19 Şubat 2019 Salı

Bu gidişle Eylül’ler bitmeyecek

REMZİ AKBAŞ

REMZİ AKBAŞ

E-Posta : rmz.6754@hotmail.com

 Karasu Kıyı şeridi kesiminde bulunan ruhsatsız kaçak yapıların yıkımı bir türlü gerçekleştirilemiyor. 30 Mart 2014 yılı belediye seçimleri öncesi görüştüğüm Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu "Tespitleri yaptık, bildirimlerde bulunduk, inşallah Eylül ayında yıkıma başlıyoruz" demiş ve ben de bunu manşete taşımıştım. Aradan üç eylül geçti bir türlü yıkım işlemleri başlatılamadı. Geçtiğimiz Nisan ayı Belediye Meclis Toplantısı'nda da konu gündeme gelince Başkan İspiroğlu'nun 18 Nisan tarihini verdiğini duyuyoruz. Oysa 16 Nisan anayasa referandumu öncesi böyle bir tarih vermesi çok hayra alamet görülmemesi gerekiyordu. Demek ki iş ciddiyetle ele alınacak diye düşündüm ve toplantı sonrası odasına giderek Sayın İspiroğlu ile görüştüm.

- Gerçek mi bu? dedim.

- Evet gerçek dedi.

Bunu neden söyledim, çünkü konu çok önemliydi ve sahil şeridinde yıkılmayı bekleyen 28 ruhsatsız kaçak yapı vardı. Bu yapıların sahiplerinin kimi il dışında kimi de ülke dışında idi. Fakat, başkanın anlatımına göre hepsine ulaşılmış kendilerine yazılı ve sözlü bildirimde de bulunulmuştu. Herhalde bu sefer sahil temizlenecek ve o çirkinlikler ortadan kalkacak diye ben de inandım. İnandım ama yine de tedbiri elden bırakmamak için bu konuyla ilgili belediye birim müdürlerinden de bilgiyi teyit edince üçüncü kez manşeti yaptık. "Büyük Yıkım Başlıyor!"

*****

16 Nisan referandumu bittiğinde  benim aklımda sür manşet olarak  "Nihayet yıkım başladı" başlığı vardı. Yıllardır bir şekilde kaçak yapılaşmaya izin verenlerin sorumsuzluğunun getirdiği kirlilik ortadan kalkacak ve sahilimiz daha güzel bir görünüme kavuşacaktı. Bundan da kazançlı çıkacak olan Karasu olacaktı. İçimde yine de bir his "Bu iş çok zor" diyordu. 18 nisan Salı sabahı sahile geçtim, sağa baktım, sola baktım herhangi bir yıkım göremedim. Dedim herhalde öğleden sonra başlarlar veya hafta sonuna bırakırlar. Ne de olsa seçim yorgunluğundan yeni çıkılmıştı. Belediye'ye çıkarak konu ile ilgili bilgi aldığımda şoke oldum. Yıkım eylül ayının sonuna ötelenmişti. Gerekçe de, malum kaçak yapı sahiplerinden gelen çeşitli mazeretler!

*****

Peki kanun ne diyor? Kanun "yıkacaksın" diyor. "Yıkmazsan ben seni yakarım" diyor. 15 Mart 2016 tarihinde  Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kaçak yapıların yıkılması için belediyeye gönderilmiş talimatı var. Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatına rağmen kaçak yapıların yıkılmaması yetkililerin başını ağrıtacağa benziyor Hadi siyaseti anladık da, savcılığın aldığı kararı uygulamamak neyin nesi? Kanunlar, belirli kişi ya da kurumlara ayarlı yazılmadı herhalde? Aradan bir yıl geçmesine rağmen gönderilmiş bildirime uyulmuyor, hukuku, kanunu gözardı ediyorlar. Siyasetin ön plana çıkmasının da etkisiyle bu iş uzayarak gidiyor. İster misin önümüzdeki Kasım ayında bir seçim daha olsun ve bu yıkım başka Eylül'e kalsın. Olmaz demeyin, son gelişmeleri gördükten sonra her şey olabilir.

Bu işin aslı işgüzarlık mı, yapı sahiplerinden korku mu, dost ahbap ilişkileri mi,yoksa  insani duygusallık mı? Bilemem ama bu gidişle eylül'ler bitmeyecek her halde. İki eylül geçti, bir eylül daha beklenecek. İnşallah bu sefer sorun çözülmüş olur, kazanan Karasu olur. Yoksa başka ruhsatsız yapıların çoğalmasına yol açılmış olur. Öyle ya "Kanun herkes için eşittir" değil mi?


30 Nisan 2017 Pazar 18:03
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ

YUSUF DEMİRCİOĞLU'NDAN ÇİFTE SAADET

Karasu Aziziye Mahallesi tiyatro topluluğu kurucularından Yusuf Demircioğlu, reklam ve dizi kariyerine bir yenisini

SAKARYA KARA TESLİM

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un, Pazartesi günü Sakarya genelinde okulları tatil etmesinin ardından gözler

SAĞANAK YAĞIŞ GELİYOR

Kar yağışının Çarşamba gününden beri ülke genelinde ve Sakarya'da etkisinin sürdürmesinin ardından Devlet

YENİ YILA KARLA GİRECEĞİZ

Aralık ayının bitmesine günler kala kara kış kendisini kapıdan gösterdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün

SAATLERİ GERİ ALMAYI UNUTMAYIN

Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, bu cumartesiyi pazar gününe bağlayan gece yarısından sonra,

1 KASIM 2015 SEÇİM SONUÇLARI

Türkiye, 1 Kasım Pazar günü sandık başına gitti. Tüm yurtta olduğu gibi Karasu ve Kocaali'de de erken seçim

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA