sakarya-kuzey-gazetesi-haber-ihbar-hattı-0536-073-72-72 Baiylerimiz Arzum kırtasiye-Mert kırtasiye- Birlik büfe-Duman market-

09 Temmuz 2020 Perşembe

SAKARYAKUZEY

START VERİLDİ ve KOŞU BAŞLADI

MÜNİR ALİ KARA

MÜNİR ALİ KARA

E-Posta : munirali@yahoo.com

Kamu kurumlarında görev yapan memurların istifa etme süreci 11 Şubat itibarıyla başlıyor.

Milletvekilliği için kurumlardan istifa edenleri göreceğiz.

Ak Parti bu seçimde de aday enflasyonu yaşayacak. Kamu kurumlarından seçim gerekçesi ile istifa edenlerin sayısı da sanırız çok fazla olacak.

Kamu kurumundan iktidar partisinden aday olmak için istifa edenler sadece bir kaç maaşlık bir kumar oynamış oluyor. Biliyorsunuz.

Eğer iktidar partisi yeniden iktidara gelirse kendi yanında yer alan ve kendi partisi için görevinden ayrılmayı göze alan memurları daha üst kademelerde değerlendiriyor.

Geçtiğimiz belediye başkanlık sürecinde Karasu'da da benzer tablo yaşanmıştı. Siyasette de genelde bu şekilde oluyor demek ki...

Bir de erken istifa edenler olacak. Son anda karar değiştirenler pek rağbet görmeyecek. Yani milletvekilliğinde yer kapma telaşı olanların 11 şubatta yani start verilir verilmez görevlerinden ayrılmalarını ve milletvekilliği pardon millet aşkı ile aday adaylık başvurularını yapmalarını bekliyoruz.

Bu süreçte Ak Parti'nin kasası da dolacak. Zira milletvekilliğine başvuruda bulunan adaylar için 5.000 lira olacağı, hanım adayların bu bedelin yarısını ödeyeceği, engellilerin ise cüzi bir miktar ödeyeceği ya da ödeme yapmayacağı iddia ediliyor.

Zaten bütçeden en yüksek payı alan Ak Parti şüphesiz aday adaylarından da en yüksek geliri elde edecek olan parti olacak.

Bu süreçten herkes kazanarak çıkacak. Görevinden istifa eden fakat milletvekili adayı olamayan memur terfi alacak, parti para alacak vatandaş da hava alacak...

 

Ak Parti İl Yönetimi

Ak Parti Sakarya İl Yönetimi belirlendi. Mehmet Yılmaz, Fatih Sevindik ve Dursun Caner İl Yönetimi'nde yer aldı.

Karasu, Kocaali ve Kuyumcullu'dan üç temsilcinin il yönetiminde yer alması dikkat çekici.

Ancak Ak Parti Karasu İlçe Yönetimi ile Dursun Caner arasında bir problem olduğu herkesin malumu. Caner'in il yönetimine seçilmesi de ilçe yönetiminin işlerini zorlaştıracak gibi.

Dursun Caner kurt bir politikacı.

İshak Sarı'nın başkan seçilmesinin ardından ilçe teşkilatı ile problem yaşayan Dursun Caner Köylere Hizmet Götürme Birliği seçiminde Dursun Caner'e karşı Karasu İlçe Yönetimi İlyas Balcı ve Nuri Haşmenoğlu'nu aday göstermiş hatta Dursun Caner "MHP'li olarak" değerlendirilmişti.

Karasu Belediyesi seçiminde de iddiaya göre Mehmet İspiroğlu, Dursun Caner'i kontenjan adayı olarak listeye koymak istemiş ancak Ak Parti İlçe Yönetimi bu duruma kesinlikle karşı çıkmıştı. Hatta hatırlanacağı gibi ipler kopma noktasına gelmişti.

İl Yönetimi tespit edilirken de iddiaya göre Ak Parti Karasu İlçe Teşkilatı'nda bu durum gündeme gelmiş ve İshak Sarı da böyle bir şeyin kendilerinden habersiz yapılmasının mümkün olmayacağını söylemişti.

İl Yönetim Kurulu Üyesi olan Dursun Caner'in Karasu ile bağlantısının nasıl olacağını zaman gösterecek. Caner ile seçilmesinin hemen ardından bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Kendisi bu güne kadar yaşananları unutacağını ve bundan sonra Karasu'nun menfaatleri için çalışacağını söyledi.

Size başka bir şey daha söyleyeyim. Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu ile İshak Sarı arasında bir sıkıntı olduğunu bilmeyen yok.

Dursun Caner'i Belediye Meclis Üyesi yapmak için uğraş veren Mehmet İspiroğlu kanadı İshak Sarı kanadına göre bir avantaj elde etmiş oldu.

Mehmet İspiroğlu'nun gelmesini açıkça istemedikleri halde partilerine kabul etmek zorunda kalan İshak Sarı yönetimi, daha sonra Mehmet İspiroğlu'nun aday olmaması için gayret etti. Bu defa da İspiroğlu aday yapıldı.

Bu halkaya şimdi de Dursun Caner'in İl Yönetim Kurulu Üyesi olması eklendi.

Bence eğer Ak Parti İlçe Yönetimi parti içinde bir şeyin olmasını çok istiyorsa onun olmaması için mücadele etmeli.

Kendilerine bir sonraki dönemde Nezir Aydın'ın milletvekili olmaması için çalışmalarını öneririm.

 

Sizin çekişmeniz bana zarar vermesin

Milli Eğitim'de bir kriz var.

Karasu'dakilerin umrunda değil.

Sizin çocuğunuz üniversiteyi kazanamayacak ama sizin umrunuzda değil. E güzel.

Geçtiğimiz hafta Şükrü Başarış'a verilen notların haksız olduğu mahkeme tarafından ifade edildi. Bu hafta benzer bir kararı Necdet Reis aldı.

Mahkeme bu kişilerin eski görevlerine dönmelerini istiyor.

Herkes verilen puanların aslında haksız yere ve kasıtlı olduğunu düşünüyor ama ses çıkaramıyor.

Mahkeme haksızlık var diyor ama birileri, "Onların tayfası da zamanında şöyle yapmıştı. Oh olsun" diyor.

Ben düz lisede okurken imam hatip mezunları ile aynı kaderi yaşadım. 28 Şubat sürecinde benim hakkım da gasp edildi ve hukuk fakültesine gitme imkanım elimden alındı. Düz lise öğrencisi olarak bizzat ben 28 Şubat mağduru oldum.

Sonra ne oldu?

28 Şubat sürecinde imam hatip mezunu olanlar bu defa ipi ele aldı.

Bir arkadaşıma devletin yayın organının sınavına girmek istediğimi söyledim.

Etkili ve de yetkili yerde görev yapan arkadaşım, "Münir imam hatip mezunu değilsen boşuna girme" isimli şiirini okudu.

Ne imam hatipliydim ben ne de imam hatip karşıtı.

İki durumda da ben mağdur oldum.

Şimdi, biri zamanında şöyle demiş, diğeri zamanında böyle yapmış. İntikam almış hatta belki oh olmuş.

Bilmem kaç müdür yerinden olmuş. Bunlar öğretmenliğe geri dönmüş ama öğretmenlik ederken yarı dönemde haklarını geri kazanmış. Müdür olmaları lazımmış ama ona da bir kılıf bulunabilirmiş. İl Milli Eğitim bu konuda adım atarmış.

Davayı kazansalar da müdürlük verilmezmiş. Süründürmeye devam edilebilirmiş...

Bu arada sizin çocuk eğitim mi alacaktı?

O işe bakacak halimiz yok.

Hani bir milli eğitim bakanı demişti ya, "Öğrenciler olmasa okulları pek de güzel idare ederiz" diye.

Şimdi öğrenciler olmasa da milli eğitimi idare edemiyoruz.

İsterseniz gülün şimdi...

 

Ziraat Odası'dan Arık dönemi

Karasu Ziraat Odası Başkanlığı'na Selami Arık seçildi.

Mevcut başkanın her daim güçlü olduğu kesin. Başkan her seçime bir adım önde giriyor. Tabi beraberinde yılların yıpranmışlığını da getiriyor.

Fikri Hordoloş çok ciddi hizmetlerde bulundu. Pek çok yenilik kazandırdı ve kurumun hızla büyümesini sağladı. Bunun neticesi olarak da 2011 yılındaki seçime çok rahat girdi. Seçimi de rahat bir şekilde aldı.

Seçim günü de Fikri Hordoloş'un çalışmaları tamam ve delege ile görüşmeleri de olumluydu. Ancak yılların yıpranmışlığını değerlendiren delegeler Ziraat Odası Başkanı'nın değişmesinden yana tavır aldı ve sadece iki oyla Selami Arık başkanlığa seçildi.

Arık da yılların siyasetçisi. Yıllardan bu yana da Esnaf Odası'nda yöneticilik yapıyor.

Neyi nasıl yapacağını kendisine öğretecek halimiz yok. Ancak şu ana kadar izlediği yolu devam ettirmesi gerektiğini ve Ziraat Odası'nda çiftçinin çıkarından başka bir şeyi düşünmemesini kendisine tavsiye edebiliriz.

Arık sadece yönetiminde yer alanların ya da listesine oy verenlerin değil tüm delegelerin ve

 

Kar maskesi ya da sapan suç olmasın da...

Sosyal medyada bir isyan var. Sapan ve benzerini silah sayılması ile alakalı.

Sapan taşımak 2 yıla hapis ile cezalandırılabilecek. Ağır mı? Ağır!

Ama fındıklıkta kuş vurmaya giden adama bu ceza kesilirse ağır. Şehirde devlet görevlisine ya da masum vatandaşa karşı sapan bulunduruyorsan bu ceza az bile.

Adam kar maskesi takıyor. Hem de güneşli günde. Kar maskesi takmak suç değil. Senin yüzünde bir yara varsa ya da soğuktan korunmak istiyorsan... Ama sen polise taş attıktan sonra yüzün görünmesin diye kar maskesi takıyorsan bir de haklıymış gibi çıkıp, "Kar maskesi takamıyoruz" diyemezsin.

Kimse kimseyi keriz sanmasın.

Biz insanların pamuk prenses olmadığını biliyoruz. Sizin niyetiniz neyse ona göre değerlendirilirsiniz.

Öyle bakarsanız tabancayı demir parçası olarak görürsünüz ve dersiniz ki, "İnşaatlara tonla demir taşınırken belinizde küçücük bir demir taşımak yasak..."

Dürüst ve açık sözlü olmaya cesareti olmayanların kendilerini masum göstermek adına, "Sapan taşımak yasa ile cezalandırılıyor" yaygarası koparması gerçekten komik...

 

Ak Parti'de aday listesi

Ak Parti'de milletvekilliği için kıyasıya bir rekabet yaşanacak. Kesinlikle isim olsun diye aday olanlar olacak. Bu her dönem olmuştur. Ancak bir de ciddi ciddi milletvekili olma ihtimali olanlar var.

Ayşenur İslam listede yer alacaktır. Her ne kadar başka illerden birine kaydırılması gündemdeyse de ben bunun gerçekleşeceğine ihtimal vermiyorum.

Ayşenur İslam ile birlikte Çiğdem Atabek'in de aday olacağını ben söylemiş olayım.

Ali İhsan Yavuz henüz ilk dönemini tamamladı. Çıraklık evresi yeni bitmiş ve başarısız olmamış bir ismin (gerçi biz görmedik ama mutlaka bir başarısı vardır) ikinci döneminin olması muhtemeldir.

Ali İnci Hendek belediye başkanlığını bıraktığına göre ciddi olarak bir işaret almıştır.

Ekrem Yüce ve Akgün Altuğ yabana atılmayacak isimlerdir. Altuğ'u bilmem ama Yüce geçen dönem direkten dönen isimlerden bir tanesi. Dolayısıyla bu dönem listede yer alması muhtemel.

Mustafa İsen gibi bir isim Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'nden ayrılıyor. Onun da bir bildiği var hiç şüphesiz.

Recep Soytürk var. Özel İdare Genel Sekreterliği yaptı. Kaymakamlıktan ayrılıp geliyor.

Ender Serbes var. Geçen seçimde en ciddi harcamayı yapan isim.

İl Başkanlığını bırakan Recep Uncuoğlu da sıralamada yer bekleyen isimler arasında.

İl Teşkilatı'na girmeyen Levent Samrıoğlu da Kuzey bölgesinin temsilcisi olmak için yola çıkmaya hazırlanıyor.

Bunlar bir çırpıda bizim aklımıza gelenler. Daha bunlara onun üzerinde daha isim eklenir.

Yani benim görüşüme göre bu çekişme çok daha uzar gider.

En başından bu yana söylediğim tek şey şu:

Çekişmelerden kimse zarar görmesin. Bakan niteliğinde olacak isimler ve Sakarya'ya hizmet edecek isimler listeye girsin.

Parmak kaldırmak için, Ankara'ya taşınmak için ya da isim yapmak için aday olanlara prim verilmemesini temenni ediyorum.

Temennide kalacak olduğunu da biliyorum...

 

Twitter günlüğüm

* Eserden sonra o eseri hangi duygularla yazdığını ve ne demek istediğini anlatmaya gayret ediyorsa kişi yazdığına pişman olmuş demektir...

* Ben çoğunca ciddiyim. Sizin güldüğünüz de aslında benim gösterdiğim gerçekler. Siz komik yaşamasanız söylediklerime gülmezsiniz...

* "Enformasyon tipisi" diye bir deyim var ve bu ülkede kaç günden bu yana bu deyimi yaşıyor insanlar...

* Müjde sevgilim şairin dediği yere vardık, "Sevdik, kavuşamadık, aşk oldu..."

 

Fıkra köşesi

Karadeniz'e tayini çıkan papaz kiliseyi küçük bir çocuğa sormuş. Çocuk da dilin döndüğünce nerde olduğunu anlatmış. Çocuğu seven papaz, "Aferin evladım. Yarın tarif ettiğin kiliseye gelirsen ben de sana cennetin yolunu tarif ederim" demiş. Karadenizli çocuk, "İyi de sen dana kilisenin yolunu bana soruyorsun. Cennetin yolunu nerden bileceksin de tarif edeceksin" demiş...


15 Şubat 2015 Pazar 10:16
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

NİKAHLARINI MUHTAR KIYDI

Karasulu işadamlarından Özkan – Fatma Akerik çiftinin güzeller güzeli kızı Yasemin Akerik ile Hediye- Mahir

RİP AKINTISINA DİKKAT

Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Cankurtaran Amiri Şaban Küçükosman, Türkiye’nin

TESİSLER SEZONU AÇTI

Büyükşehir Belediyesi tarafından Kocaali’de inşa edilen Kocaali Sosyal Tesisleri ve Kadınlar Plajı’na yeni

BU HATAYA SAKIN DÜŞMEYİN

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Karasu Bölge Temsilcisi, Baharat İşletmecisi Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri

ARABALI SİNEMA ETKİNLİĞİ ERTELENDİ

Büyükşehir Belediyesi tarafından her ilçede düzenlenen ve bu akşam Karasu’da yapılması planlanan arabalı

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA
bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort şişli escort escort istanbul yeni escort escort bayan ataşehir escort mecidiyeköy escort beylikdüzü escort sakarya escort kocaeli escort escort bayan bodrum bodrum bayan escort
şişli escort şirinevler escort