sakarya-kuzey-gazetesi-haber-ihbar-hattı-0536-073-72-72 Baiylerimiz Arzum kırtasiye-Mert kırtasiye- Birlik büfe-Duman market-

04 Haziran 2020 Perşembe

Sakarya Kuzey Slogan

Minibüsçüler terminal isyanında haklı mı

MÜNİR ALİ KARA

MÜNİR ALİ KARA

E-Posta : munirali@yahoo.com

Karasu terminali yeniden ihale edildi. İhale bedeli eskisinin bilmem kaç kat fazlası oldu ve belediye şirketi Karsaş buranın işletmesini üç yıllığına aldı. Aldığı bedel üç yıl için 1 milyon 650 bin lira. Haliyle bu bedelin bir şekilde tahsil edilmesi lazım.

Terminalin ihale bedeli birden bu kadar yükselince gelirlerin de yükselmesi gerekir. Onun için Karasu Belediyesi’ne bağlı kurum terminal işletmesini aldığı ilk gün Adapazarı’na taşıyan firmadan 6 lira yerine 12 lira talep etmiş. Zaten bir süreden bu yana terminale ücret ödemek istemeyen ve kendilerinin “Halk otobüsü” statüsünden değerlendirildiğini söyleyen Birlik yetkilileri duruma isyan etti. O günden bu yana da fiyat artışı olmaksızın 6 liradan ödeme yapmaya devam ediyorlar.

Terminalin hikayesi aslında şu şekilde. Mehmet İspiroğlu döneminde terminal belediye tarafından işletiliyordu. Ve her nasıl oluyorduysa zarar ediyordu. Çünkü burada vardiyalı olarak işçi çalıştırılıyor, çalışan işçinin kaldığı kulübede elektrik masrafı oluyordu. O durumda da işletme kar edemiyordu.

Bu durumu değerlendiren Belediye yönetimi burasının ihale edilmesinin daha sağlıklı olacağını düşündü. Ve terminal ihaleye verildi. Alan firma belediyeyi zarardan kurtardı, belediyeye para ödedi ve kendi de bu işten para kazandı.

Bu açıdan bakıldığında bir sıkıntı yok. Ancak süreç içinde Sakarya Büyükşehir Belediyesi Karasu’dan Adapazarı’na taşımacılık yapan Birlik firmasını halk otobüsü statüsüne getirdi ve denetlemeye başladı. Kendi kriterlerine uydurdu. Bu şekilde olunca araçlar Büyükşehir’in istediği gibi dizayn edildi. Büyükşehir tarafından belirlenen fiyat tarifesine göre yolcu taşımaya başladı. Büyükşehir de bu araçlara bedava taşınması gereken yolculara ilişkin kart verdi ve bu kart karşılığında da aylık belli bir miktar sabit ödeme garanti etti.

Halk otobüsleri büyükşehir sınırları içindeki ilçe terminallerine de para ödememeye başladı. Karasu bu işin dışında kaldı.

Şimdi tam Birlik minibüsleri “Terminal bizden ücret almasın” demeye hazırlanırken terminal el değiştirdi. Belediye şirketi de ihaleyi alırken Birlik firmasının yapacağı ödemeye güvendi. Üç yılda 1 milyon 650 bin lirayı çıkarmak için firmalara yüklenmenin zorunlu olduğu görülüyor. Bu paranın büyük bir kısmı da Birlik firmasından çıkacak gibi.

Bu durumda “Sen de haklısın” fıkrası akıllara geliyor. Karasu Kocaali Birlik haklı çünkü ilin diğer ilçelerinde kendileri ile aynı şartlarda taşımacılık yapanlar terminal ücreti ödemiyor. Karsaş haklı çünkü ihaleye mevcut durum devam edecek diye girdi.

Bir de ben bambaşka bir şey sormak istiyorum. Beden yapılan bir işin karşılığında, kiralanan bir yerin karşılığında ya da verilen bir hizmetin karşılığında alınır.

Terminal yerinin kiralanması için ücret alınmıyor, bildiğim kadarıyla firmalara bir satış da yapılmıyor. Çıkışa adam koyup ücret tahsilatı yapmak da bence hizmet sayılmaz.

Terminal’den neden para alındığını net bir şekilde belirlemek lazım. Yani içeri güvenlik koyarsınız, oranın temizliğini ve düzenini sağlarsınız, araçların ve müşterinin memnun olmasına yardımcı olursunuz çıkışta da paranızı alırsınız.

Karasu Terminali’nde bir şey danışacağınız yetkili bile yok.

Bugüne kadar alınan paraların karşılığında bir hizmet verilmedi. Umarız bundan sonra alınacak paralar hizmet karşılığı alınır.

“Kurum el değiştirdi hemen eleştiri başladı” diye düşünmeyin. El değiştirmeler eğer herkesi memnun edecekse herkes seve seve ücretini öder. Ama insanlar “Biz bu parayı neden ödüyoruz” diye sorduklarında “Şimdiye kadar sormuyordunuz da şimdi niye sordunuz” demek bir cevap değildir.

 

Bağlayın Akçakoca’ya

Karasu’ya taşımacılık yapan kargo firmalarının birçoğu bir türlü istenilen hizmeti veremiyor.

Aras Kargo ve PTT Kargo ile çalıştım. Şimdiye kadar bir sorun yaşamadım. Ama bu ilçe bir Sürat Kargo faciası yaşadı. Şimdi de benzer şekilde MNG Kargo var.

MNG Kargo bizi Akçakoca’ya bağlamış. Eğer kargocu sizin adresinizde bulunamadığınızı söylerse akşam saatlerinde telefonunuza bir mesaj geliyor: “Kargonuz Akçakoca’ya geldi. Gelin alın…”

Kocaali de Karasu da Akçakoca’ya bağlanmış. Başka bir ilçeyi başka bir ilçeye bağlamakla kalmamış paşam ters yöndeki başka bir ile bağlamış. Vilayet değiştirip kargonuzu alacaksınız. Akçakoca’ya gideceğinize aynı gün İstanbul’a gidip ürününüzü elden teslim almanız da mümkün aslında.

İşletmecilik kolay iş değil de bu işletmelerin müşterisi olmak gerçekten hiç kolay iş değil…

 

Cenazeye imrenmek

Cenazeler hakkında pek yazı yazmam. Okurlarımız bilir. Çünkü burası ufak yer ve her birimizin cenazesi bizim için özel. Eğer biri için yazı yazarsanız hepsi için yazmanız gerekebilir.

Ama bu kez yazmak istiyorum affınıza sığınarak. Karasu cenazeler konusunda çok duyarlı. Pek çok ilçe ve il bu birlikteliği yitirmiş durumda. Ama Karasu öyle değil. İnsanlar birbirinin acısını paylaşıyor. Şükürler olsun.

Pazartesi günü de Osman Hoca (Aydın) rahmetlik oldu. Kime sorsanız eli değmiş, kime sorsanız faydası dokunmuş bir kişiydi Osman Hoca. Bizim yaşımız O’na öğrenci olmaya yetmedi ama zaman zaman gazeteye gelir bizimle sohbet ederdi. Yaşımız ondan bir hayli küçük olmasına rağmen arkadaşına anlatır gibi anlatırdı. İlerleyen yaşına rağmen Karasu’daki gazeteleri takip eder gündemle ilgili eleştirilerde bulunurdu. Sadece din adamı değil aynı zamanda cemiyet adamıydı.

Onun içindir ki pazartesi günkü cenazesine gelenler daha yüksek sesle “İyi bilirdik” dedi. Onun için namaza katılanlar yüksek sesle haklarını helal etti.

Allah bize de inşallah herkesin yüksek sesle “iyi bilirdik” dediği ve samimi bir şekilde hakkını helal ettiği cenaze nasip etsin.

İnsan bir cenazeye imrenir mi? İmrenir. Ama o cenazeye layık olmak için de Osman Hoca gibi yaşamış olmak gerekir.

Bizim hakkımız kendisine helal. İnşallah o da bizden razıdır…

 

Yapılan hizmetin görünmesi güzel şey

Karasu Belediyesi zor ekonomik şartlarda devralındı. Bunu seçimden önce de herkes biliyordu. Sürpriz bir durum yok yani.

Ancak hepten de avantaj yok diyemeyiz. Karasu’nun şimdi kanalizasyon sorunu yok. İçme suyu şebekesi yenilendi. Elektrik kabloları yer altına alındı. Telefon kabloları da yer altında. Doğalgaz için çalışma yapılmayacak. Çünkü o işlem de tamamlandı. Fiber optik kablo döşeme işlemi de tamamlandı. Bu şekilde Karasu’nun altyapı ile ilgili çalışmaları sona erdi.

Dikkat ederseniz Karasu Belediye Başkanı Ahmet Genç yeraltına yatırım yaptı. Yatırım esnasında elbette yollar bozuldu ve sonunda Ahmet Genç Karasu’ya 100 milyon liralık (o zamanın parası ile 100 milyon) yatırım kazandırdı ama o yatırım Ahmet Genç’e Karasu Belediye Başkanlığı’nı yeniden kazandıramadı.

Daha sonra Mehmet İspiroğlu geldi. Doğalgaz çalışması, su şebekesi yenilemesi, elektrik kablolarının yeraltına inmesi falan hep bu dönemde oldu. Ama o da seçimi kaybetti.

İnsanlar gözleri ile gördüklerine bakıyor yani.

Şimdi İshak Sarı yönetimi zor ekonomik şartlara rağmen bir avantaja sahip. Döktükleri asfalt vatandaşa doğrudan hizmet olarak yansıyacak. Yani siz bir metre yol yapmış olacaksınız. Ve alkışı alacaksınız. Ama o yolun altına kanalizasyon şebekesini döşeyenler, doğalgazın çilesini çekenler, su şebekesinin faturasını ödeyenler unutulmuş olacak.

Okaliptüs ağacı gibi düşünün. Okaliptüs tohumunu dikiyorsunuz. Birinci yıl suyunu veriyorsunuz bakımını yapıyorsunuz filiz vermiyor. İkinci yıl da aynı bakımı yapıyorsunuz ilerleme yok. Altıncı yıla kadar bu şekilde oluyor. Ancak altıncı yılda filiz veriyor ve ilk yıl 10 metreye kadar uzuyor.

Soru ise şu: Okaliptüs bir yılda on metre mi uzadı yoksa yedi yılda mı on metre uzadı?

 

Biz ne bekliyoruz ne oluyor

Karasu ekonomisi gerçekten çok ağır bir sınavdan geçiyor. İlçede fındık para etmedi ve diğer ana geçim kaynağı olan inşaat sektörü de tarihindeki en durgun dönemi yaşıyor. Ülkede kriz bir yaşanıyorsa Karasu’da on hissediliyor.

Krizi aşmak için ilçe dışından destek şart. Bunu da devlet yatırımları sayesinde elde edeceğimize ilişkin bir umut yaşıyoruz. Ancak gelinen noktada öğreniyoruz ki BMC firması da inşaatına ara vermiş durumda. İddiaya göre BMC yatırımlarını altı ay kadar ertelemiş. O esnada beklenti içine girdiğimiz ve kendi çapımızda milleti uyandırmaya çalıştığımız Volkswagen de elimizden uçtu gitti. Biz gazete olarak o kadar yazdık çizdik, bizim siyasiler “O firma Türkiye’yi tercih etmeyecek” diye düşünürken ve bu yönde açıklama yaparken Manisa yatırımı kaptı gitti.

Biz de arkasından bakakaldık. 

Kriz bir şekilde bitecek elbette. Ancak biz bu krizi kendi gayretimizle aşmak zorunda kalacağız. Sektöre güvenerek, siyasilere güvenerek yapılan yatırımlar elimizde kalıyor. İnşaat firmaları bu denli konut üretirken “Ben bunları Karasulu fındık üreticisine satarım” düşüncesi ile üretmedi ki. Siyasiler “Karasu sanayi devi olacak” diye gaz verdi, inşaatçı da yaptı binayı. Şimdi geldiğimiz noktada firma sahipleri binalarını satmadıklarında binalar durduğu yerde değer kaybediyor.

Hem inşaatçı bundan zarar ediyor hem de milli servet elden gidiyor. Kullanılan banka kredileri neticesinde ya bankalar gayrimenkul zengini olacak ya da siyasiler verdikleri sözü tutacak ve çark yeniden işlemeye devam edecek.

Ama ikinci şıkkın gerçekleşme ihtimali şu an için düşük görünüyor. 


20 Kasım 2019 Çarşamba 11:12
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

SESSİZLERİN SESİ OLDULAR

Hayvan Hakları Eğitim Derneği Karasu Şubesi üyeleri tarafından yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle

SEFERLER BAŞLIYOR

VİB Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Suat Akın, koronavirüs önlemleri kapsamında seferlerine ara veren VİB

ÜRETİCİLERE GAZETE DAĞITILDI

Yavuz Gıda Karasu İlçe Temsilcisi Ziraat Mühendisi Ufuk Güneş sürdürebilirlik tarım projesi kapsamında

KORUMA ALTINA ALINDI

Karasu Karapınar Mahallesi’nde Muhammet Albayrak adlı bir vatandaş tarafından bulunan yavru karaca Orman ve Su

LGS’DE YENİ DÜZENLEME

Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, 20 Haziran'da yapılacak Liselere Giriş Sınavı’nın

SUBÜ’DAN FINDIK HAMLESİ

SUBÜ Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Hüseyin İrfan Balık, Sakarya’nın toplam

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA
bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort şişli escort escort istanbul yeni escort escort bayan ataşehir escort mecidiyeköy escort beylikdüzü escort sakarya escort kocaeli escort escort bayan bodrum bodrum bayan escort