EğitimKarasu

İnönü’de Sıfır Atık Kütüphanesi

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nca “81 İlde Sıfır Atık” projesi kapsamında okullarda kullanılmayan atık malzemelerin değerlendirilerek 250 kütüphane yapılması kararlaştırılmıştı. Bu kapsamda Karasu’da İnönü İlkokulu’nda geri dönüşümlü malzemelerle yapılan Sıfır Atık Kütüphanesi açılışı gerçekleştirildi. 

 

AÇILIŞ YAPILDI

Eğitimde fırsat eşitliğini artırmak ve okullar arası başarı farklarını azaltmaya ağırlık vermek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nca “81 İlde Sıfır Atık” projesi kapsamında okullarda kullanılmayan atık malzemelerin değerlendirilerek ülke genelinde 250 kütüphane yapılması kararlaştırılmıştı. Bu kapsam Karasu İnönü İlkokulu’nda geri dönüşümlü malzemelerle yapılan Sıfır Atık Kütüphanesi açılışı gerçekleştirildi. Yapılan açılışa Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, İlçe Şube Müdürü Özcan Erşen ve merkez okul müdürleri de katıldı.

 

BEKLENTİMİZİN ÇOK ÖTESİNDE

Kütüphane açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı, kütüphaneyi gezerek öğrencilerin inşaattan aldıkları atık palet tahtalarından yapmış oldukları kitaplığı, telefon kablo makarasından yaptıkları masayı inceledi. Kaymakam Helvacı, “Beklentimizin çok ötesinde bir kütüphane, tek tek ellerle işlenmiş örnek bir çalışma olmuş” diyerek emeği geçenlere teşekkür etti. Tören alanında öğrencilerle bir araya gelen Helvacı, miniklerle sohbet ederek başarılı bir eğitim ve öğretim dönemi diledi.

 

ANLAMLI FAALİYET

Kütüphane açılışı ile ilgili konuşan Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı, geri dönüşümün büyük bir avantaj ve tasarruf sağladığını belirterek, “Özellikle eğitim kurumlarımızda geri dönüşümlü malzemeler ile kütüphane oluşturmak, eğitim adına çok anlamlı bir faaliyet oldu. Bu gibi tasarruf odaklı çalışmaların artması bizleri çok memnun edecek. Ellerle işlenmiş olan bu güzel çalışma okulumuza hayırlı olsun. İnşallah bu çalışmaların devamı gelir” ifadelerini kullandı. Bahar Kaya