Gündem

İSMAİL HAKKI BAŞKAN GİBİ

Karasu Muhtarlar Derneği’nde kongre hazırlıkları devam ediyor. Bir süreden bu yana tek adaylı kongre yapılması için çalışan muhtarlar Karasu’daki siyasileri ve sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ediyordu. Bu ziyaretler sonucunda eski başkanlardan İsmail Hakkı Topaloğlu ismi üzerinde uzlaşı sağlandı. 21 Mart’ta yapılacak olan seçimde yönetimin nasıl şekilleneceği konusu da yavaş yavaş netlik kazanmış durumda. Yeni yönetimin, daha önce Muhtarlar Derneği’nden istifa etmiş olan Kabakoz Mahallesi Muhtarı Mustafa Öztürk ve Kuyumcullu Mahallesi Muhtarı Mustafa Çalık isimlerine sıcak bakmadığı, bu iki ismin derneğe kabul edilmemesi yönünde katı tutum sergilemesi bekleniyor. Muhtarlar arasındaki birlik sanıyoruz ki bu dönem de iki Mustafa’yı kapsamayacak.

 

CHP KONGREYE Mİ GİDİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi ilçe ve il kongreleri için düğmeye bastı. Önümüzdeki günlerde bir kongre takvimi oluşturacak ve ilan edecek. Bu takvime göre CHP yenilenmiş kadrolarla genel seçime gitmek istiyor. Öte yandan CHP’nin kongre kararı alması aslında genel seçimlerin zamanında yapılacağına yani erken seçimden ümidin kesildiğine işaret ediyor. CHP Karasu’da Aykut Süt’ün göreve devam etmesi ve yönetimde bazı değişiklikler ve ekibe yeni takviyeler yapması bekleniyor. Süt’ün karşısına çıkmayı düşünen aday şimdilik yok gibi.

 

ŞAHİN ADAY OLUR MU

Cumhuriyet Halk Partisi’nden Sakarya ikinci sıra milletvekili olan Hüseyin Avni Şahin ile Engin Özkoç’un arasından su sızmıyor. Sakarya’da son yapılan kamuoyu yoklamalarında sosyal demokrat seçmen CHP’nin oyunda bir artış bekliyor. Bir önceki dönem sahada etkin performans sergileyen Hüseyin Avni Şahin’in bu dönem adaylığı hak ettiği konuşuluyor. Sakarya İl Yönetimi’nden bazı isimlerin de adaylık için hazırlık yaptığı artık sır değil. Bakalım önümüzdeki kongre sürecinden sonra CHP Sakarya’da neler olacak.

 

VATANDAŞIN DUYARLILIĞI

İddiaya göre Karasu’daki bir işletme sigaraya zam geldiğini televizyondan öğrenmiş ve tüm sigaralara ikişer lira yansıtmış. Ancak sadece bir grubun mamullerine zam gelmiş. Bizim işletmeci her ürünü iki lira farkla satmaya devam etmiş. Yoldan geçerken rast gele o işletmeden sigara alan vatandaş fiyatın farklı olduğunu görünce bir başka yere gitmiş ve iki liralık farkı ilgililere bildirmiş. İddiaya göre vatandaş şikayet makamına arabayla gitmiş yani iki liralık şikayet için çok daha fazla yakıt parası ödemiş ama niyet hasıl olmuş.

 

ZİYARETE GİDENLER

Karasu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cihan Emre’yi ziyarete giden gidene. Emre ziyaretçi ağırlamaktan neredeyse sokağa çıkamaz hale geldi. Pek çok kişi Emre’yi tebrik için sıraya giriyor da… Ziyaretçiler arasında bazıları dikkatimizi çekti. Mesela Hüseyin Yavuzyiğit, Hilmi Kulaç ve Bayram Ali Çatalbaş’tan oluşan ekip. Bu isimlerin üçü de Karasu’da işadamı. Bildiğimiz kadarıyla üçü de Ak Parti üyesi. Bildiğimiz kadarıyla yaş olarak da akranlar. Ancak ortak bir özellikleri daha var. Üçü de birkaç dönem İlyas Balcı yönetiminde etkin görev aldı. Bu üç ismin Cihan Emre’yi ziyaret etmeleri ve şen şakrak halleri seçim sonucunu değiştirenlerin kimler olduğunu ortaya koyuyor.