Karasu

15 Temmuz destanının 6’ıncı yılı

 

Darbe girişiminin 6’ıncı yıldönümünde gündüz başlayan anma etkinlikleri akşam saatlerinde Karasu Başbuğ Alparslan Parkı’nda devam etti. Etkinlikler 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece yarısı 00.13’te tüm camilerde sela okunmasıyla sona erdi.

 

15 TEMMUZ GECESİ HATIRLANDI

Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle Cuma günü Karasu Başbuğ Alparslan Türkeş Parkı’nda ilçe protokolü ve vatandaşların katıldığı bir program gerçekleştirildi. İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla başlayan program Kur’an tilaveti ile devam etti. Şehitler için okunan Kur’an tilavetini Ömer Bayhan gerçekleştirdi. Merkez Camisi İmam Hatibi Ali Sarımert okunan Kuran Tilaveti’nin Türkçe anlamını açıkladı.15 Temmuz kısa film ve video gösterimi katılımcılara izletildi. Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı, Belediye Başkanı İshak Sarı ve 15 Temmuz Gazisi Ali Ayran programda konuşma yaparak 15 Temmuz anı defterini imzaladı.

 

MİLLİ VE MANEVİ DUYGULARI YÜKSEK

Programda konuşma yapan Kaymakam Ahmet Naci Helvacı, “Her milletin kendisine has özellikleri var. Türk milletini dünyada farklı kılan en önemli unsur özgürlük, istikbal ve istiklaline düşkünlüğüdür. Türkiye, Türk milleti tarihinin oluştuğu ilk andan itibaren devlet kurma geleneğine sahip ve bulunduğu her yerde asli yönetim konumunda bulunan bir millet olmuştur. Türk insanı özgürlüğüne, istikbaline, seçme ve seçilme hakkına yani iktidarı belirleme gücüne ayrıcalığına yapılan her türlü müdahaleyi engellemiştir. Türk milletinin 15 Temmuz’daki duruşu bundan sonraki her dönem içerisinde aynı şekilde tezahür edeceği hatta daha katmerlenerek devam edeceği konusunda şüphe duymamamız gerekir. Karasu Türk milletinin temel değerlerine sahip milli ve manevi duyguları yüksek bir ilçe” dedi.

 

ZAFER ALTIN TEPSİDE SUNULMAZ

Kürsüye çıkan Belediye Başkanı İshak Sarı, “Bir taraftan 251 vatandaşımızı bir gecede kaybetmenin hüznünü yaşarken, diğer taraftan da dünyada eşine az rastlanır bir direnişe şahit olmanın gururunu yeniden yaşıyoruz. Hüzün ve gururun aynı anda yaşandığı bugünde tekrar ifade etmemiz gerekir ki, hiçbir zafer altın tepside sunulmaz. Tarihimiz boyunca kazandığımız her zaferin arkasında bir fedakarlık vardır. Şunu asla unutmayalım ki, bu cennet vatanın kahraman evlatları, bütün terör örgütlerine karşı mücadelesi artan bir kararlılıkla her daim sürdürecektir. Bayrak ve vatan, şehitlerimiz ve gazilerimizin bizlere emanetidir. Bizler de bu emaneti bizden sonraki nesillere ulaştırmakla mükellefiz” ifadelerini kullandı.

 

DUYGULARI KABARAN MİLLETİZ

Programda konuşma yapan 15 Temmuz Gazisi Ali Ayran ise, “Kendi askerimiz bizi vurdu. Vatan, millet denilince tüm kalbi duyguları kabaran bir milletiz. Biz kimsenin egemenliği altına girecek bir devlet bir millet değiliz. O gece kadın erkek demeden tüm Türk milleti vatanı için sokaklara çıktı. Ellerinde hiçbir silah olmadan milleti için savaştı. Bizim milletimizin kadını da erkeği de bu milletin uğruna gözü bile kırpmadan canını feda eder” ifadelerini kullandı. Programda protokole ve vatandaşlara Türk Bayrağı verildi. Başbuğ Alparslan Türkeş Parkı’ndaki programda katılımcılara lokma dağıtıldı. Düzenlenen etkinlikler 00.13’te tüm camilerde sela okunmasıyla son buldu. (HABER: Bahar Kaya)