sakarya-kuzey-gazetesi-haber-ihbar-hattı-0536-073-72-72 Baiylerimiz Arzum kırtasiye-Mert kırtasiye- Birlik büfe-Duman market-

09 Temmuz 2020 Perşembe

SAKARYAKUZEY

Yıkılacaklar tamam da

MÜNİR ALİ KARA

MÜNİR ALİ KARA

E-Posta : munirali@yahoo.com

Elazığ Depremi sonrasında ciddi bir çalışma başlatıldı. Bu şekilde Karasu ve Kocaali’de de okulların yıkılmaları gündeme geldi. “Şimdiye kadar aklınız neredeydi” diyen de çıkabilir, “Ya deprem Sakarya’da olsaydı” diyen de. Ben Hatice’ye değil neticeye bakanlardanım. Sonuç olarak çocuklarımızın güvenliğini tehdit eden okullar yıkılıyor. Çocuklarımız daha güvenli olduğu tespit edilen okullara gönderiliyor.

Bunlar gecikmeli de olsa güzel şeyler.

Telafi edilebilirken atılan adımları eleştirmemek lazım.

Ancak kafamızda başka sorular da var. Mesela Karasu’da ve Kocaali’de yıkılacak okullar dışındaki tüm okullar son derece güvenilir mi? Evlatlarımızı gönderdiğimiz okullardan bazıları 1999’daki iki depremi de gördü. Bazıları sonradan tadile edildi ama tadilatların üstünden de yıllar geçti. Bildiğimiz kadarıyla bizim bölgemizdeki okullarda güçlendirme ile ilgili çalışma yapılmadı.

Şimdi tüm okullarla ilgili sağlamlık raporu hazırlanıyormuş. Bir çok okulun sağlamlık testinden geçemeyeceğini hepimiz biliyoruz. Ama yine de birbirimize söylemeye cesaret edemiyoruz.

Birbirimize söylemeye cesaret edemediğimiz tablo ile sonunda yüzleşme ihtimalimiz var. “Allah korusun” demekle yetiniyoruz.

Yani gözümüzün önündeki bazı önemli okullarımız durduğu yerde bile yıkılacak duruma gelmiş biz halen “İnşallah deprem olmaz. Olursa da inşallah gündüz olmaz” demekle yetiniyoruz.

Yahu kardeşim. Sorun “Sorun vardır” demekle çözülmeye başlar. Siz yetkililer olarak be pahasına olursa olsun “Sorun vardır” demekle sorumlusunuz. Diyemiyorsanız da sorunun ta kendisisiniz.

Cesaretli olun. Size emanet edilen sadece koltuk değil. Canlar emanet ediyoruz size. Aldığınız sorumluluğun bedeli çok ağır.

Lütfen daha cesur adımlar atın. “İnsanları paniğe sevk etmeyelim” diye yola çıkıp insanları öteki tarafa sevk etmek de var işin ucunda.

 

Uyuşturucu yükselişte

Karasu Kaymakamı Aziz Mercan ve daire amirlerinin katılımı ile Cuma günü bir toplantı düzenlendi. Toplantıda Karasu’nun kamu açısından bir yılının nasıl geçirildiği bizzat Kaymakam Aziz Mercan tarafından aktarıldı. Samimiyetle sorulara yanıt verildi.

Her daire amiri kendi alanı ile ilgili çalışma raporunu sunmuş. Dersine çok iyi çalışmış Aziz Mercan da güzel ve bir saati aşkın süre devam eden sunumu yüksek performansla gerçekleştirdi. Hatta daha önceden çalıştığı sayıları da çok hakim bir şekilde seslendirdi.

Tüm birimler elbette çalışmalarını en şeffaf şekilde sunmuş oldu.

Ancak dikkatimizi çeken en önemli konu uyuşturucu meselesi oldu. Karasu’da uyuşturucu temelinde işlenen (ya da ortaya çıkarılan) suçlar önceki yıllara oranla çok ciddi bir yükseliş göstermiş durumda.

Yıllar önceden bu duruma müdahale etmek adına ortaya çıkan Alper Tatlı’ya eleştiride bulunan insanlar, o günkü eleştirilere, haykırışlara kulak tıkayanlar bugünkü tabloda pay sahibidir. Açık söyleyeyim.

O gün söylenen “Alper Tatlı siyasette kendine yer yapıyor” cümlesinin ardından bir genel bir yerel seçim geçti. Tüm partiler birer ikişer tur kongreler yaptılar. Hiçbirinde Alper Tatlı’yı aday gördünüz mü?

Demek ki en başa dönersek Alper Tatlı’dan bir özür bile dilememiz gerekebilir.

Neyse konu Alper Tatlı değil de. Yeri gelmişken de söyleyeyim dedim.

Konu şu: Uyuşturucu dünkünden daha büyük yarınkinden daha küçük bir büyüklükte ilerliyor. Sayılar öyle azımsanacak ölçüde de değil. Çok ciddi boyutlara varmış durumdayız. Geldiğimiz noktada uyuşturucu ile ilgili Emniyet’in çok ciddi çalışmaları söz konusu. Jandarma da aynı şekilde. Adamlar canlarını ortaya koyuyor, bizim canımızı kurtarmaya çalışıyor.

Ama bu iş sadece emniyet ya da jandarmanın işi mi? Bunu bir düşünmek lazım. “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” diyerek, “Yahu zorunluluktan yapıyor. Benim komşun iyi adamdır” diye düşünerek ya da daha kötüsü, “Benim evladım hayatta yapmaz” aymazlığına düşerek bu işlerin altından kalkmak mümkün değil.

Tek çare aslında duyarlı olmak. Ne olursa olsun uyuşturucu ile topyekûn mücadele etmek zorundayız.

Yoksa bu işin sonu hayırlı değil. Bilesiniz.

 

Marka olma yolundayız

Sakarya’da da gazetecilik yapıyoruz. Biliyorsunuzdur. Yayın koordinatörlüğü yaptığımız için pek çok konudan haberimiz olmak durumunda. Gelen haberler arasında biri dikkatimizi çekti.

Para karşılığı cinsel ilişki için oteller pek tercih edilmiyor. Denetimlerin sıkılaştırılmış olması sektörden para kazananları günlük kiralık dairelere itmiş durumda. Ancak bu işi şehir merkezinde herkesin gözü önünde de yapamıyorlar. Çünkü ihbar çok oluyor. Bu sayede baskınlar gerçekleşiyor.

Üstelik basılan kişiler hemen deşifre olmuş oluyor.

Özellikle Serdivan bu alanda ün yapmış durumdaydı. Serdivan’da sıklıkla gerçekleşen baskınlar işin artık orada yapılmasını güçleştirdi.

Şimdilerde yeni trend Karasu…

Taraflar bir şekilde anlaşıyor. Ardından Karasu’ya geliniyor. Yer temini gerçekleşiyor. Biraz meşakkatli olan bu yol güvenli olması nedeniyle özellikle tercih ediliyor.

İşin kötüsü bu işe çanak tutanların bazıları da Karasulu.

Karasu’yu fındık konusunda mı marka yapsak, turizm konusunda mı marka yapsak, sanayi alanında mı marka yapsak diye düşünürken ve her alanda çalışma yaparken, kafa yorarken bu adamlar bizi bir alanda marka yapmayı başaracak.

Hem de bizim gibi kafa yormadan, emek harcamadan. Yattıkları yerden derler ya…

Tam da öyle.

 

Tolga’ya umut ol

Karasu Belediyesi Fen İşleri Müdürü Tolga Eray için kök hücre bağışı devam ediyor. İlçede bu konuda duyarlılık üst seviyede. Allah var, herkes elinden geleni yapıyor. İl bazında hatta ulusal bazda destek olanların sayısı az değil. Pek çok kişi en azından sosyal medyadan paylaşım yaparak destek oldu. Gerçi sosyal medyada paylaşanların pek çoğu kök hücre bağışı yaparken fotoğraf atmadı. İnşallah klavyede yaptıklarını sokakta da yapmışlardır.

Ancak benim bu noktada söylemek istediğim başka bir şey var.

Nasıl sosyal medyada “Benim çok arkadaşım var. Paylaşım yaptım görevim sona erdi” diyemezsek, “Kök hücre bağışı yaptım. Benim görevim sona erdi” de diyemeyiz.

Bağışta bulunduktan sonra hemen sosyal medyada paylaşım yapmalı, yeni bağışçıları etkilemeliyiz.

Yakın çevremizdekileri teşvik etmeli ve duyarlı olmaya yönlendirmeliyiz.

Sonuçta hayat kurtarıyorsunuz. Hayat kurtarmak için hiç gayret etmemek olur mu?

“Bizim de işimiz gücümüz var” diye düşünebilirsiniz. Ama en önemli işimizin bu olması gerektiğini düşünüyorum.

Lütfen bu konuda elinizden geleni yapın.

“Haberim yok” deme şansınız yok. En azından bu yazıyı okudunuz. Artık mesulsünüz.

 

 

 

Yeni kişileri işe almadınız mı

Ali İhsan Yavuz “Hiçbir şey olmamış olsa da kesin bir şeyler oldu” diye bir cümle söylemediğini söyledi. Konuşmasını baştan sona dinlediğinizde total olarak bu ifade geçmiyor. Ama bir ana fikir olarak bu çıkarılabiliyor.

Şimdi Karasu Belediyesi ekonomik zorluklar içinde olduğunu ve işçi azaltmasına gitmesi gerektiğini açıkladı. Bu şekilde bazı kişiler işten çıkarıldı.

Hatta bu konuda ciddi bir kamuoyu desteği de oluştu. Buraya kadar sıkıntı yok. Ardından yeni birim amirlerine falan ihtiyaç oldu. Bu defa da geçen ayki meclise bazı işçilerle sözleşme imzalandı. Karasu Belediyesi’nden yapılan açıklamada “Yeni işçi işe alınmadı” denmiş ama…

Yakın zamanda Adana’dan ilimize gelen bir arkadaşın önceki ay işe başladığını, geçen ayki mecliste de sözleşmesi için yetki alındığını biliyoruz.

Şimdi bu arkadaş önceki ay işe başlatıldığı için ve geçen mecliste sözleşme yetkisi alındığı için aslında “Belediyemiz bünyesinde çalışan” kişiler kategorisinde yer alıyor. Ama baktığınızda yeni yönetim işe adam almış oluyor mu? Oluyor.

Tam Ali İhsan Yavuz ekolü. Tam olarak öyle olmayınca öyle olmuş olmuyor.

Anladınız mı?

 

Topluma rest çekilmez

Geçtiğimiz hafta Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı’nın devrettiği avukatlık bürosu ile Karsaş adına anlaştığı ve hatta belediyenin bazı davaları için de Karasu Belediyesi adına vekalet verdiği haberi yayınlandı.

Ardından Karsaş’ın Müdürü Salim Erol, “İstediğimiz avukatla çalışırız” başlıklı bir haber yayınlattı.

İstediğiniz avukatla bireysel olarak çalışırsınız. Ama kamuya ait bir kurumun başındaysanız savunmadan önce eleştiriyi özümsemeniz ve değerlendirmeniz gerekir. Topluma ait kurumların idare ederken söylediğiniz her sözün daha sonra aleyhinize kullanılabileceğini unutmayınız.

İstediğiniz avukatla anlaşabilirsiniz. Ama konu şahsınız ya da parasını cebinizden ödediğiniz kurumlar olduğunda.

Toplum adına görev yaptığınız kurumların hepsinde hesap verebilir olmak durumundasınız. Şahıslara değil ha. Topluma…

 

Hadi oradan

Ne garip bir dünyada yaşıyoruz. Suçlular ihbarcılardan daha cesur. Topluma ve kendisine zarar verecek adamı ilgili kuruma bildirene “Muhbir” falan diyoruz. Aşağılıyoruz. “İspiyoncu” gözü ile bakıyoruz.

Sen uyuşturucu üretiyor veya satıyorsun. Sana laf yok. Seni şikayet eden adam hayati tehlike altında. E zaten sen uyuşturucu satarak o adamın çoluğunu çocuğunu, sevdiğini zehirliyorsun. Zaman içinde o adamın sevdiklerinin hayatını tehdit etmiş oluyorsun. O adam seni ilgili kuruma haber verince “İspiyoncu” oluyor. Rahmetli Erbakan’ın dediği gibi: Hadi oradan…

 


13 Şubat 2020 Perşembe 12:46
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

NİKAHLARINI MUHTAR KIYDI

Karasulu işadamlarından Özkan – Fatma Akerik çiftinin güzeller güzeli kızı Yasemin Akerik ile Hediye- Mahir

RİP AKINTISINA DİKKAT

Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Cankurtaran Amiri Şaban Küçükosman, Türkiye’nin

TESİSLER SEZONU AÇTI

Büyükşehir Belediyesi tarafından Kocaali’de inşa edilen Kocaali Sosyal Tesisleri ve Kadınlar Plajı’na yeni

BU HATAYA SAKIN DÜŞMEYİN

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Karasu Bölge Temsilcisi, Baharat İşletmecisi Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri

ARABALI SİNEMA ETKİNLİĞİ ERTELENDİ

Büyükşehir Belediyesi tarafından her ilçede düzenlenen ve bu akşam Karasu’da yapılması planlanan arabalı

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA
bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort şişli escort escort istanbul yeni escort escort bayan ataşehir escort mecidiyeköy escort beylikdüzü escort sakarya escort kocaeli escort escort bayan bodrum bodrum bayan escort
şişli escort şirinevler escort