Karasu

Cennet kapımızı dünyaya açtık

 

Sakarya Büyükşehir’e devrinden sonra iki yıllık çalışmanın ardından Acarlar Longozu Çarşamba günü törenle yeniden ziyaretçilerin hizmetine açıldı. Açılışı yapan Başkan Ekrem Yüce, “Doğa mucizesi türlere ev sahipliği yapan şehrimizin ve dünyanın en harika su basar ormanlarından olan bu cennet, keşfedilsin diye kapımızı dünyaya açtık” dedi.

 

DOĞA HARİKASI

Sakarya Büyükşehir’e devrinden sonra güzelliğine güzellik katan Acarlar Longozu yeni yüzüyle kapılarını açtı. 200’den fazla kuş türü, pek çok nadir yabani cinsi ve korunma altındaki bitkileri barındıran doğa harikasına yürüyüş yolları, tanıtım alanları ve sosyal mekanlar inşa edildi. Longozun giriş bölümü yeni baştan dizayn edildi. İçerisine ahşap ve doğaya uyumlu tesisler inşa edildi. Ayrıca konferans, toplantı salonu, tanıtım ofisleri ve sosyal tesis alanı yapıldı. Proje içerisinde kafeterya, yöresel ürünler satış merkezi, hediyelik eşya işletmesine yer verildi. 4 kilometrelik ahşap yürüyüş alanı onarılarak uzatıldı. 200’den fazla kuş türü, pek çok yaban hayvan cinsi ve 74 familyadan bitki ile saksonu barındıran, 23 bin metrekare toplam alan ve 7 kilometre uzunluğa sahip longoz yeni yüzüyle Çarşamba günü törenle açıldı.

 

AÇILIŞ KURDELESİ KESİLDİ

Doğal güzelliğin keşfedilmesi için hazırlanan longozun açılış kurdelesini Başkan Yüce ve protokol üyeleri hep birlikte dualar eşliğinde kesti. Açılışta Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem Yüce, Nijerya’nın Başkenti Abuja Valisi Abubakar Sani Bello ile beraberindeki heyet, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Sakarya İl Müftüsü Hasan Başiş, Doğa Koruma Milli Parklar Bölge Müdürü Fahrettin Ulu, SESOB Başkanı Hasan Alişan, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur, Karasu Esnaf Odası Başkanı Cihan Emre, ilçe belediye başkanları, parti başkanları ve yöneticileri ile çok sayıda katılımcı yer aldı. Başkan Yüce ve katılımcılar açılış sonrasında longozda yapımı tamamlanan tesis alanlarını inceledi ve ahşap yürüyüş bölümünde doğal cenneti dolaştı.

 

LONGOZ KAPILARINI AÇTI

Açılış kurdelesini kesen Başkan Ekrem Yüce, Türkiye’nin 2. büyük su basar ormanı, dünyanın nadir güzelliğe sahip longozlarından olan Acarlar Longozu’nun dünya tarafından keşfedilmesi için hummalı bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Yüce, kilyos düğmesi, sığırkuyruğu, İstanbul kardeleni gibi dünyada koruma altına alınmış bitkilerin yetiştiği doğa harikasının geleceğe aktarılması ve dünyanın gezip, görebileceği turizm merkezine dönüştürülmesi için çalıştıklarını da belirtti. Bu doğal mekanın ‘1. Derece Doğal Sit Alanı’ olduğuna dikkat çeken Yüce, oldukça hassas olan bu ekosistemin keşfedilmesi için önemli düzenlemeler yaptıklarını ve Acarlar Longozu’nun kapılarının son haliyle dünyaya açıldığını ifade etti.

 

SAKARYA BİR DOĞA HARİKASI

Sakarya’nın doğal harikalardan oluşan bir şehir olduğunu hatırlatan Başkan Ekrem Yüce, “Şehrimizin her köşesinde kültürel değerlere ve doğal güzelliklere rastlıyoruz. Bu eşsiz güzelliklere sahip Sakarya’mızın yaylaları, ormanları, mesire alanları, longozu, denizi, kumsalı, gölleri, tarihi eserleri, nehir ve ırmakları keşfedilmeli, değeri bilinmelidir. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak bu doğa harikası şehrimizin değerini biliyoruz. Yok olmaması için elimizden gelen gayreti gösteriyor, nesilden nesile aktarılması için yenileme işlemleri gerçekleştiriyoruz. Bu işlemler sonucunda sadece Sakarya’nın değil, Türkiye’nin gezilip görülmesi gereken turistik noktalarından biri haline getiriyoruz” dedi.

 

HASSAS BİR EKOSİSTEME SAHİP

Acarlar Longozu’nun dünyanın önde gelen su basar ormanlarından olduğunu belirten Yüce,  “Longoz içerisinde pek çok bitkinin yanında kilyos düğmesi, sahil sığırkuyruğu ve İstanbul kardeleni gibi 3 endemik tür bulunuyor. Longozumuz bu nadide bitkilerin yanında; 74 familya, 187 cins ve bu cinslere ait 226 taksona ev sahipliği yapmaktadır. Longozumuzun alanı yaklaşık 23 bin 200 kilometrekare iken genişliği 1250 metreye kadar çıkmaktadır. Derinliği mevsimine göre değişkenlik gösterirken 5 m’ye kadar çıkmaktadır. Birazda bu doğa harikası Acarlar Longozumuzdan bahsedelim. 1. derece doğal sit alanı ve yaban hayatı geliştirme sahasında, yaban hayatı geliştirme sahasında, TR111 kod ile uluslararası öneme sahip sulak alanları listesinde kayıt altına alınmış bir alandır. Bu nedenle oldukça hassas bir ekosisteme ve doğal kaynaklara sahip bir bölgedir” ifadelerini kullandı.

 

DÜNYANIN GÖZ BEBEĞİ OLACAK

Başkan Yüce longozun yeni yüzüyle BELPAŞ tarafından işletileceğini ve mekanın doğaseverler ile fotoğrafçılar için cazibe merkezi olacağını söyledi. Yüce, “Acarlar Longozunu, korumak, bakımını yapmak ve tüm hemşerilerimizin hizmetine sunmak için Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak devraldık ve hummalı bir çalışma başlattık. Sakarya Büyükşehir Belediyemiz tarafından, Longoz girişinde idari ve hizmet binaları ahşap olarak imal edildi. Peyzaj ve çevre düzenlemeleri yapıldı. Acarlar Longozu’nun yenilenme aşamasında bizlere desteğini eksik etmeyen Tarım ve Orman Bakanımız Vahit Kirişçi’ye, Doğa Koruma İstanbul Bölge Müdürümüz Fahrettin Ulu’ya, Doğa Koruma ve Parklar Genel Müdürlüğüne teşekkürlerimi sunuyorum. Longoz bu haliyle dünyanın göz bebeği olacak. Kapılarımızı dünyaya açtık. Acarlar Longozu’nun yeni yüzü Sakarya’mıza hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

 

SAKARYA DOĞASINA DEĞER VERİYOR

Açılışta konuşan Vali Çetin Oktay Kaldırım, “Bu işe emek veren, katkı veren herkesi tebrik etmek lazım. Sakarya’mız dünyada nadide güzelliklere sahip bir şehir. Doğayı bir hazine gibi birinci sıraya koymak gerekir. Sakarya’da doğasını korumakta kararlı. Bu çalışma da bize bunu gösteriyor. Büyükşehir Belediyemizi tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı. Milli Parklar Bölge Müdürü Fahrettin Ulu ise, “Burası Türkiye’nin alan olarak birinci longoz ormanı. İnşallah belediyemiz burayı doğaseverler için en iyi şekilde koruyacak ve işletecek. Bölge ekonomisine de katkı sunacağını düşünüyorum. Hayırlı olsun” dedi. Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı da, “Öncelikle bize burada bir longozun olduğunu ilk duyuran, şimdi Muş Valisi olan Karasu Kaymakamımız İlker Gündüzöz’e selamlarımı gönderiyorum ve teşekkür ediyorum. Acarlar Longozu özellikle ilçemiz için çok önemli bir değer. Bu yatırım için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, hayırlı olsun” ifadelerini kullandı. (HABER: Bahar Kaya)