Karasu

Birbirinden önemli konular gündeme geldi

 

 

Karasu Belediye Meclisi Mart Ayı toplantısı yoğun geçti. Mehmet Çatalbaş Sanayi’de imarın kaldırıldığını iddia etti. MHP’li Fatih Şentürk ise süpermarket ile ilgili birden fazla karar alınmasının kamuoyunda yanlış anlaşıldığını dile getirdi ve karardan önce Tarım Kredi Market açılmasının Meclis iradesine saygısızlık olduğunu söyledi.

 

İRADEYE SAYGISIZLIK

Karasu Belediye Meclisi’nde Tarım Kredi Marketlerinin zincir marketlere getirilen bazı hükümlülüklerden muaf olmasını içeren madde tartışma konusu oldu. MHP Grup Başkanvekili Fatih Şentürk zincir marketlerle ilgili             Belediye Meclisi’nin birden fazla karar almasının kamuoyunda “Kime özel karar alınıyor” şeklinde değerlendirildiğini dile getirdi. Meclis’te karar alınmadan Tardım Kredi Market açıldığını söyleyen Şentürk, Meclis’ten karar çıkmadan market açılmasının Meclis iradesine saygısızlık olduğunu dile getirdi. Konu ile ilgili açıklama yapan Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Karakaş ise zincir market konusunda hassas davrandıklarını Tarım Kredi Marketi’nin önce açılması konusunda da aceleci davranıldığını söyledi.

 

MHP SORDU CHP YANITLADI

Gündem dışı söz talebinde bulunan MHP’li Fatih Şentürk Denetim Komisyonu Raporu’nun Meclis öncesinde belediye meclis üyelerine gönderilmemesini eleştirerek, “Buraya geldiğimiz süre içinde bu raporu inceleme şansımız olmuyor. Bunun daha önceden bize gönderilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Duruma Belediye Başkanı İshak Sarı’dan önce CHP’li Mustafa İngenç yanıt verdi. “5393 sayılı kanun gereği Denetim Komisyonu Raporu, Belediye Başkanına sunulur. Başkan raporu Meclis’e sunmak zorunda değildir” diyen Mustafa İngenç, “Başkan Bey iyi niyet göstermiş raporun son kısmını masalarımıza bırakmış” dedi. Başkan Sarı da, “Dilerseniz raporu Yazı İşleri’nden alabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

 

OSB’DE USUL HATASI VAR MI

Karasu Belediyesi’nin Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu’na üç temsilci verdiğini hatırlatan MHP’li Fatih Şentürk, 2019 Nisan Meclisi’nde bu iki yıllığına üye verildiğini hatırlatarak, geride kalan bir yıldan bu yana yönetim kurulundaki temsilcilerin usul dışı olarak görev yapıp yapmadıklarını sordu. Şentürk yeni üye seçilmemesinin OSB yönetiminden mi yoksa Karasu Belediyesi’nin ihmalinden mi kaynaklandığını da sordu. Belediye Başkanı İshak Sarı ise OSB’deki üye sayısında bir değişiklik olmasının muhtemel olduğunu ve yatırımcıların yönetimi devralma planı yaptıklarını söyledi. Bu konu ile ilgili bir eksiklik olup olmadığına bakacaklarını ve konuyu bir sonraki mecliste gündeme getireceklerini de sözlerine ekledi.

 

BEŞE BEŞ KATMIYORSUN

Sanayi Kooperatifi’ne ait alanın imarsız kaldığını söyleyen Mehmet Çatalbaş ile Başkan İshak Sarı arasında tatlı sert tartışma yaşandı. Çatalbaş Cuma namazını dışarda kılan vatandaşların fotoğrafını göstererek Sanayi’ye bir an önce cami yapmak istediklerini ancak bu konuda destek göremediklerini söyledi. Sanayi Kooperatifi’ne ait alanın imarsız göründüğü planı da gösteren Çatalbaş, “Bana bu planın açıklamasını yapabilir misiniz” diye sordu. Belediye Başkanı İshak Sarı da, “Beşe beş katan bir yapıda olsanız cami ısrarınızı anlayacağım da yaptığım kısa araştırmada öyle olmadığını gördüm. Bu konuda sizi daha önce bilgilendirdik. Şimdi defalarca bu konuyu gündeme getirmeye gerek yok” dedi.

 

PLANI BİRLİKTE YAPACAĞIZ

Karasu Sanayi Sitesi’ndeki alanın planda boş görünmesinin henüz planlamasının yapılmadığı anlamına geldiğini söyleyen Sarı, “Bu alandaki çalışmamızı henüz tamamlamadık. Etrafındaki alanı boşalttık. Sanayi esnafımızı durduk yere karşımıza almaya meraklı değiliz. Daha geniş bir çalışma alanı sağlamak için formül arıyoruz. Bununla ilgili sizinle birlikte hareket edeceğiz. Bir plan yapıp, sizinle istişare edeceğiz. Bekleseniz bunu göreceksiniz” dedi. Cami konusundaki tartışmaları kişisel örneklerle açıklayan Sarı, “Merak etmeyin oraya çok daha büyük bir cami yapacağız. Cami üzerinden sömürü yapılmasına imkan vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

FESTİVAL YAPILABİLİR

Gündem dışı söz alan CHP’li Şakir Şen de Karasu Belediyesi’nin uyuşturucu konusunda emniyet ile işbirliği yapması gerektiğini dile getirdi. Ardından Mersin Balığı festivallerine ara verildiğini hatırlatan Şen, daha önce yapılan festivaller sayesinde Sakarya Nehri üzerinde bulunan 200 civarında kum ocağının kapatıldığını ve nehirdeki mersin balığı popülasyonunu arttığını söyledi. Şen ayrıca kıyı erozyonu ile ilgili bir girişimde bulunulup bulunulmadığını da sordu. Başkan Sarı ise uyuşturucu konusunda doğrudan bir girişimlerinin olmadığını ancak her türlü işbirliğine açık olduklarını dile getirdi. Mersin balığı festivali konusunda gerekli çalışmanın yapılacağını söyleyen Sarı kıyı erozyonu ile ilgili de birkaç yıldan bu yana sürdürülen girişimlerinin sonuç verdiğini, kış aylarına kalmadan eski tahkimatların tamir edileceğini ve yenilerinin bir kısmının yapımının tamamlanmasını beklediklerini söyledi.

 

YAZICI VE DURMAZ ENCÜMEN

Gündem dışı konuşmaların ardından gündeme geçildi. İlk madde olan encümen seçiminde Cumhur İttifakı uyumu göze çarptı. Ak Parti Zekeriya Durmaz’ı aday gösterdi, MHP ise geçen dönem olduğu gibi Oktay Yazıcı’yı aday gösterdi. Ak Partili Durmaz 19, MHP’li Yazıcı 18 oy aldı. CHP ise encümen üyeliği için aday çıkarmadı. Daha sonra İmar, Plan ve Bütçe, Hukuk komisyonları başta olmak üzere tüm komisyonlara üye seçimi yapıldı. Beş kişiden oluşan komisyonlarda Ak Parti’den 3, CHP ve MHP’den birer üye katıldı. Açık oylama ile yapılan seçimler sonucunda komisyonlar oluşmuş oldu.

 

ASLANBAY YÖNETTİ

Gündemin üçüncü maddesine gelindiğinde Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı koltuğunu Başkanvekili Sabri Aslanbay’a devretti ve faaliyet raporunun mütalaasına geçildi. Faaliyet raporunun anlaşılır ifade ile yazıldığını ifade eden MHP’li Fatih Şentürk gösterilen hassasiyet için teşekkür etti. Ardından söz alan BBP’li Mehmet Çatalbaş ise, raporun son cümlesinde yer alan raporda yer almayan kısımlardan belediye başkanının sorumlu olmadığına ilişkin ifadeleri anlamlandıramadığını söyledi. Ve “Bu ne demek” diye sordu. Başkan İshak Sarı da açıklamasında “Bu bir matbu evrak. Bu raporda yer almayan ve bilgim dahilinde olmayan kısımlardan sorumlu tutulamayacağımı gösteriyor” dedi.

 

13 ARSA SATIŞI

Karasu’nun çeşitli mahallelerinde bulunan 13 arsanın satışına ilişkin gündem maddesi öncesinde söz alan MHP’li Fatih Şentürk, “Bu arsaların satışından elde edilecek gelirden ve satış şeklinden şüphemiz yok. Ancak bu arsalar nereleridir, ne kadar gelir beklenmektedir ve elde edilen gelir nasıl değerlendirilecektir? Bunlar kamuoyu ile paylaşılsa daha şeffaf bir yönetim sergilenmiş olur” dedi. Şentürk’ün sözleri üzerine arsaların yeri, nevi, muhammen bedelleri meclis kürsüsünden okundu. Oylama sonucunda arsa satışı için belediye encümenine oy birliği ile yetki verildi.

 

ANTRENÖR VE BARINAK

Karasu Belediyesi bünyesinde hali hazırda çalışmakta olan bir personelin kendi mezuniyet alanına yönlendirmesi amacıyla antrenör kadrosu açılması da meclis gündemine geldi. Madde ile ilgili açıklamada bulunan Başkan Sarı, “Bu arkadaş mezuniyeti yönünde çalışacak. Yeni birini almıyoruz. Sadece burada eziyet ettiğimiz bir arkadaşımıza kendi işinde çalışma imkanı sunuyoruz” dedi. Meclis’te ayrıca sokak hayvanları geçici rehabilitasyon merkezi ve bakım evi yapılması için belediye başkanına her türlü yetkinin verilmesi de karara bağlandı. Meclisin son maddesinde ise Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ile denizden gelir elde etmeyi amaçlayan “Mavi ekonomiyle Karasu ekosistemini geliştiriyor” isimli proje için Belediye Başkanı’na yetki verilmesi de kararlaştırıldı.