sakarya-kuzey-gazetesi-haber-ihbar-hattı-0536-073-72-72 Baiylerimiz Arzum kırtasiye-Mert kırtasiye- Birlik büfe-Duman market-

20 Kasım 2019 Çarşamba

www.sakaryakuzey.com whatsapp ihbar hattı 0536 073 72 72

10 Kasım'ı anlamak

REMZİ AKBAŞ

REMZİ AKBAŞ

E-Posta : rmz.6754@hotmail.com

 

Atatürk'ü ölümünün 81.yıldönümünü önümüzdeki pazar günü özlemle, minnetle yad edeceğiz. Anadolu'nun emperyalizm kıskacından kurtulmasında liderlik yaparak bugünlere gelmemizi sağlayan Atatürk'ü sevgi, saygı ve rahmetle anıyorum.

Emperyalizmin Türkiye üzerindeki planları Cumhuriyetin kuruluşundan beri devam etmektedir. Bugün de aynı planların kıskacından kurtulma mücadelesi verilmektedir.

*

O halde gelin konuya girelim.

Diyanet İşleri Başkanlığı kuruluş tarihi 3 Mart 1924.

Osmanlı Devleti’nin son döneminde kabine sistemine geçildikten sonra Şeyhülislam, Şer’iye ve Evkaf Nazırı adıyla kabine üyesi sayılmış ve görev süresi, üyesi olduğu hükümetin ömrüne bağlı hale gelmiştir.

Cumhuriyet’in ilanından önce, Kurtuluş Savaşı ve yeni bir devletin kurulması gibi son derece olağanüstü hallerin yaşandığı bir zaman diliminde kurulan TBMM Hükümeti döneminde de din hizmetleri ihmal edilmemiş, 3 Mayıs 1920 tarihinde oluşturulan hükümette Şer’iye ve Evkaf Vekaleti adı altında bir Bakanlık yer almış, bu bakanlık Osmanlı devletindeki Şeyhülislamlık ile 3 Mart 1924’te kurulan Diyanet İşleri Reisliği arasında bir köprü vazifesi görmüştür.

*

Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevi, kuruluş kanunu olan 429 sayılı Kanun’da “İslam dininin itikat ve ibadet alanıyla ilgili işleri yürütmek ve dini kurumları idare etmek” şeklinde ifade edilmiştir.

Ülkedeki tüm cami ve mescitlerle bunların görevlilerinin idaresi Başkanlığa verildiği gibi, tekke ve zaviyelerle bunların görevlisi olan şeyhlerin idaresi de Başkanlığa verilmiştir. 1925 yılında tekke ve zaviyelerin kapatılması ile birlikte bunlara dair hususlar Başkanlığın görev alanından çıkarılmıştır.

Yukarıda görüldüğü gibi Diyanet İşleri Başkanlığı'nı kuran Mustafa Kemal Atatürk'ün, ne 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda, ne de 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda, isminden bahsedilmemektedir. Dahası ölümünün sene-i devriyelerinde bile Mevlid okutulmamaktadır. Oysa bu vatanın kurtuluş kahramanı ve bu kurumun kurucusuna bir vefa duyulması gerekmiyor mu? Bu herhangi bir parti tarafından değil, devlet tarafından yerine getirilmesi zorunlu olan bir görev olması gerekir. Bütün milli bayramlarda ve ölümünün anma gününde ebedi istirahatgahı Anıtkabir'i ziyaret eden devlet erkanı ne hikmetse onun için bir Mevlid okutmuyor. 15 Temmuz Şehitleri Anma Günü'ne verilen değerin daha fazlası Atatürk'ün manevi şahsına verilmelidir.

*

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2015 yılından günümüze kadar yayınlandığı tüm cuma hutbelerinde ve sosyal medya paylaşımlarında Mustafa Kemal Atatürk’ün adı anılmamıştır.

Diyanet İşleri Başkanlığı önümüzdeki 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü'nde bir başlangıç yapabilir. Bu topraklarda yüce İslam dininin yaşanmasını sağlayan Mustafa Kemal Atatürk'ten Cuma hutbesinde bahsedilmeli ayrıca Pazar günü de tüm camilerde Mevlid okutulmalıdır. Çünkü bu günlerde milli birlik ve bütünlüğümüz için buna gereksinim vardır. Umarım böyle olur!


07 Kasım 2019 Perşembe 10:26
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ

YUSUF DEMİRCİOĞLU'NDAN ÇİFTE SAADET

Karasu Aziziye Mahallesi tiyatro topluluğu kurucularından Yusuf Demircioğlu, reklam ve dizi kariyerine bir yenisini

SAKARYA KARA TESLİM

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un, Pazartesi günü Sakarya genelinde okulları tatil etmesinin ardından gözler

SAĞANAK YAĞIŞ GELİYOR

Kar yağışının Çarşamba gününden beri ülke genelinde ve Sakarya'da etkisinin sürdürmesinin ardından Devlet

YENİ YILA KARLA GİRECEĞİZ

Aralık ayının bitmesine günler kala kara kış kendisini kapıdan gösterdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün

SAATLERİ GERİ ALMAYI UNUTMAYIN

Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, bu cumartesiyi pazar gününe bağlayan gece yarısından sonra,

1 KASIM 2015 SEÇİM SONUÇLARI

Türkiye, 1 Kasım Pazar günü sandık başına gitti. Tüm yurtta olduğu gibi Karasu ve Kocaali'de de erken seçim

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA