihan Emre, Merkez Cami İmamı Ali Sarımert ve diğer cami imam hatipleri katılım sağladı. İlçe Müftüsü Mehmet Çelebi’nin Ahilik duasını yapmasıyla başlayan program Müftü Çelebi’nin konuşmasıyla devam etti.

Her yıl kutlanacak

Ahiliğin kardeşlik olduğunu belirten Karasu Müftüsü Mehmet Çelebi, “Yaklaşık 10 asır evvel ahilik teşkilatı kuruldu. Adaleti, dini, yardımseverliği, dostluğu, güzelliği, insanlara ulaştırmak için güzel bir gelenek oluşturdular ve bunu asırlarca devam ettirdiler. Son zamanlarda unutulan bu güzel ecdadın mirasını bizler inşallah her yıl Ahilik Haftası’nda bu güzel mekanlarda kutlayacağız” şeklinde konuştu.

Pazar hocalarla açılacak

Ayrıca pazaryerinin her pazartesi sabahı hocalar eşliğinde dualarla açılacağını belirten Müftü Çelebi, “Pazartesi pazarımızın bereketli olması için hocalarımız eşliğinde pazarımızı dua ile açacağız. Hayatımızın huzurlu, mutlu, sağlıklı, bereketli olabilmesi için dua edeceğiz” ifadelerini kullandı. Yapılan konuşmanın ardından pazaryeri esnafı ziyaret edilerek Ahilik Haftası anısına hediye verildi. Müftü Çelebi, tüm esnafın Ahilik Haftası’nı tebrik etti.

Ahilik ahlakla başlar

Programa katılım sağlayan ilçe protokolü Atatürk Bulvarı’nda esnaf ziyaretlerine devam etti Ziyaretlerin ardından Karasu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cihan Emre’de makamında ziyaret edildi. Gerçekleşen ziyarette açıklamada bulunan Başkan Cihan Emre, “Ahilik ahlakla başlayan bir durum. Ahlakın da yer bulduğu bir esnaf profilinde her zaman güzel şeyler olmuştur. Bizi ziyaret eden ilçe protokolüne teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

İlçe Müftülüğü tarafından pazaryeri esnafına Ahilik Haftası anısına hediye verildi.
Programa Merkez Cami İmamı Ali Sarımert ve diğer cami imam hatipleri katılım sağladı
Program İlçe Müftüsü Mehmet Çelebi’nin Ahilik duasını yapmasıyla başladı.
Pazaryeri esnafı ziyaret eden ilçe protokolü esnafın Ahilik Haftası’nı tebrik etti.