Sağlık

Vatandaş mağdur

Doktor grev yaptı vatandaş mağdur

Türk Tabipler Birliği’nin çağrısı üzerine özlük haklarında iyileştirme isteyen greve gitti. Karasu’da da bazı hekimler bu grev kapsamında iş bıraktı. Grevden haberi olmayan hastalar ise kapıdan çevrildi. Karasu’da yaşanan bir olayda iş CİMER’e yansıdı ve bir doktora uyarıda bulunuldu.

Grev yaptılar

Türk Tabipler Birliği tarafından doktorların özlük haklarında iyileştirme yapılması ile ilgili alınan eylem kararına Karasu’da da katılan hekimler oldu. Ancak eylemden haberi olmadan hastaneye giden hastalar mağduriyet yaşadı. Karasu’da sağlık ocağına giden bir vatandaş doktorunun iş bırakma eylemi yaptığını öğrendi. Sağlık ocağında o esnada hastası olmayan bir doktorun odasına giren vatandaş, iddiaya göre, “Senin doktorun grevde. Benim hastam değilsin. Ben sana bakmam. Git acile de bizim sesimizi duyur” dedi.

Sağlık Müdürlüğü inceledi

CİMER’e yapılan şikayette M.Ç’ye şu yanıt verildi: “Konu ile ilgili yapılan değerlendirme sonucu vatandaşa verilen cevap ise şu şekilde: “Konu ile ilgili hekimlerden yazılı ve sözlü açıklama talep edilmiş olup, değerlendirildiğinde Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği gereği aile hekiminin kendi biriminin nüfusuna bağlı kişilerin takip ve tedavisinden sorumlu oldukları, kendi birimine kayıtlı olmayan kişilerin başvurularında kendi çalışma sistemlerine göre işlem yapıp yapmama hususunda inisiyatif alabildikleri ancak yerine görevlendirme yapıldığında görevlendirildiği biriminde görevlendirme süresince nüfusa bağlı kişilerin tedavi ve takibinden sorumlu oldukları; Başvuruda belirttiğiniz tarihte bazı hekimlerin grevde bulundukları ve mesai denetimiyle bunların tespit edildiği, tespit evraklarını gerekli işlemlerin yapılması için İl Sağlık Müdürlüğüne gönderildiği anlaşılmış olup başvuruda belirttiğiniz her iki hekime de hasta-hekim arasındaki iletişimi kurarken daha detaylı bilgilendirme yapmaları ve daha hassas olmaları hususunda sözel olarak uyarı yapılmıştır. Sağlıklı günler dileriz.”

Mağduriyet yaşadım

Konuyu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne ilettikten sonra kendisine verilen cevabın tatmin edici nitelikte olmadığını söyleyen M.Ç “Öncelikle bu şikayetimin direk Cumhurbaşkanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından incelenmesini istiyorum. Kurum tarafından verilen cevabı dikkatle inceleyelim lütfen. Aile hekimi kendisine kayıtlı olmayan kişiyi muayene edip etmeme hususunda inisiyatif kullanabilirmiş. Ben hastayım benim doktorum yok. Beyefendi greve gitmiş. Maaşını yine alıyor. Ve ben hiçbir hastası olmayan bomboş olan elinde telefonla oynayan bir doktora giriyorum. İnsan gibi selam veriyorum. ‘Hocam benim doktorum yokmuş siz muayene edebilir misiniz’diyorum. Doktor hanım bana: ‘Edemem. Devlet hastanesine git. Şikayet edin bizi. Sesimizi ancak böyle duyururuz o yüzden muayene etmiyorum’ diyerek yüksek sesle beni bağıra bağıra azarlıyor.

Sözlü uyarılmış

“Bacak bacak üstüne atmış şekilde ve şikayetim üzerine ilgili kurum hanımefendiyi sözlü uyarmış” diyen M.Ç, “Allah için soruyorum sizlere böyle saçmalık mı olur? Hasta bir insana ben seni muayene etmiyorum git beni şikayet et demek suç değilse nedir. Ve bunu ilgili kurum yönetmeliğe dayandırarak doktor inisiyatif kullanabilir diyor. Bu kurumun verdiği bu cevabında suç olduğunu düşünüyorum. Ben din görevlisiyim. Ölen bir kişi için müracaat edildiğinde ben onun defin işini yapamam diyemiyorsam bir ölü için bile, bir doktor diriyse ben seni tedavi etmiyorum diyerek beni ölüme terk edemez hele hele seni muayene etmiyorum diyerek sağlığımı tehlikeye atamaz. Ve bunu yönetmeliğe dayandırarak doktor inisiyatif kullanabilir diyerek hiçbir kurum onu haklı çıkaramaz. Devlet her zaman inisiyatif kullanacaksa şayet vatandaşının lehine kullanır inisiyatifi. Ve üstelik sağlık söz konusu ise. Bir diğer sorum şu: acaba bu cevabı veren kurum. Bu duruma düşen kişi devletin üst yetkilisi biri olsaydı, yani doktor aynı cümleleri örneğin cumhurbaşkanımıza kullansaydı bu bana verilen cevabı bu kurum aynen verebilir miydi? Sizden ricam gerek bu doktorlar gerek bu kurum hakkında gerekenin yapılmasıdır” ifadelerini kullandı.