Gündem

Yaprak örneği alınmalı

Fındık bakımı hakkında bilgilendirmeye devam eden Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, fındık bahçelerinde gübreleme amacıyla yaprak örneği alınabileceğini söyledi. Ersoy, “Tekniğine uygun olarak alınan yaprak örnekleri delikli naylon veya bez torbalara konularak en kısa sürede laboratuvara ulaştırılmalıdır” dedi.

 

2 AYNI NUMUNE

Fındık bakımı hakkında bilgilendirmeye devam eden Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, “Fındık bahçelerinde gübreleme amacıyla Temmuz ayı ikinci yarısından Ağustos ayı sonuna kadar yaprak örneği alınabilir. 20 dekardan büyük bahçeler, farklı bahçe gibi algılanmalı ve 2 ayrı numune alınmalıdır. Yaprak örnekleri o yılın sürgünlerinden güneş gören hastalıksız yapraklarda alınmalı. Bahçe içinde zig zag çizerek, ortalama 25 ocağın dört ayrı yönünden 80 ve 120 adet olacak şekilde yapılmalı. Yaprak örneği alırken bazı noktalara dikkat edilmeli. Bahçede farklı fındık çeşitleri varsa, farklı çeşitlerden de ayrı yaprak örnekleri temin edilmeli” ifadelerini kullandı.

 

FINDIK TEKE BÖCEĞİ

Toprak özellikleri yönünden farklı olan topraklardan da ayrı yaprak örneği alınmalı” diyen Ersoy, “Yapraklarda sarılık, kuruma, kıvrılma, hastalık, herhangi bir böcek tarafından yenilme, deforme olma var ise bu yapraklardan örnek alınmamalıdır. Tekniğine uygun olarak alınan yaprak örnekleri delikli naylon veya bez torbalara konularak en kısa sürede laboratuvara ulaştırılmalıdır. Fındık ocakları kontrol edilerek fındık teke böceğine karşı mekanik mücadeleye devam edilebilir. Uç sürgün kurumalarının iyice belirginleştiği Temmuz ayı ortalarından yaprak dökümüne kadar olan süre içinde zarara maruz kalmış tüm sürgünler budanarak bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Bu dönemde yabancı ot temizliğine de devam edimelidir” dedi.