Bir kereyle başlar...

REMZİ AKBAŞ

REMZİ AKBAŞ

E-Posta : rmz.6754@hotmail.com

 Bir kereyle başlar...

Daha önce gündeme getirdiğim toplumsal önemli bir konuyu yeniden gündeme getirme gereği duydum.

Çünkü bu konu hem çok önemli hem de bulaşıcı bir virüs gibi artarak devam ediyor.

Bildiğiniz gibi günümüz yüzyılın en büyük sorunlarından biri uyuşturucu ve buna bağlı maddeleri kullanma oranlarında görülen tehlikedir.

Dünya ve Türkiye genelinde madde bağımlılığı gün geçtikçe artıyor.

Birleşmiş Milletler’in (BM) verilerine göre, uyuşturucu madde bağımlılarının sayısı 29 milyona ulaştı.

Türkiye’de ise uyuşturucu kullanımı 2011’den bu yana 17 kat arttı. Kullanım yaşı da 10’a kadar düştü.

Elbette ki, muhafazakar bir iktidar döneminde (her ne kadar büyük mücadele veriliyorsa da) bu oranın artması sorgulanmalıdır.

*

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de 15-64 yaş grubu nüfusta yasa dışı bağımlılık yapıcı maddenin en az bir kere denenme oranı yüzde 2,7 olarak belirlendi.

Madde kullanım yaygınlığının 15-34 yaş grubu genç yetişkinlerde, genel nüfusa göre daha yüksek olduğu belirtilen araştırmada uyuşturucu maddeyi ilk defa kullanma yaşı ortalaması da 14 olarak hesaplandı.

*

Karasu’da son 5 yıl içinde sayıları onlarca olan uyuşturucu vakaları tespit edilerek kullananlar ve ilişkili olanlar adli makamlara teslim edildi.

Bu sorunu çözdü mü? Hayır, bilakis sorun giderek daha da arttığı adli kayıtlarda belirtiliyor. Bu artışa yol açan etkenlerin başında özellikle İstanbul’dan gelen bazı taşıyıcıların olduğu söyleniyor. Geçtiğimiz aylarda Kaymakam Aziz Mercan’ın bu konuyla ilgili yaptığı toplantıyı çok önemsiyorum. İnşallah bu sorunlar sadece toplantıda konuşulanlarla kalmaz gerekli adımlar ivedilikle atılır. Özellikle okul önleri tam bir kontrol altında tutulmalıdır. Kocaali ile Karasu İlçe Jandarma ve Emniyet Müdürlüğü arasındaki koordinasyon da büyük önem arz etmektedir.

Ne kadar polisiye tedbirler alınsa da önüne bir türlü geçilemeyen bu sorunun asgariye indirilmesi için ailelere büyük görevler düşüyor. Sadece aileler değil, sivil toplum örgütleri de bu konuda mücadeleye katkı vermek zorundadır. Bireysel mücadeleler ile uyuşturucu ve madde kullanımını önlemek mümkün değildir.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yılbaşında, "Vatandaşlarımızın uyuşturucu ile ilgili durumları kolaylıkla bildirmeleri için 'uyuma' isimli bir aplikasyon yaptık. Ebeveynler bunu telefonlarına indirsin. İhbar bildirimi yaptığı andan itibaren en kısa sürede emniyet birimlerimiz olay yerinde olmaktadır" açıklaması yapmıştı.

Uyuşturucu ile mücadele kapsamında 2016 yılında yürürlüğe giren “2016-2018 Uyuşturucu ile Mücadele Strateji Belgesi ve Uyuşturucu ile Mücadele Eylem Planı” toplumsal sağlığın korunması için birçok strateji ve tedbir içeriyor. Bunlardan birisi de uyuşturucu madde bağımlılığı tedavisinin ayakta ve yatarak yapılabildiği yeni sağlık kuruluşlarını açmak ve sayılarını hızla arttırmak.

*

Ankara’da bulunan Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM) de bu doğrultuda aktif bir şekilde çalışıyor. Bu tür kurumların sayısının artırılması bir zorunluluktur. Hatta her ilde ve ilçede faaliyetinin bulunması elzemdir.

Uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile mücadele edilebilmesi için başta aileler olmak üzere çevresel etkinin önemi büyüktür.

Umursanmaz duyguyla hareket edildiğinde bunun geri dönüşümün kendi aile ve çevrenize kadar yayılabileceği bilinmelidir.

"Bir kereden bir şey çıkmaz" diyerek başlanan eylem, alışkanlık safhasına geldiğinde çok geç olacağı unutulmamalıdır. Sadece polisiye tedbirlerle bunun önlenmesi mümkün değildir. Ancak topyekun mücadele ile yok edebiliriz.

Her şey bir kereyle başlar, bunu sakın unutma!


06 Eylül 2019 Cuma 21:24
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ

YUSUF DEMİRCİOĞLU'NDAN ÇİFTE SAADET

Karasu Aziziye Mahallesi tiyatro topluluğu kurucularından Yusuf Demircioğlu, reklam ve dizi kariyerine bir yenisini

SAKARYA KARA TESLİM

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un, Pazartesi günü Sakarya genelinde okulları tatil etmesinin ardından gözler

SAĞANAK YAĞIŞ GELİYOR

Kar yağışının Çarşamba gününden beri ülke genelinde ve Sakarya'da etkisinin sürdürmesinin ardından Devlet

YENİ YILA KARLA GİRECEĞİZ

Aralık ayının bitmesine günler kala kara kış kendisini kapıdan gösterdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün

SAATLERİ GERİ ALMAYI UNUTMAYIN

Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, bu cumartesiyi pazar gününe bağlayan gece yarısından sonra,

1 KASIM 2015 SEÇİM SONUÇLARI

Türkiye, 1 Kasım Pazar günü sandık başına gitti. Tüm yurtta olduğu gibi Karasu ve Kocaali'de de erken seçim

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA