Karasu

50 yıldır mermeri tutkuyla işliyor

 

50 yıldır mermeri tutkuyla işleyen Öz İş Mermer sahibi Dursun Öz, Karasu’da çırak yetiştirmekte zorlandığını belirtti. Öz, “Bizim işimiz güzel ve keyifli olduğu kadar meşakkatlide bir iş. Gençlerimiz bu yüzden bu mesleği pek tercih etmek istemiyor. Bu durumda bizi üzüyor” dedi.

 

EMEK VERİLEN MESLEK

50 yıldır önce İstanbul’da daha sonra Karasu’da mezarcılık işi yaptığını söyleyen Öz İş Mermer sahibi Dursun Öz, çırak konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirtti. Öz, “Yıllardır buradayım ve Karasu’da sanatımı öğretebileceğim bir eleman yetiştiremedim. Mesleğimiz güzel ama emek verilen bir meslek. Yeni nesilde pek emek çabası yok. Bu yüzden bu mesleğe talepte yok. Aslında biraz sabrederlerse bu mesleği benimserlerse öğrenilmeyecek bir meslek değil. İstanbul’daki çıraklarım bu işi çocuklarına bıraktı ben ise hala devam ediyorum. Bu işi öğrenmek isteyen genç kardeşlerimiz varsa bir ayda bu işi öğretmeye hazırım” diye belirtti.

 

KALEMLE ÇİFT YAZI

Karasu’da mezar taşı yapan tek kişi olmadığını ama kendisinin diğer meslektaşlarından bir farkı olduğunu söyleyen Öz, “Diğer arkadaşlarımız mezar taşı oymak için ya makine kullanıyor ya da kezzap ben ise elle yazıyorum. Bu konu da Karasu’da tekim” dedi. “İşimizin püf noktası önce kalemle çift yazı yazmaktan geçiyor” diyen Dursun Öz, “Yazıyı yazdıktan sonra oyma işlemi kolay. Marifet kalemde yazıyı düzgün yazabilmekte” dedi. Öz, Milli Eğitim’den talep olursa hiçbir bedel beklemeksizin bu mesleği öğrencileri de öğretebileceğini sözlerine ekledi.

 

MEZARDA KALİTE FARKI

Mezarda kalite farkı olduğunu da söyleyen Öz, “Mesela döküm mezarlar çok dayanıklı olmaz. Döküm mezarlar insanların gözüne hoş gelebilir ama doğaya karşı dayanıksızdır, çok çabuk tahribata uğrar. Bu mezarları maalesef 2 – 3 yıl sonra değiştirmek zorunda kalıyoruz. İnsanlar fiyata da aldanmasın. Önemli olan ucuz ya da göze hoş görünmesi değil dayanıklı olması” dedi. Mezar yaptırmanın her hangi bir zamanı olmadığını da söyleyen Öz, “İsteyen yakınının mezarını hemen yaptırabilir. Geçmişten günümüze kadar gelen mezarın çökmesini beklemek doğru değil. Bazı tahtaların çürümesi yıllar alabilir. Bu yüzden beklemeye gerek yok” dedi.

 

ZAMLARDAN ETKİLENDİK

Son zamlardan çok fazla etkilendiklerini de söyleyen Dursun Öz, vatandaşlara güncel fiyat veremediklerini de ifade etti. Öz, “Ürünlerimize yüzde yüz üzerinde zam geldi. 2.5 milyara yaptığımı mezarı şu anda 5-6 milyardan aşağı yapamıyoruz. Belimizi en çok da petrole yapılan zam büküyor. Bunu da müşteriye anlatmakta zorlanıyoruz” ifadelerini kullandı. Eski hastane caddesi üzerine Öz İş Mermer olarak hizmet verdiklerini de söyleyen Dursun Öz, “Mezar taşı haricince mutfak tezgahı, denizlik, basamak, döşeme, kaplama yani mermer üstüne olan her şeyi yapıyoruz” şeklinde konuştu.