sakarya-kuzey-gazetesi-haber-ihbar-hattı-0536-073-72-72 Baiylerimiz Arzum kırtasiye-Mert kırtasiye- Birlik büfe-Duman market-

01 Haziran 2020 Pazartesi

SAKARYAKUZEY

Seçimden alınması gereken dersler

MÜNİR ALİ KARA

MÜNİR ALİ KARA

E-Posta : munirali@yahoo.com

Yerel seçim havasından çok genel seçim havasında geçen bir süreci geride bıraktık. Kimin ne hata yaptığını konuşacak değiliz.

Ancak seçim yerel havada geçseydi sonucun çok daha farklı olma ihtimali yüksekti.

Yapacağım değerlendirme elbette Karasu ekseninde olacak.

 

Ak Parti

Karasu’da Ak Parti seçim sürecini geciktiren bir görüntü çizdi.

Mehmet İspiroğlu’nun aday gösterilmeyeceğine inanan çok sayıda aday adayı kendilerini bu makama uygun buldu.

İspiroğlu’nun aday olmasını beklemeyenler arasında hiç şüphesiz Karasu İlçe Başkanı İshak Sarı da vardı. Sarı, Mehmet İspiroğlu Ak Parti’ye katıldığında “Partimiz bir üye daha kazanmıştır” ifadesini kullandı ve ilk İlçe Divan Toplantısı’nda İspiroğlu’na “Hoş geldin” demedi.

Ardından yaşanan süreç sonunda İspiroğlu diğer ilçe divanlara katılmadı (ya da davet edilmedi. Orası Allah’a ayan bize karanlık).

Yönetim bir iddiaya göre Mehmet Çalık’a “hazır ol. Bizim adayımız sensin” mesajı verdi. Diğer bir iddiaya göre de Nezir Aydın’ı ikna edip aday yapmaya çalıştı.

Tüm bu ihtimaller sonunda birkaç kez yanlış alarm verilse de Mehmet İspiroğlu aday olarak kamuoyuna sunuldu.

Bu dakikadan sonra insanların aklında acaba Belediye Meclis Aday Listesi nasıl olacak sorusu geldi. Bir iddiaya göre İspiroğlu listeye hiç müdahil olmadı bir başka iddiaya göre liste bizzat İspiroğlu’nun onayı ile yapıldı bir başka iddiaya göre de İspiroğlu’nun gördüğü liste sonradan değiştirildi.

Listelerin kamuoyuna açıklanmasının ardından kızılca kıyamet koptu. İspiroğlu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda partili Sakarya İl Başkanlığı’na gitti. Ancak muhatap bulamadan geri döndü. (Yanılmıyorsam seçim süreci boyunca Sakarya İl Başkanı Recep Uncuoğlu Karasu’daki hiçbir seçim çalışmasına katılmadı.)

Ardından değişmesi muhtemel Belediye Meclis Aday Listesi hiçbir değişikliğe uğramadan onaylandı ve seçim maratonu da başlamış oldu.

Seçim çalışmalarında liste savaşının iki tarafı İshak Sarı ve Mehmet İspiroğlu hiçbir ortamda içten gülümserken gören çok az kişi oldu.

Seçim çalışmaları esnasında izlenen politikada ise tüm bu unsurlar bir kenara bırakıldı ve Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı genel politika baz alındı. Karasu için yapılanlar ve yapılacak olanlar kısa cümleler halinde konuşulurken ana gündem maddesi her zaman Recep Tayyip Erdoğan oldu.

Bu durumda da sen ben kavgası bir kenara bırakıldı ve seçim açık farkla kazanılmış oldu.

 

MHP

Seçimi ikinci parti olarak tamamlayan Milliyetçi Hareket Partisi için durum biraz farklıydı. Daha önce kazanılmış başkan İspiroğlu’nun Ak Parti’ye geçmesinin ardından kolu kanadı kırılacak diye beklenen MHP beklenmedik bir bütünleşme içine girdi. Aralarında daha önceden sorun olduğu gözlenen Recep Ali Küçük cephesi ile mevcut yönetim buzları eritti ve güç birliği yaptı. Kurulan seçim komisyonun başına da geçtiğimiz dönem 3 belediye kazanan Muharrem Kara getirildi.

Seçim sürecinin başından sonuna kadar hata yapılmamaya çalışıldı. Gücün büyüdüğünü gören Mehmet Çatalbaş ve Ferhat Ekşi de bu oluşumdaki yerlerini aldı.

Yapılan Belediye Meclis Aday listesine en küçük bir itiraz olmadı. Çalışmalar da aralıksız sürdü. Pek çok yerleşim yeri birden fazla kez ziyaret edildi.

Deneyimli isimler hiç hata yapmamak için yollara düştü. Herkes fedakarlıkta bulundu ve ulaşılabilecek tüm insanlara ulaşıldı. Sadece iktidara karşı değil muhalefete karşı da mücadele edildi. Sonunda da “CHP son hafta MHP’ye yüklenecek” algısı oluştu.

Bu arada hükümet ile aralarında sorun olan Cemaat’in de MHP’yi desteklemesi gündeme geldi.

Bu da MHP’nin daha güçlü görünmesine neden oldu.

Düzenlenen programlara gerçekten çok ciddi konvoylarla katılım sağlandı.

Recep Ali Küçük ve ekibi ciddi şekilde seçimi kazanma yoluna girdi.

Kadın kolları da sessiz ama derinden çalışmasını sürdürdü. Konvoy, afiş ve broşürlerde de üstünlük yine MHP’deydi.

Son akşam düzenlenen İsmail Türüt Konseri diğer partilileri imrendirdi. Yakalanan kalabalık gerçekten dengelerin değişebileceği yönünde bir işaret verdi.

Ancak neticede sandığa gidildiğinde Milliyetçi Hareket Partisi’nin gücü seçimi kazanmaya yetmedi.

Görüştüğümüz pek çok MHP’li durumdan şikayetçi olmadıklarını ifade ederek, “Biz hata yapmadık. Ancak rakibimiz Mehmet İspiroğlu değildi, Recep Tayyip Erdoğan’dı. Biz de Recep Tayyip Erdoğan’a kaybettik” dedi.

Tespitin doğruluğu ya da yanlışlığı tartışılır elbette ancak bizim de kanaatimiz bu yönde…

Ancak yine de MHP’lileri tek tek tebrik etmek lazım.

 

CHP

Bizce seçimi alması muhtemel iki partiden bir tanesi Cumhuriyet Halk Partisi diğeri ise Saadet Partisi idi. Zira Mehmet İspiroğlu’nun aday olacağı kesinleştikten sonra Ak Parti’nin de MHP’nin de çok İspiroğlu için söyleyecek çok bir sözü kalmamıştı.

CHP aday belirleme konusunda da yola ilk çıkan parti oldu. Ancak beklenen aday bir türlü ikna olmayınca Ahmet Özkan ismi gündeme geldi. Özkan da dürüst ve partili kimliği ile sahadaki yerini aldı.

Ancak CHP bir türlü halka kendisinin güçlü olduğunu gösteremedi. Karasu’nun sol adaya oy vermeyeceği yönündeki önyargı CHP’yi zor durumda bıraktı. Belediye Meclis Listesi yapılırken bir mahalleye çok yüklenildiği yönünde eleştiriler gündemden düşmedi.

Süreçte CHP İlçe Başkanı ciddi bir sağlık sorunu ile karşı karşıya kaldı ve çalışmaların bir kısmına katılamadı.

Yine de tüm bu olumsuzluklara rağmen CHP sahadaki yerini almayı başardı ve belli bir oy kitlesini elinde tutmayı başardı.

 

Saadet Partisi

Saadet Partisi’ni Ak Parti’nin alternatifi olarak görenler bu seçimde hayal kırıklığına uğradı. Dürüst ve partili kimliği ile ön plana çıkmış Sait İskender gerçekten bir onur mücadelesi verdi. Kazanamayacağını bile bile insanlara bir şeyleri anlatmaya çalıştı.

Burada İlçe Başkanı olarak görev yapan Kerim Ali Aksoy’a ayrı bir paragraf açmak isterim. Aksoy’un bir mitingine gitmiş olsaydınız kendinizi mücahit sanmanız an meselesi olabilirdi. Bu kardeşimizin önümüzdeki dönemlerde çok daha iyi yerleri hak ettiğini haddimiz olmayarak söylemek isteriz. Hitabet yeteneği ve vurguları iyi ayarlaması, her mitinge ayrı konuşma hazırlaması ve dikkati sürekli diri tutması bu kardeşimizin siyasette ne derece başarılı olacağının göstergesi niteliğinde. Kendisini ayrıca tebrik ederiz.

Ancak Saadet Partisi’nin tabanı da belli. Saadet kendi oy potansiyelini korudu ve “Ben buradayım” demeyi başardı. Bir fikir partisi olmak böyle bir şeydir. Dik duruşundan dolayı bence Saadet Partisi de takdiri hak etti.

 

Yaşar Sarı ve diğerleri

Seçime bağımsız aday olarak giren Yaşar Sarı pek çok kesimden oy aldı. Çok sayıda siyasi partiyi de geride bıraktı. Kendisini öncelikle medeni cesaretinden ötürü tebrik ediyoruz. Diğer partiler de kendi seçmenlerini ellerinde tutmak ve bayrağı yere düşürmemek adına mücadele etti.

Sonuçta yorucu bir seçim süreci geride kaldı. Tüm bu süreç sonunda emeği geçen herkesi yeniden tebrik ediyoruz…

 

Erken yazılmış bir yazı

Bu yazıyı yazmak için gerçekten çok erken. Seçimden henüz çıktık. Her şey daha belirsizliğini koruyor.

Ancak seçim sürecinin başında aralarında ciddi sorun bulunan Belediye Başkanı İspiroğlu ile İlçe Başkanı Sarı acaba meselelerini halletti mi?

Herkes seçim sonrasında bir güç çekişmesi olacağını konuşuyordu.

İshak Sarı’nın yakın çevresine, “Biz İspiroğlu’nu öyle rahat bırakmayacağız. Sürekli denetleyeceğiz” dediği konuşuluyordu. Aynı şekilde İspiroğlu’nun da Sarı’yı görevden aldırmak istediği konuşuluyordu.

Eğer bir aksilik olmazsa Cumhurbaşkanlığı Seçimleri sonrasında ilçe kongresi olacak.

Acaba Sarı ve yönetimi görevde kalacak mı yoksa İspiroğlu tarafından daha önce hazırlandığı konuşulan ve kendini İlçe Başkanlığı’na hazırlayan isimler görev alacak mı?

Önümüzdeki günlerde bu sorunun cevabını da almış olacağız.

 Başkan yardımcısı kim olacak

Karasu’da ilk kez bir yerel seçim bu kadar farkla sona erdi. Ak Parti, Küçük Karasu, Limandere ve Yuvalıdere dışında her yerde seçimi açık ara alırken bu üç mahallede MHP ipi göğüsledi. Durum Belediye Meclisi’ne de bu şekilde yansıdı. 19 Belediye Meclis Üyesi Ak Parti’den seçilmiş oldu. Ancak bundan sonra seçilecek iki Belediye Başkan Yardımcısı’nın kimler olacağı konuşulmaya başlandı. Listede ilk sırada yer alan Hüdaverdi Ağun’un Başkan Yardımcılarından biri olmasına kesin gözü ile bakılıyor. İkinci isim için ise iki kişi öne çıkıyor. Daha önce İlçe Başkanlığı’nda da aralarında rekabet bulunan Adem Filizfidanoğlu ile Yakup Gençbay. Bu iki ismin daha önce defalarca karşı karşıya gelmişlikleri var. Bakalım bu defa uzlaşı olacak mı…

 

Albayrak’ın yerine Haşmenoğlu mu

Enver Albayrak’ın istifasının ardından Karasu Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü birimi boş duruyordu. Eski İl Genel Meclis Üyesi Nuri Haşmenoğlu’nun mitinglerdeki konuşmalarından biz bu ismin oraya talip olacağını tahmin etmiştik. Haşmenoğlu bugünlerde kendisini o makama hazırlıyor. Önümüzdeki günlerde Nuri Haşmenoğlu’nun yeni sıfatı “Karasu Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü” olacak. Bizden söylemesi…

 

Oy sayımına itirazlar

İlçe Seçim Kurulu’ndan partilere verilen listelerde bazı yanlışlıklar ortaya çıktı. HEPAR’a ait oylar ile MHP’ye verilen oylar birkaç sandıkta karıştırışmış gibi bir görünüm var. İtirazlar süresi içinde yapıldı. Ancak düzeltmelerin sonucu değiştirme ihtimali çok yüksek değil… Yine de bu hatalara karşı partilerin ve parti temsilcilerinin daha duyarlı olması gerekirdi diye düşünüyoruz.

 

Suiçmez 46 oyla

Ak Parti’nin ezici üstünlüğü Belediye Meclisi’ne de yansıdı. 15 Belediye Meclis üyesini rahatça çıkaran Ak Parti 16. üye Osman Suiçmez’i de meclise taşımayı başardı. 46 oyla sağlanan 16 üyenin yanı sıra elbette kontenjan adayları da meclise girdi. Eğer itirazlar sonuç vermezse Ak Parti mecliste 19 MHP ise 6 üye ile temsil edilecek. Büyükşehir Belediye Meclisi’ne ise Ak Parti 4 MHP 1 üye yollayacak.

 

Sandık görevlileri de oy vermedi

Seçimin bir başka enteresan olayı ise bazı sandıklarda partilerin sandık temsilcilerinin dahi o parti lehine oy kullanmamaları oldu. Çok sayıda sandıkta parti temsilcisi olduğu halde sandık sayısından az oy alan partiler de olduğu gözlendi. Bahsi geçen partilerin bu durumu nasıl kabullendiği ya da kamuoyuna nasıl açıklayacağı ise tarafımızdan merak konusu oldu.

 

 


07 Nisan 2014 Pazartesi 14:05
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

KORUMA ALTINA ALINDI

Karasu Karapınar Mahallesi’nde Muhammet Albayrak adlı bir vatandaş tarafından bulunan yavru karaca Orman ve Su

KORONA ELİF’TEN KAÇAMADI

Karasu Ortaköy Mahallesi Muhtarı İsmet Turan’ın sosyal medya üzerinden paylaştığı fotoğraf beğeni rekoru

10 HAFTA SONRA İLK NAMAZ

Koronavirüs salgını nedeniyle 10 hafta önce kapatılan camiler, bugün ibadete açıldı. Karasu Merkez Cami için

HEM 200 BİN MASKE ÜRETTİ

Karasu Halk Eğitimi Merkezi’nde koronavirüse karşı günlük 6 bin maske üretiliyor. Sağlık çalışanları

İNGİLİZCE DERSLERİNE DEVAM

Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, yaz döneminde EBA’da İngilizce derslerinin devam edeceğini

ÜRETİCİNİN KORKULU RÜYASI

Karasu’daki fındık üreticilerinin kabusu olan Amerikan beyaz kelebeği mahallelerde bulunan fındık bahçelerinde

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA
bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort şişli escort escort istanbul yeni escort escort bayan ataşehir escort mecidiyeköy escort beylikdüzü escort sakarya escort kocaeli escort escort bayan bodrum bodrum bayan escort