Gündem

Toprağın pH değeri önemli

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, fındık bahçelerinde bakım ve besleme işlemlerinin başladığını belirtti. Gübreleme programına başlanmadan önce toprağın pH değerinin ölçülmesi gerektiğini söyleyen Ersoy, “Toprak pH ölçümünü Ziraat Odamızda ücretsiz olarak yapıyoruz. Üreticilerimiz toprak tahlili alır gibi bahçelerinden toprak alarak odamıza getirdikleri zaman toprak pH ölçümü yapılmaktadır” dedi.

 

BAKIM VE BESLEME

Fındık bakımı hakkında bilgilendirmelerine devam eden Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, fındık bahçelerinde bakım ve besleme işlemlerinin başladığını söyledi. Ersoy, “Fındık bahçelerine bitki besleme yapılmadan önce toprakta yapılması gereken bazı işlemler vardır. Uygulanacak olan gübreden maksimum faydanın sağlanabilmesi toprak şartlarının uygunluğuna bağlıdır. Uygun bir toprak ise toprağa verilecek gübreden maksimum yararın sağlanmasına yardım eder. Uygun olmayan toprak şartlarında hangi gübre uygulanacak olursa olsun bitki gelişimi ve mahsuldarlığı toprağın uygun olmayan şartları sınırlayıcı bir faktör olarak karşımıza çıkar” ifadelerini kullandı.

 

PH DEĞERİNE DİKKAT

Gübreleme programları hazırlanırken bu gibi özellikler dikkate alınarak bir programlama yapılmalıdır” diyen Ersoy, “Toprağın hazırlanmasında burada bahsedeceğimiz toprağın tansiyonu olarak adlandırılan toprak pH’sıdır. Fındık bitkisi, normal gelişmesini toprak reaksiyonu pH 6–7 arasında olan topraklarda sağlar ve bol ürün verir. Fındık bahçesi için ideal pH değeri ise 6.2 olmalıdır. Toprağın bileşiminde bulunan kalsiyum bir taraftan bitki besin maddesi olarak bitkiler vasıtasıyla alınırken diğer taraftan yağışlar vasıtası ile topraktan alt katmanlara doğru yıkanmaktadır. Bu durum toprak reaksiyonunun (pH) asit karakter kazanmasına diğer bir ifade ile toprağın asitleşmesine neden olur. Bu da besin maddelerinin fındık tarafından alınmasını engelleyen bir durumdur” şeklinde konuştu.

 

KİREÇ UYGULAMASI

Ersoy, “Genel olarak ilçemiz toprakları asidik özellik göstermekte ve pH oranı bahçelerde düşük çıkmaktadır. Düşük pH’lı toprakların tansiyonunu dengelemek için kireç uygulaması yapılmalıdır” dedi. Ersoy, “Toprağın asidik olması yani pH’nın 6’nın altında olmasının bazı olumsuzlukları vardır. Besin maddelerinden en önemlilerinden olan fosfor toprakta tutulur fındık da bu fosfordan faydalanamaz. Fazla asit topraklarda yüksek oranda çözünen alüminyum ve mangan iyonları fındık köklerine toksik etki yaparak köklerin büyümesine ve alt katlara geçmesine mani olurlar. Toprakta kalsiyumunun yetersiz olması kök büyüme hücrelerinin hiç oluşmamasına ya da tam teşekkül edememesine neden olmaktadır. Yaprakların vaktinden önce sararmalarına neden olur” dedi.

 

KASIM VE ARALIK

Toprağa kireçle verilen kalsiyum genç köklerin uçlarındaki büyüme noktalarının oluşumunda görev yaparlar” diyen Ersoy, “Fındık bahçelerinde kireçleme fındık bahçelerinin toprak analizleri sonucuna göre kirece ihtiyacı olup olmadığı ve ne kadar kireç verilmesi gerektiği tespit edilir. Fındık için genelde Kasım-Aralık ayları kireçleme için uygundur. Kireçleme fındık bahçelerinde iki yöntemle uygulanır. Tavsiye edilen kireç miktarı bahçenin tamamına muntazam ve eşit olarak serpilerek köklere zarar vermeyecek şekilde mümkün olduğu kadar derin çapalanır. Ya da ocakların dal iz düşümlerindeki 50-60 cm genişliğinde halka şeklindeki banda muntazam olarak dağıtılarak mümkün olduğu kadar toprak derinliğine çapalanır. Verilecek kireç miktarı bu yöntemle daha az olmaktadır” diye belirtti.

 

ÜCRETSİZ TAHLİL

İlçemizin bazı bölgelerinde ise toprak pH’sı nadir de olsa fazla çıkabilmektedir” diyen Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, “Toprağın alkalin özellik kazandığı bu durumda ise kükürt uygulaması yapılmalıdır. Toprak pH ölçümünü Ziraat Odamızda ücretsiz olarak yapıyoruz. Üreticilerimiz toprak tahlili alır gibi bahçelerinden toprak alarak odamıza getirdikleri taktirde toprak pH ölçümü yapılmaktadır. Fındıkta kök yüzeyinden dal kesimleri yapılabilir. Dal ve dalcık budaması için yaprak dökümü beklenilmelidir. Fındık bahçesinden toprak tahlili için numune alınmaya devam edilebilir. Fındık kök çürüklüğü hastalığı ile mücadeleye devam edilebilir” bilgisini paylaştı.