15 Ekim 2019 Salı

Sakarya Kuzey Slogan

Sarı mı, kırmızı mı?

REMZİ AKBAŞ

REMZİ AKBAŞ

E-Posta : rmz.6754@hotmail.com

 Sarı mı, kırmızı mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde Beştepe Külliyesi'nde kabul ettiği 30 Büyükşehir Belediye Başkanı ile yaptığı toplantıda kendi döneminde işçi çıkarmadığını (!) belirterek "Belediye başkanlarının görevi, devri sabık peşinde koşmak değil, şehirlerine en güzel, kalıcı, verimli hizmetleri getirmek için çalışmaktır. Şayet varsa birkaç kötü örnek bahane edilerek, yüzlerce, binlerce kişinin ekmeğiyle oynanması ne hakka ne hukuka ne adalete ne de insanlığa sığar. Buna rağmen son aylarda bazı belediyelerimizde yaşanan hadiseleri üzüntüyle takip ediyoruz. İstanbul Belediye Başkanlık görevine geldiğimde çalışan, birikimi ve gayretiyle bulunduğu yeri hak eden hiç kimseye dokunmadım, dokunmadık. Hiç kimseyi yerinden, ekmeğinden, aşından etmedik" açıklamasında bulundu.

31 Mart yerel seçimlerinde Türkiye'de el değişen ve Ak Parti'ye geçen ne kadar belediyeler var bilmiyorum. Ancak AKP'li belediyeden Ak Partili belediyeye geçen Karasu için mevcut personel ile ilgili zorunlu idari tasarruf yapıldığını biliyoruz.

*

İshak Sarı'nın başkanlık görevine geldiğinde 317 personeli olan Karasu Belediyesi'nde şimdi 243 personel bulunuyor. 74 personelin bir kısmı emeklilik, bir kısmı anlaşmalı, bir kısmı kadro fazlalığı ve bir kısmı da mücbir nedenlere bağlı olmak üzere iş akitleri sonlandırıldı. Eğer Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan'ın uyarısı dikkate alınmazsa önümüzdeki aylarda 50 civarında daha personelin çıkarılmasının hedeflediği söyleniyor. 

Belediye Başkanı İshak Sarı geçtiğimiz günlerde basına yaptığı açıklamada personel tasarrufu ile belediye gelirlerinde önemli bir kazanım sağlandığını ve bu kazanımın ilçe halkına hizmet olarak döneceğini belirtiyor.

Esasında Sarı'nın bu düşüncesi, belediyenin mali yapısı açısından önem arz ediyor. Ancak Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan'ın söylemine göre değerlendirildiğinde, iş akitleri sonlandırılan belediye personelini "yerinden, ekmeğinden, aşından mahrum etmek" anlamında mağdur edildiği de düşünülmesi gerekir.

Burada dikkat edilmesi gereken nüans; belediye gelirlerinin siyasi çıkarlar adına şişirilmiş belediye kadrosuna mı, yoksa halk hizmetine mi tahsis edilmesidir.

Günümüz teknoloji çağında 10-20 kişinin yapacağı iş 1 kişi tarafından hem de daha hızlı yapılır hale geldi. Zaten bu nedenledir ki işsizlik rakamları nüfus oranına göre ortalamaların üzerinde bulunuyor. Pazartesi günü açıklanan yüzde 13'lük yıllık işsizlik rakamı da bunun göstergesidir. Bu işsizlik rakamlarına önemli katkı da zamanında siyasi rant uğruna belediyelere doldurulan yandaş, candaş veya yurttaş her neyse ekonomik krize bağlı olarak çalışanların iş akitlerinin sonlandırılmasıdır.

*

2016 verilerine göre Sakarya'nın 16 ilçe belediyesinde en fazla personel Karasu Belediyesi'nde bulunuyordu. Üstelik personel sayısının, nüfusu Karasu'dan 2-3 kat olan Adapazarı, Erenler, Serdivan ve Akyazı gibi ilçelerden daha fazla olması dikkat çekiyordu. Şimdiki rakamlarla liderliği Adapazarı Belediyesi'ne devretmiş oldu. Esasında bu rakamlar bile Karasu Belediyesi'nin mali durumunu olumsuz etkileyecek seviyede bulunuyor.

Tek çare belediyenin iş kaynakları üreterek katma değer yaratmasıdır.

Partili Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Belediyesi'ni baz alarak tüm belediyelere verdiği uyarı ne kadar değerlendirmeye alınır bilemeyiz. Ancak bu uyarıya, öncelikle Ak Parti belediyelerinin hassasiyet göstermesi gerekir. Bu uyarının rengi sarı olsa da yarın kırmızıya dönüşme olasılığı da göz ardı edilmesin!


21 Eylül 2019 Cumartesi 01:04
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ

YUSUF DEMİRCİOĞLU'NDAN ÇİFTE SAADET

Karasu Aziziye Mahallesi tiyatro topluluğu kurucularından Yusuf Demircioğlu, reklam ve dizi kariyerine bir yenisini

SAKARYA KARA TESLİM

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un, Pazartesi günü Sakarya genelinde okulları tatil etmesinin ardından gözler

SAĞANAK YAĞIŞ GELİYOR

Kar yağışının Çarşamba gününden beri ülke genelinde ve Sakarya'da etkisinin sürdürmesinin ardından Devlet

YENİ YILA KARLA GİRECEĞİZ

Aralık ayının bitmesine günler kala kara kış kendisini kapıdan gösterdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün

SAATLERİ GERİ ALMAYI UNUTMAYIN

Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, bu cumartesiyi pazar gününe bağlayan gece yarısından sonra,

1 KASIM 2015 SEÇİM SONUÇLARI

Türkiye, 1 Kasım Pazar günü sandık başına gitti. Tüm yurtta olduğu gibi Karasu ve Kocaali'de de erken seçim

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Takdir toplayan kampanya

    Karasu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, Türk Kızılayı ve Yeşilay Kulübü tarafından

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA