Minikler bir yazarla daha buluştu

Karasu Zübeyde Hanım Anaokulu’nda Kütüphane Haftası nedeniyle Yazar Gönül Simpson, hikaye kitaplarını miniklere canlandırarak anlattı. Minikler hikayeyi pür dikkat dinledikten sonra Yazar Simpson’un sorularına heyecanla cevap verdi.

 

İLHAM KAYNAĞIM

Karasu Zübeyde Hanım Anaokulu’nda Kütüphane Haftası nedeniyle Yazar Gönül Simpson, hikaye kitaplarını miniklere canlandırarak anlattı. Karasu’da okumanın en büyük şansı olduğunu belirten yazar Gönül Simpson, “O dönemlerin Karasu’sunda yaşamış olmak en büyük ilham kaynaklarımdan biri. Bir çocuğun ihtiyaç duyduğu her şey Karasu da var. Deniz, kum, orman. Bunların hepsi kitaplarımı yazmam için ilham kaynağı oldu. İnsan ilişkilerinin en güzelini de Karasu’da yaşadım. Yani ilham almam gereken ne varsa hepsini yaşadığım yerden, Karasu’dan almış oldum” ifadelerini kullandı.

 

UÇMAKTAN KORKAN UĞURBÖCEĞİ

Yazar olmadan önce birçok hayalim vardı” diyen yazar Simpson, “Ama en çok sevdiğim şeyi, yazar olmayı seçtim. Toplamda 23 tane kitabım var ve bunun yanı sıra basılmayı bekleyen kitaplarımda var. İlk hikaye kitabım Uçmaktan Korkan Uğurböceği’ydi. Aslında bu biraz benim hayat hikayemi anlatıyor. Cesaret isteyen, başarabileceğinden çokta emin olmayan küçük bir uğurböceğini anlatıyor. Cesaretini toplayarak yapmaktan korktuğu şeyi yani uçmayı ilk denemesinde başara bildiğini görüyor. Hayata yeni atıldığım dönemdeki ben gibi” dedi. Simpson, miniklerle buluşmasında Aceleci At ve Astronot Kutup Ayısı kitaplarını anlattı.

 

ASTRONOT KUTUP AYISI

Simpson, “Aceleci at, günümüz çocuklarına çok uygun bir masal. Benim kitaplarım arasında ilk ve tek masalım. Beklemeyi sevmeyen, sabretmeyi bilmeyen, etrafına alıcı gözle bakmayan bir atın hikayesini anlatıyor. Aceleci at ne havanın, ne de topraktaki karıncanın farkında. Masalda, günümüzdeki dijitale bağımlı çocukların, hızla yarışan hayatlarından bahsediyorum. Astronot Kutup Ayısı hikaye kitabımda ise, sadece oturduğu yerden hayal kuran, bunları gerçekleştirmek için çabalamayan bir kutup ayısını ele alıyorum” dedi. Simpson, “Çocuklara hikayemde mesajları doğrudan vermekten ziyade bunu dolaylı yollarla kendilerinin anlamasını istiyorum” ifadelerini kullandı

 

OKUMA BİLİNCİNİ ARTTIRMAK

Karasu Zübeyde Hanım Anaokulu Müdürü Zehra Türkoğlu Kuba ise, “Kütüphane Haftası dolayısıyla okulumuzda yazar Gönül Simpson’u ağırladık. Kütüphaneler haftasını, yazarımızın kitaplarını seslendirerek ve canlandırarak okumasıyla kutladık. Miniklerin bir yazarla birebir görüşmesini istedik. Bu etkinliklerle miniklerde kitap okuma bilinci arttırmak istiyoruz” dedi. Kuba, “Miniklerin dış dünyayı kavrayabilme ve anlamasını sağlamak için bu tarz etkinlikler faydalı olacak. Öğrencilerimiz çok mutlu oldular. Umarım faydalı bir etkinlik olmuştur. Yazar Gönül Simpson’a ilgilerinden dolayı teşekkür ederim” ifadelerini kullandı. (HABER: Bahar Kaya)