sakarya-kuzey-gazetesi-haber-ihbar-hattı-0536-073-72-72 Baiylerimiz Arzum kırtasiye-Mert kırtasiye- Birlik büfe-Duman market-

06 Temmuz 2020 Pazartesi

SAKARYAKUZEY

YARDIM YAPALIM DERKEN

MÜNİR ALİ KARA

MÜNİR ALİ KARA

E-Posta : munirali@yahoo.com


Yolda kalana ya da düşkün olana yardım ederken gerçekten fedakarca davranan bir toplumuz. Bununla da ne kadar gurur duysak azdır. Allah eksikliğini vermesin.

Ancak yardım yaparken kendimizi de korumak zorundayız. Pek çok kişi yiyecek ve giyecek yardımında bulunuyor. Bunların envanterinin tutulması lazım. Hepimiz iyi niyetle yola çıkıyoruz. Ancak bu işin sonunda şaibeli duruma da düşmemek lazım.

Kimden ne aldığınızı ve kime ne verdiğinizi yazın. Yarın olmadık biri "Benim verdiğim bilmem neyi nereye verdiniz" dediğinde sizi küçücük şeylerle zor durumda bırakamasın.

Bir de ilçemize gelen Suriyeli ve Iraklı mültecilerin çalıştırılması konusu var. Çünkü bu kişilere yapılan yardımlar işi çözmüyor. Yaralara sadece pansuman oluyor. Oysa yaranın iyileşmesi lazım. Bu da bu kişilerin çalıştırılmaları ile mümkün olabilir. Her evden bir kişi çalışsa bile bir gelir kapısı oluşabilir.

Ancak burada da oturma ve çalışma sorunu olur. Çünkü bu kişilere sigorta yapmak bildiğimiz kadarıyla mümkün değil. Bunun yanı sıra sigortasız işçi çalıştırmak da firmaları ciddi anlamda zora sokabilir. Devlet bu duruma geçici bir süre göz yumsa da daha sonra insanları gerçekten zor durumda bırakabilir.

Bunun için de devletin ciddi adımlar atması lazım. Bu kişilere en azından çalışma hakkının tanındığı da ifade edilmeli. aksi halde iyilik yapmak adına çıktığımız yolda kendimize zarar verebiliriz.

Bir de göçmenlerin kalması için ayrı bir yerleşim yerinin oluşturulması konusu var. Birbirinden ayrı yerlerde yaşayan bu kişiler çoğunca sahildeki yazlıklarda kalıyor. Ancak yaz aylarında deniz kenarında olan binaların kiraları fırlıyor. Zaten pek çok daire de yaz aylarına kadar kullanılması şartı ile verilmiş. Bu da yazın bu kişilerin dışarıda kalma ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor. Bununla ilgili kalıcı bir yer yapılması da beraberinde belli sorunlar getiriyor.

Mesela adına "Türkmen Köyü" demeniz sakıncalı olabilir. Zira buraya gelen Türkmenlerin bir yıl sonra ülkedeki oturma izinleri sona eriyor. Zaten bir yerleşim yeri oluşturulsa inşaat aşaması sona ermeden bu kişilerin oturma izinleri bitmiş olacak.

Bir yıl içinde Irak'taki ve Suriye'deki sorunların biteceğini beklemek elbette hayal olur. Ancak kalıcı çözüm için vatandaşın atacağı her adımın karşısında bürokratik engeller mevcut.

Yardım ederken de dikkatli olmak zorundayız maalesef...

 

Aday adaylıkları

Kimin ne kadar şansı vardır bilinmez. Bu konuda daha önce de yazdım, seçim totodur bu. Herkes her yolu dener. Denemelidir de. Sakarya'dan bu dönem aday adayı olan isimlerin yüzde sekseni bakanlık yapabilecek düzeyde. Ciddi isimler var. Birçoğunun listeden silinmesi Ak Parti adına kayıp olacak. Sakarya listesini sondan bir önce düzenleyecek olan Başbakan muhtemelen çok zorlanacak.

Bizi ilgilendiren kısmı orası değil elbette. Biz bizden kimin yazılacağını, yazılanın nereye yazılacağını merak ediyoruz.

Şimdi Recep Soytürk de, Mustafa İsen de, Levent Samrıoğlu da bakanlık yapabilecek düzeyde nitelikli insanlar. Bu üç isim de çalışmalarında ciddi kazanımlar elde ediyor. Ankara bağlantılarını nasıl kullanıyorlar bunu bilemeyiz ancak bu üç ismin de tabanda ciddi karşılıkları olduğunu biliyoruz.

Hatta hatta bu üç ismin diğer parti tabanlarından da oy alabilecekleri görülüyor. Kaldı ki Büyük Birlik Partisi'nin komple istifa etmesinde en büyük pay Recep Soytürk'ün aday adayı olmasıdır. Bunu görmemek aymazlık olur.

Bunun yanı sıra eski İl Özel İdare Genel Sekreteri olması hasebiyle çok sayıda ilçe, belde ve köyde bağlantısı olan bir isim. Bunun için de en azından muhtarların desteğini arkasına alabileceği görüşüyor. Yani sadece Kuzey'in adayı değil tüm bölgelerin adayı olabilecek bir isim.

Levent Samrıoğlu da Kocaali bölgesinde karşılığı olan bir isim. Bunun yanı sıra eski İl Başkan Yardımcısı olması hasebiyle teşkilatlar üzerinde bir etkisi var. Sempatik tavırları, eğitimi ve maddi imkanları bakımından Samrıoğlu adaylık için biçilmiş kaftan.

Mustafa İsen de yıllarca Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği yapmış son olarak da Başdanışmanlık'tan ayrılmış bir isim. Bürokrasiyi bilmesi de onu öne çıkarıyor. Biz İsen'in şansının da yüksek olduğunu düşünüyoruz.

Diğer aday adayları ile bizim bölgemizdeki adayları kıyaslamak istemiyoruz. Ancak Kuzey Bölgesi'nden aday adayı olan ismin birden fazla olması sürpriz olmaz. Bu isimlerin son iki sırada olması ise bölgede hoş karşılanmaz...

 

Yaşasın tavuk otlatmak bedava

İl Mera Kurulu son kararını açıkladı. Bu karar göre büyük ve küçükbaş hayvanların otlatma bedelleri tespit edildi. Bu karar tehditleri ile beraber adı değişince pat diye mahalle olan yerleşim yerlerinin muhtarlıklarına gönderildi.

Hayvanları 15 nisandan önce meraya atmak yasak. 15 Kasım'dan sonra da otlatamıyorsunuz.

Kuralları ihlal ederseniz diye başlayan bir paragraf daha var. Orada da cezaların üçe katlanacağı yazıyor.

Dahası bu duyuruyu yapmayan Belediye Başkanı, Muhtarlar hakkında da yasal işlem yapılacağı maddeleri ile veriliyor. Ama maddelerin gereği izah edilmemiş. Onlar da araştırsın bulsun değil mi ama...

Dahası bu paraların kime ödeneceği, kimin neye göre tahsil edeceği belli değil. Mesela siz 12 büyükbaş hayvanınız olduğunu beyan ettiniz hayvanlardan biri hayvanlık edip nisanın 16'sında doğum yaptı. Hop diye cezalı duruma düşecek misiniz?

Ya da ne bileyim sizin inek pek iştahlı değil, komşunun ineği bütün merayı sildi süpürdü. O zaman ne olacak durum belli değil?

Merada otlamadan sadece duran hayvanlardan bedel alınacak mı?

Merada çobanların bulundurulması bedava mı?

Hayvan ahırdan kaçtı. Olacak bu ya 14 Nisan'da meraya girdi. Cezası ne olacak?

Muhtarlar ve belediye başkanları ellerinde odunla meradan hayvan mı kovalayacak?

İşte tüm bu gerekçelerin ötesinde bir şey yapmak da mümkün!

Tavuk bakın. Hindi veya ördek de olur.

Onların merada otlaması bedava.

Tabi şimdilik...

 

Sen çok iyi adamsın yanındakiler olmasa

Öpmeye mecali olmayan yüzün nerde diye sorarmış.

Biz de bir adama oy vermeyeceksek ilk bulduğumuz eleştiri yanındakilerdir... Çünkü adamın yüzüne karşı "sana oy vermeyeceğim" demek zor olur. Onun için yanındakileri o da olmazsa başındakileri eleştiririz.

Sen oy verecek misin vermeyecek misin onu de.

Yanımdakiler benim yanımda zaten. Sen söyle. Sen nerdesin...

 

Partiler gelir geçer

Siyaset insanların birbirlerini ötekileştirme sanatı.

Bizim kadar da siyaseti ciddiye alan yok. Ama geriye dönüp baktığınızda geçmişimiz bir siyasi parti mezarlığı gibi.

Bir zamanlar estiren Kırat, ak güvercin, arı nerde?

Pek çoğu artık birer simge olmaktan öteye gidemiyor. Bir amblem var diye birbirine küfredenler şimdi aynı bayrağı sallar olmuş.

Bir dönem aynı bayrağı sallayanlardan pek çoğu da şimdilerde kanlı bıçaklı...

Yahu siyaset insan kazanma sanatı değil miydi? Neden birbirimizi kaybetmek için, ayrıştırmak için, ötekileştirmek için bu kadar gayret ediyoruz.

Emin olun geçmişten bugüne ne kaldıysa bugünden geleceğe de o kalacak. Bizi birbirimize çeşitli bahanelerle düşürenler yeni senaryolar peşinde olacak.

Partiler gelir geçer. En koyu şekilde savunduğunuz fikrin gün gelir düşmanı olursunuz. Önemli olan siyasette kazanmak değil. İnsanlıkta kazanmak. Siyaset yaparken insanlıktan çıkmamak lazım...

Birbirimize verecek oyumuzdan daha önemli şeyler de var.

Birbirimize verecek selamımızın olması gibi...

 

Hiçbir şeyden çekmedik sudan çektiğimizi

Abi su fiyatlarını ayarlamak bu kadar mı zor?

Aynı yerden su alan yerleri bile aynı şekilde fiyatlayamayan bir yönetim başarılı sayılabilir mi?
Saski'nin sahada çalışan personelinin özverisi olmasa kurum gerçekten çok yıpranır.

Karasu'da su fiyatı 1 lira. Limandere'de 2.4, Darıçayırı'nda 2.2, Yuvalıdere'de 2.1, Kurudere'de ise 2 lira.

Eski adıyla belde yeni adıyla mahalle. Peki Karasu'da neden 1 lira? Lİmandere'deki su hadi Sapanca'dan geliyor. Maliyeti yüksek diyelim. Neden yüksekse?

Kurudere'den çıkan su pek çok mahalleye veriliyor. Kurudere'den çıkan su Kurudere'de 2 lira daha uzaktaki mahallede 4 kuruş.

Mantıklı diyorsanız el kaldırın...

İlla insanların dilekçe yazması, isyan etmesi, bağırıp çağırması mı gerekir?

Siz fatura yazarken, tarife belirlerken neye göre yazıp çiziyorsunuz?

İşleri kolaylaştırmak bu kadar mı zor?

Yapmayın Allah aşkına yapmayın...

 

 

Politik-acı

Seçim işi oy işidir. Seçimden önce politikacılar "Oy oy oy" der. Seçimden sonra bizi oylum oylum oyarlar. Seçim sonrasında da vatandaş "Oyy anam oyy" der.

 

Twitter günlüğüm

Ağlarken yanımda değilsen gülüşüm sana haram olsun...

Unutmayı buldum. Bulur bulmaz neyi bulduğumu unuttum...

Dünyada olman neyi değiştirir dünyamda olmadıktan sonra...

Hayat böyle, ya baş köşeye oturursun ya da köşe başına... Bir de köşeyi dönenler var ama onların konumuzla ilgisi yok...

İlk emri "Oku" olan bir dinin mensuplarının bu kadar az olması bir isyan mı...

 

Fıkra köşesi

Temel eşeği ile yolda giderken bir elma ağacı görür. Eşeğin üstüne çıkar ve meyveleri sepete doldurmaya başlar.

Biraz sonra yer sahibi gelir. Önce Temel'i indirir. Eline odunu alır. Önce eşeği bir güzel dövmeye başlar. İyice dövdükten sonra aynı şekilde Temel'e girişir. Yerden güçlükle doğrulan Temel, "Her şey tamam da neden önce eşeği dövdün" diye sorar. Adam, "Eğer önce seni dövseydim eşek kaçardı" der...


23 Mart 2015 Pazartesi 13:57
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

RİP AKINTISINA DİKKAT

Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Cankurtaran Amiri Şaban Küçükosman, Türkiye’nin

TESİSLER SEZONU AÇTI

Büyükşehir Belediyesi tarafından Kocaali’de inşa edilen Kocaali Sosyal Tesisleri ve Kadınlar Plajı’na yeni

ARABALI SİNEMA ETKİNLİĞİ ERTELENDİ

Büyükşehir Belediyesi tarafından her ilçede düzenlenen ve bu akşam Karasu’da yapılması planlanan arabalı

KÖPRÜLER İHALEYE ÇIKIYOR

Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar ve Ak Parti Kocaali İlçe Başkanı Ersan Demir ilçede DSİ eli ile yapılacak

BÜYÜK YANLIŞTAN GERİ DÖNÜLMELİ

Karasu Aziziye Mahalle Muhtarı Besim Ömer Cengiz, Aziziye Mahallesi’nin merkezinde büyük baş hayvanların

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA
bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort şişli escort escort istanbul yeni escort escort bayan ataşehir escort mecidiyeköy escort beylikdüzü escort sakarya escort kocaeli escort escort bayan bodrum bodrum bayan escort
şişli escort şirinevler escort