EkonomiKarasu

Soğuk hava tezgahları iyi gelmedi

 

 

Karasu Yakamoz Balıkçılık işletmecilerinden Nazlı Bektaş ve Dilek Çolak, yağışlı havaların tezgahlara iyi gelmediğini belirtti. Soğuk havanın tezgahlara eksi kazandırdığını belirten Bektaş, “Hiçbir balıkta düzgün bir bolluk yaşamıyoruz. Şu anda istavrit bolluğumuz düşüşte ama hamsi tahtından vazgeçmiyor” dedi.

 

HAMSİ TAHTTAN VAZGEÇMİYOR

Karasu Yakamoz Balıkçılık işletmecilerinden Nazlı Bektaş ve Dilek Çolak, yağışlı havaların tezgahlara iyi gelmediğini belirtti. Nazlı Bektaş, “Yağışlı havalar bize kötü yansıdı balıkları yüksek fiyattan alıyoruz ve yüksek fiyattan satmak zorunda kalıyoruz. Soğuk havalar bize artıdan çok eksi kazandırdı” dedi. Bektaş, “Balık fiyatlarımız ise hamsi 35 lira, istavrit 30 lira, çinakop 90-100 lira, mezgit 30-35 lira arasında değişiyor. Hiçbir balıkta düzgün bir bolluk yaşamıyoruz. Şu anda istavrit bolluğumuz düşüşte ama hamsi tahtından vazgeçmiyor” ifadelerini kullandı.

 

ALAMAYAN BAKIP GEÇİYOR

Esnaf olarak zor durumdayız” diye belirten Bektaş, “Müşterilerimizin alım gücü azaldı. Alabilen alıyor alamayan ise sadece bakıp geçiyor. Balığı daha çok satmamız gerekirken alım gücünde daha çok azalma var” şeklinde konuştu. “Balık fiyatları şu anda çok yüksek” diyen Dilek Çolak ise, “Hamsiden önce istavrit bolluğumuz vardı. Ama hamsi çıktı bu sefer istavritin bolluğu düştü. Balık fiyatlarımız oldukça yüksek, milletin alım gücü azalıyor. Bundan dolayı biz de satış yapamıyoruz. Fiyatlar düşse hem vatandaş balık yiyebilecek hem de satış yapabileceğiz. Mağdur durumdayız balık satamadığımız zaman biz zarar ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

40 LİRAYI ALIP GELDİ

Esnaf olarak elektrik, su ve işçi maliyetlerini ele alırsak mağdur durumdayız” diyen Çolak, “Birkaç gündür tezgahlarda hamsi yoktu. Gelişi de yüksek maliyetle oldu. Vatandaşa 40 lira deyince almadan gidiyor. Fiyatlardan memnun değiliz. Barbun, çinakop fiyatları da yükseldi. Çinakopun bir kilosu 100 lira oldu. Bunu vatandaş nasıl alacak. Tabi alabilen alıyor ama alamayanlar eli boş dönüyor. Vatandaş bize sitem ediyor ‘neden bu kadar pahalı’ diye. Ama bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Balığı kendim tutmuyorum. Ben de parayla alarak tezgahıma koyuyorum” ifadelerini kullandı. Bahar Kaya