sakarya-kuzey-gazetesi-haber-ihbar-hattı-0536-073-72-72 Baiylerimiz Arzum kırtasiye-Mert kırtasiye- Birlik büfe-Duman market-

09 Temmuz 2020 Perşembe

SAKARYAKUZEY

KORKMAYIN, DİNDEN ÇIKMAZSINIZ

MÜNİR ALİ KARA

MÜNİR ALİ KARA

E-Posta : munirali@yahoo.com


İnsanların imanı şahısları ile alakalıdır. Ve insanlar en çok bilmedikleri şeylerden korkarlar.

İnanan insanlara inanmadan inanç satanlar ülkemizde parsayı götürüyor. Onun içindir ki seçim öncelerinde cenaze namazları kalabalık oluyor, camilerde yer bulamıyorsunuz. Seçim olmasa bir çok insanın başının secde görmeyeceğinden endişeliyim. Allah için namaz kılmayan çok sayıda Müslüman seçimde camilerden çıkmıyor.

Buraya kadar yazdıklarımın hiçbirinin şimdi yazacaklarımla alakası yok.

Karasu Belediye Başkanı bir yemekli toplantıda Talip Ertürk ve Belediye Meclis Üyesi Kadir Aslan ile muhtemelen Öz Adana Kebap'ta bir araya geliyor. Başkan İspiroğlu o toplantıda Pazaryeri'ne cami yapımına onay veriyor.

Normalde bu tip işlerin Belediye Meclisi'nde gündeme gelmesi gerektiğini düşünüyoruz ama bu da Yeni Türkiye'nin bir devamı olabilir.

Kebapçıda cami yapımına karar veriliyor. Süper...

Dahası olay Belediye Başkanı'nın kullandığı Facebook sayfasından duyruluyor. Bu artık Yeni Türkiye falan da değil. Yepisyeni Türkiye...

Peki Pazaryeri'nde camiye gerçekten ihtiyaç var mı?

Yoksa bu aslında sadece bir çekişmenin sonucu mu olacak?

Sedat Büyük zamanında Karasu Merkez Camii'nin yanına yapılan daha Merkez Cami aslında sosyal demokrat bir yönetimin yanlış anlaşılma kaygısıyla inşa edilmişti. Şimdi Karasu Merkezde Kızılcık Yolu Üstündeki Cami, Merkez Cami, Yeni Merkez Cami var.

Yalı Mahallesi'nde Ulu Cami var. Merkez Cami ile Ulu Cami arasında da yürüme 15 dakika. Eğer Merkez Camii'nin önündeyseniz ve birden Ulu Cami'de namaz kılmaya karar verirseniz 15 dakika içinde Ulu Cami'ye varabilirsiniz.

Eğer Pazaryeri'nin ordaysanız Ulu Cami'ye 8 dakika Merkez Camii'ne 7 dakika uzaktasınız.

Bir de bir yere caminin yapılmasının farz olması için o bölgedeki camilerin sabah namazında ve yatsı namazında dolu olması gerekir.

Siz önce elinizdeki camileri bir doldurun, sonra yeni bir cami yapımına girişelim.

Bir de çekinmeye gerek yok, Pazaryeri'ne yapılacak camiye karşı çıkarsanız dinden imandan çıkmazsınız.

 

Hop hop hop o kadar da değil

Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu çok yumuşak huylu bir adam. Düşmanı da dahil herkesle kısa sürede anlaşabilir. Yönetimde hatası ve eksiği olsa da insani yönü tartışılmaz.

Mehmet İspiroğlu'nun tahammül sınırı da inanılmaz yüksektir. Bir kere konuşmadan önce susmasını bilir.

Pazartesi günü muhtarlar tarafından düzenlenen yemekte bir muhtar hizmet alamadığını söyleyerek, "Benim köyüme-mahalleme giremezsin" diye bağırmaya başlıyor.

Bakın eleştiriyi herkes yapabilir. Ancak eleştiri ölçüsü ve haddi vardır. Siz seçilmiş olabilirsiniz. Ancak bir de karşınızdakinin Belediye Başkanı olduğunu unutmamalısınız.

Evet İspiroğlu sabırlı bir adam. Ama sizin de aynı ölçüde saygılı olmanız gerekmez mi?

Arkadaşlar hizmet konusunda aksama olduğu kesin. Evet özellikle Büyükşehir Yasası'nın yürürlüğe girmesinin ardından Karasu'da ciddi hizmet aksamaları oluyor. Zaman zaman muhtarlar ile vatandaşların karşı karşıya geldiği de oluyor.

Ancak iletişimde bir ilke vardır: "Ben bunu söylersem sorunun çözümüne katkı mı sağlarım yoksa yeni bir sorun mu ortaya çıkarırım" sorusuna yanıt vermeden harekete geçmeyin. Amacınız gerçekten sorunu çözmekse bu cevabı iki kez verin...

Muhtarların tamamının katıldığı, Dernek Başkanı, Emniyet Müdürü, Garnizon Komutanı, Kaymakam'ın olduğu ortamda "Seni köyüme sokmayacağım" diye bağırıyor.

Muhtarı tanırım. Samimi bir adamdır. İyi niyetinden de şüphem yok.

Ama ne olursa olsun bu tavrın onaylanması mümkün değil.

Hizmet alamazsanız bunun yolu bellidir. Ama kesinlikle bu şekilde bir ortamda seçilmiş bir kişiye bu şekilde hitap edemezsiniz.

Hani köylerde bir hikaye vardır: Benim adım da Musa ama o kadar uzun boylu değil...

 

Levent Samrıoğlu ve Recep Soytürk

Geçtiğimiz hafta Kocaali İlçe Teşkilatı ile Karasu İlçe Teşkilatı arasında temayül öncesi bir anlaşmazlık olduğunu yazmıştık ve bunun iki ilçe teşkilatlarının arasına açacağını ifade etmiştik.

Yazımız aslında seçim halinde iki teşkilat arasında bir sıkıntı olmasını istemediğimizi anlatıyordu. Aslına bakarsanız biz Recep Soytürk ile Levent Samrıoğlu'nun kalitelerinde zerre kadar sıkıntı olmadığını da bilenlerdeniz. Yazımızda iki teşkilatın uyumlu olmasını istediğimizi de belirtmiştik.

Ancak bizi arayan bazı okurlarımız yazımızın Recep Soytürk ile Levent Samrıoğlu'nu karşı karşıya getirir nitelikte olduğunu ifade etti.

Amacımız bu şekilde olmasa da bu şekilde anlaşılmış olabilir. Ancak şunu ifade etmeliyiz: Karasu ve Kocaali teşkilatlarında bu şekilde bir sıkıntı ve söylenti olmuş. Ardından Karasu İlçe Teşkilatı'nda bir danışma toplantısı düzenlenmiş. Toplantıda desteklenecek adaylar tespit edilmiş. Bu isimler arasında Levent Samrıoğlu'nun da yer alması kararlaştırılmış. Ancak yine de salonda listelerde hep aynı isimlerin aynı sıra ile yazılmış olmasının şaibeye neden olabileceği dedikodusu yayılmış.

Özetin özeti kraldan çok kralcılar bazı isimlerin yazılmamasını istemiş. Gerek Levent Samrıoğlu olsun gerekse Recep Soytürk olsun bu tip ayak oyunlarına müdana edecek insanlar değil. İki isme de "ayak oyunu ile birinci mi çıkmak istersiniz yoksa temayülden sonuncu mu çıkmak istersiniz" diye sorsanız hiç tereddüt etmeden ikisinin de sonuncu çıkmayı tercih edeceğini adımız gibi biliyoruz.

Dememiz o ki bu iki değerli ismi karşı karşıya getirme acemiliğine düşmek kesinlikle kimseye kar sağlamaz. Aksine iki kardeş ilçenin arasını açar. İki isimden hiç olmazsa bir tanesinin milletvekili seçilebilmesi için gereken çabayı harcaması gereken teşkilatlar adımlarını çok daha dikkatli atmalı.

Acemiliğe yer yok. Çok kıdemli ve seçim deneyimi olan aday adayları ile mücadele edildiği de unutulmamalıdır...

 

Avni Şahin'in şansı

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Aday Adayı Avni Şahin yola çıktı.

Şahin Karasu'da aradığı desteği bulur. Şahin'in listenin üst sırasında yer alması hiç şüphesiz Recep Soytürk veya Levent Samrıoğlu isimlerinin de şansını artırır. Zira Karasu'dan güçlü bir ismin listenin seçilebilecek bir yerinde olması diğer partileri de Karasu'dan güçlü adaylar çıkarmak zorunda bırakacaktır.

Avni Şahin İl Yönetimi'nden ve Milletvekili Engin Özkoç'tan da destek alabilirse elni güçlendirir. Özkoç'un ve Ayça Taşkent'in Şahin'e yakın durması muhtemel. Zira Avni Şahin genç ve zeki bir adam. Partililiği de tartışılmaz. Maddi bakımdan da kendini ezdirmez.

Dolayısıyla Milletvekili olabilecek kapasitede bir yapıda. CHP Sakarya'da ne kadar başarılı olur bilinmez ama Avni Şahin'in listeye girmesi durumunda Karasu'da dengelerin değişeceği ve kartların yeniden dağıtılacağı kesin.

Bekleyip göreceğiz...

 

Size de çıkabilir

Seçimin en çok başvuru alan partisi Ak Parti oldu. Bu kimse için sürpriz değil. 2011 seçimlerinde aday adayı olan pek çok isim bu defa sahaya inmezken aday adayı sayısında ciddi bir artış yaşandı. Geçtiğimiz dönem 54 başvuru varken şimdi bu sayı 73'e çıktı.

Adaylardan bazılarının isim için bazılarının ise gerçekten aday olmak için sahaya çıktıklarına şüphe yok.

Ancak geçtiğimiz dönem listede olması sürpriz olarak değerlendirilebilecek Ender Serbes misali isimlerin de çalışmalarını sürdürdüklerini görmek mümkün.

Aday adaylığı başvurusunda bulundukları halde diğer partilerle flört etme imkanı olan isimlerin önünü kesmek adına Ak Parti aday listesini tüm partiler adaylarını belirledikten sonra açıklayacaktır. Şimdiye kadar olduğu gibi bu seçim döneminde de kimse 7 Nisan'dan önce adayların açıklanmasını beklememelidir.

7 Nisan'daki listeye son şeklinin verildiği, ilk dört sıranın belirlendiği sonraki üç isim için çalışmaların devam ettiği, aday adayı sayısının 21'e sonra da 11'e indirileceği şeklindeki söylentiler kulisleri oyalamak ve heyecanı sürdürmek içindir.

Kimin başına talih kuşu konduğunu 7 Nisan'dan önce görme şansımız olmaz.

Biz elimizden geleni yaparız, siz elinizden geleni yaparsınız. Öğrendiğimizi sandığımız kesin bilgiler bile 7 Nisan'da yalan çıkar.

Daha önce de dediğimiz gibi seçim totodur bu.

Başvuru yapmanız bile önemli değildir. Bilet alana da çıkabilir almayana da...

Mesela mı?

Mesela 2009 Yerel Seçimi'nde Ali İnci, Süleyman Dişli, Yusuf Alemdar Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Aday Adayı olmuştu.

Amcasının oğlu MHP'den Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Zeki Toçoğlu ise Serdivan Belediye Başkan Aday Adaylığı başvurusunda bulunmuştu.

Sonunda ne oldu?

Yusuf Alemdar başvuruda bulunmadığı Serdivan Belediye Başkan Adaylığı'na, Süleyman Dişli başvuruda bulunmadığı Adapazarı Belediye Başkan Adaylığı'na, Ali İnci başvuruda bulunmadığı Hendek Belediye Başkan Adaylığı'na, Zeki Toçoğlu ise başvuruda bulunmadığu Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı'na getirilmişti.

Demem o ki, bilet alsanız da almasanız da. Bu bir seçim totodur.

Size de çıkabilir...

 

Hiçbir şeyden çekmedik sudan çektiğimizi

Abi su fiyatlarını ayarlamak bu kadar mı zor?

Aynı yerden su alan yerleri bile aynı şekilde fiyatlayamayan bir yönetim başarılı sayılabilir mi?
Saski'nin sahada çalışan personelinin özverisi olmasa kurum gerçekten çok yıpranır.

Karasu'da su fiyatı 1 lira. Limandere'de 2.4, Darıçayırı'nda 2.2, Yuvalıdere'de 2.1, Kurudere'de ise 2 lira.

Eski adıyla belde yeni adıyla mahalle. Peki Karasu'da neden 1 lira? Lİmandere'deki su hadi Sapanca'dan geliyor. Maliyeti yüksek diyelim. Neden yüksekse?

Kurudere'den çıkan su pek çok mahalleye veriliyor. Kurudere'den çıkan su Kurudere'de 2 lira daha uzaktaki mahallede 4 kuruş.

Mantıklı diyorsanız el kaldırın...

İlla insanların dilekçe yazması, isyan etmesi, bağırıp çağırması mı gerekir?

Siz fatura yazarken, tarife belirlerken neye göre yazıp çiziyorsunuz?

İşleri kolaylaştırmak bu kadar mı zor?

Yapmayın Allah aşkına yapmayın...

 

Politik-acı

Seçim işi oy işidir. Seçimden önce politikacılar "Oy oy oy" der. Seçimden sonra bizi oylum oylum oyarlar. Seçim sonrasında da vatandaş "Oyy anam oyy" der.

 

Twitter günlüğüm

Ağlarken yanımda değilsen gülüşüm sana haram olsun...

Unutmayı buldum. Bulur bulmaz neyi bulduğumu unuttum...

Dünyada olman neyi değiştirir dünyamda olmadıktan sonra...

Hayat böyle, ya baş köşeye oturursun ya da köşe başına... Bir de köşeyi dönenler var ama onların konumuzla ilgisi yok...

İlk emri "Oku" olan bir dinin mensuplarının bu kadar az olması bir isyan mı...

 

Fıkra köşesi

Temel eşeği ile yolda giderken bir elma ağacı görür. Eşeğin üstüne çıkar ve meyveleri sepete doldurmaya başlar.

Biraz sonra yer sahibi gelir. Önce Temel'i indirir. Eline odunu alır. Önce eşeği bir güzel dövmeye başlar. İyice dövdükten sonra aynı şekilde Temel'e girişir. Yerden güçlükle doğrulan Temel, "Her şey tamam da neden önce eşeği dövdün" diye sorar. Adam, "Eğer önce seni dövseydim eşek kaçardı" der...


12 Mart 2015 Perşembe 19:36
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

NİKAHLARINI MUHTAR KIYDI

Karasulu işadamlarından Özkan – Fatma Akerik çiftinin güzeller güzeli kızı Yasemin Akerik ile Hediye- Mahir

RİP AKINTISINA DİKKAT

Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Cankurtaran Amiri Şaban Küçükosman, Türkiye’nin

TESİSLER SEZONU AÇTI

Büyükşehir Belediyesi tarafından Kocaali’de inşa edilen Kocaali Sosyal Tesisleri ve Kadınlar Plajı’na yeni

BU HATAYA SAKIN DÜŞMEYİN

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Karasu Bölge Temsilcisi, Baharat İşletmecisi Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri

ARABALI SİNEMA ETKİNLİĞİ ERTELENDİ

Büyükşehir Belediyesi tarafından her ilçede düzenlenen ve bu akşam Karasu’da yapılması planlanan arabalı

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA
bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort şişli escort escort istanbul yeni escort escort bayan ataşehir escort mecidiyeköy escort beylikdüzü escort sakarya escort kocaeli escort escort bayan bodrum bodrum bayan escort
şişli escort şirinevler escort