Kocaali

Kocaali Denizcilik MTAL öğrencilerini bekliyor

Kocaali Denizcilik MTAL öğrencilerini bekliyor

Geçtiğimiz ay açılan Kocaali Denizcilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2023-2024 eğitim öğretim yılında 90 öğrenci ile eğitime başlayacak. İlçenin yeni okulu tercih kılavuzunda yerini aldı.

90 öğrenci

Kocaali de geçtiğimiz ay açılan Denizcilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerini karşılamaya hazırlanıyor. Caferiye TOKİ okulunda açılan ilçenin yeni eğitim kurumu 20232 yılı LGS tercih kılavuzunda yerini aldı. Konu ile ilgili açıklama yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdülkadir Güneş okulun bu yıl toplam 90 öğrenci ile eğitime başlayacağını söyledi. Güneş “İlimizde Denizcilik Temalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak eğitim-öğretim faaliyetlerine 2023 – 2024 eğitim – öğretim yılında başlayacak olan  okulumuz, limanlara giren ve çıkan yüklerin gümrük işlemlerinin yapılması, deniz ve liman işletmelerindeki nakil, muhafaza, yönlendirme, yönetim işlerinde sahada veya ofiste personel veya yönetici olarak çalışacak nitelikli insan gücünü ihtiyacını gidermek amacı ile  2023 LGS öğrenci yerleştirmeleri sonucunda puan üstünlüğüne göre Güverte İşletme, Gemi Elektroniği ve Haberleşme, Gemi Makinaları İşletme dallarında 30’ar öğrenci  olmak üzere toplamda 90 öğrenci alacaktır” dedi.

Rekabet gücü

İlçede bulunan Denizcilik Meslek Yüksekokulu ve Denizcilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin birbirini pekiştirdiğini ve Türk denizciliğinin rekabet gücünün artırılmasına katkı sağladığını belirten Güneş “Marmara Bölgesi ve İstanbul’un Karadeniz’e açılan kapısı konumundaki Karasu Limanı ile birlikte Karasu Organize Sanayi Bölgesi her geçen gün büyüyen hacmiyle mezun olan öğrencilerimizin bölgemizde istihdam edilebilmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda uluslararası ticaretini büyük ölçüde deniz yolları ile gerçekleştiren ülkemizde, denizcilik ile ilgili alanlarda nitelikli iş gücüne olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Türk denizciliğinin rekabet gücünü arttırmak, denizcilik sektörüne uluslararası standartlarda yetişmiş mezunlar kazandırmak amacıyla da ilçemizde Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Bünyesinde bulunan Kocaali Denizcilik Meslek Yüksekokulu, Deniz ve Liman İşletmeciliği Programında da yükseköğretime devam ederek kendilerini bu alanda yetiştirebileceklerdir. İlçemiz dışından okulumuza yerleşen öğrencilerimiz, ilçemiz Kocaali Anadolu Lisesi Kız ve Erkek pansiyonunda kalabileceklerdir” şeklinde konuştu.