27 Eylül 2020 Pazar

SAKARYAKUZEY

KREDİ KURTARICI MI BATAK MI

MÜNİR ALİ KARA

MÜNİR ALİ KARA

E-Posta : munirali@yahoo.com

Karasu Belediyesi tarafından düzenlenen olağanüstü meclis toplantısında 5 milyon liraya kadar kredi kullanılması konusunda Belediye Başkanı İshak Sarı’ya yetki verilmesi gündeme geldi.

Sütten ağzı yanan Karasu’nun yoğurdu üflemesi gerekirdi. Ama ağzımız o kadar yandı ki, biz “Ne yesek bundan daha fazla yakamaz” diye düşünmek zorunda kaldık.

Yani normalde sütten ağzı yananın yoğurdu üflemesi gerekir. Bizim ağzımız sütten değil de patatesten yandı. Artık sıcak çorba içsek bile bize soğuk etkisi yapıyor. En azından patatesten daha soğuk gelecek…

İnanç olarak faize, kişisel olarak da borçlanmaya sıcak bakmayan bir adamım.

Hele benden sonrasını ipotek altına alması muhtemel borçlanmaya kesinlikle karşıyım. Ancak gelinen noktada Karasu Belediyesi’nin borçtan kurtulması mümkün değil. 46 milyonluk (ödemesi ile birlikte 100 milyona yaklaşan) kredi yükü bu ilçenin omuzlarından alınmadığı sürece daha çok krediler kullanmak, daha çok arsalar satmak zorunda kalırız. Borç bittiğinde ise (o günleri görürsek yani) sıfır noktasına ulaşmış olacağız.

Şu anda millet 2020 yılını yaşarken bir 2010’dayız. Öyle düşünün. Üstelik 2020 yılının olumsuzluklarını yaşayarak bu haldeyiz.

Pandemi de tam bu döneme denk geldi. Babaannemin dediği gibi “Tava delik, yağ da yok…”

Hal böyle olunca Karasu Belediyesi’nin gelir elde etmek için önünde kalan seçenek sayısı azalıyor. Ya gidip esnafa ceza keseceksiniz. Ki esnaf ya iş yapamıyor ya da dükkanı kapalı. Bu durumda bu yola gidemiyorsunuz. Ya arsa satacaksınız. Ki piyasada para yok. Satsanız kim alacak?

Ya da kredi kullanacaksınız.

Devlet bu süreç içinde belediyelere belli can suyu kredileri sunuyor. Karasu Belediyesi’nin kullanabileceği maksimum kredi miktarı da 5 milyon lira.

Kredi kullanımı bir önceki yıl gerçekleşen bütçenin üstüne yüzde yirmi eklenip ortaya çıkan sayının yüzde ona bölünmesi ile ortaya çıkıyor.

Bu miktara kadar kredi kullanma yetkisini belediye meclisleri verebiliyor. Üstünü vermek devlet teminatı gerektiriyor. 46 milyonda bu durum nasıl aşıldı? Orası biraz karışık.

Karasu Belediyesi’nin geride kalan yıl gerçekleşen bütçesi 42 milyon civarında. Buna yüzde 20 eklerseniz aşağı yukarı 5 milyona ulaşıyorsunuz. Belediye Meclisi’ne de bu gündem maddesi bu hesaplar yapılarak getirildi.

Belediye Başkanı İshak Sarı’nın Meclis Toplantısı’nda söylediği cümle gerçeği çok net ortaya koyuyor: “Beş milyon para bizim 4-5 aylık maaş giderimizi ancak karşılar…”

Sonra?

Sonra yeniden krediyi ödeme telaşı.

Faiz ve borç sarmalına girdiğinizde iş içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Karasu ne yazık ki bu sarmala girmiş durumda. Mevcut gelir düzeni içinde bu iş sürdürülebilir değil. Eğer özel bir şirket olsanız iflasınızı istersiniz.

Şu durumda kullanılacak kredi en azından yaz aylarında Karasu’nun bir nebze hizmet almasını sağlar. Sonrası Allah kerim.

Bu kredi kullanılmaya da bilir. Ama kullanma yetkisi verilmişken bu kredinin kullanılması kaçınılmaz gibi duruyor. Zira İller Bankası’na defalarca “Biz hizmet edemiyoruz” diye gitmişsiniz. Sonunda İller Bankası size, “Al biraz daha para vereyim” diyor. Bu defa siz nazlanıyorsunuz. Bu durum eski mücadelenizin inandırıcılığını ortadan kaldırmış olabilir.

Yani krediyi hem siyasi olarak hem de ticari olarak kullanmaktan başka çare yok gibi.

Özetle bir borç sarmalına girdik. Kullansan da kullanmasan da dert.

Yönetim en azından yetkiyi aldı.

Bundan sonrasını bekleyip göreceğiz.

 

Faizi yüksek mi

Karasu Belediyesi Olağanüstü Meclisi’nde kullanılan 5 milyonluk kredinin önerilen faizi yüzde 11 civarında. Ancak özel bankalardaki kredi faizi yüzde 7-8 civarında. Bu durumda borç yüküne bir de yüksek faiz gideri eklenmiş olacak.

Ancak Karasu Belediyesi’nin özel bankalardan kredi alması çok da mümkün değil. Onun için İller Bankası’na durumun net bir şekilde anlatılması ve kredi kullanılacaksa faiz konusunda bir indirime gidilmesi istenmeli.

Bu konuda gerekirse bürokrasiye siyasi baskı yapılmalı. İktidar belediyesi olduğumuz bir şekilde hissedilmeli.

 

O arabayı satmayalım

Karasu Belediyesi’ne ait hurda araçların satışı da gündemde. Bu araçların pek çoğunun üstünde icra var. Satılmaları çok da mümkün değil. Zaten pek çok araç artık ekonomik ömrünü de tamamlamış durumda. Olağanüstü Meclis Toplantısı’nda bu araçların satılması için Encümen’e yetki verilmesi kararlaştırıldı. Ancak araçlar arasında bir tane de kullanılabilir durumda olan var.

Otobüsle minibüs arasında (midibüs dediklerinden) bira araba. Bu araba spor kulüpleri tarafından kullanılıyordu. Halen de kullanılabilir durumda. Bu araç için 230 bin lira değer biçilmiş. Karasu Belediyesi için ciddi bir gelir.

Şimdi siz o parayı alsanız ne yapacaksınız?

Karasu’ya hizmet edeceksiniz. Peki spor kulüplerinde Karasu’nun çocukları oynuyor ve bu çocuklar kötü alışkanlıklarından uzak duruyor. Dahası sporcu disiplini ile yetişiyor ve Karasu’nun adının olumsuz şeylerle değil sportif alanda duyulmasına yardımcı oluyor.

O çocukları maça götürdüğünüzde de Karasu’ya hizmet etmiş oluyorsunuz. Hem de doğrudan.

Belediyenin hizmet etmesi sadece yol yapmakla çöp toplamakla olmaz ki.

Sonuçta hizmet ettiğimiz kitle insan. Sporcu da insan. O zaman sosyal belediyecilik anlayışı içinde hizmet edilmeli.

“Kimin kullandığı belli değil” mantığı da aslında bir zafiyet demektir. Siz belediyesiniz. Kimin kullandığını, ne amaçla kullanıldığını, bakımlarının ne zaman yapılması gerektiğini planlarsınız, denetlersiniz ve hizmet edersiniz.

Onun için bu aracın satılmaması gerektiğini düşünüyorum.

 

Bu krizden birlikte çıkmalıyız

Bir esnaf arkadaşla konuşuyoruz. Keyfi yerinde gibiydi. “İşler nasıl” dedim. “Batıyoruz. Ama bir tesellim var. Herkes aynı durumda” dedi.

Aslında durumu net bir şekilde özetleyen bir yaklaşım. “Batıyoruz ama hepimiz aynı durumdayız…”

O zaman ya hep birlikte batacağız ya hep birlikte çıkacağız. Bu süreç içinde hepimizin borçları birikti. Kimsenin kimseden para isteyecek hali de yok. İstese alacak hali yok.

Eskiden olsa adama “Malın var. Sat da öde” denirdi. Şimdi o imkan da yok. Satsan kim alacak?

Pandemi süreci geçer geçmez eski bıkkınlıkla piyasaların birden açılacağını umut etmek hayal olur. Bu süreç öncesiyle sonrasıyla biraz can yakacak. Sürecin sonunda birbirimize müsamaha gösterdiğimiz ölçüde var olacağız.

Evet herkesin birbirine borcu var. Başta kira olmak üzere hepimiz ekonomik olarak zora girdik. Ancak pek çoğumuzun yıllardan bu yana devam eden kiracı mal sahibi ilişkimiz var. Sahtekar değil bu kişiler. Esnaf sonuçta.

Pandemi sürecini suiistimal edenler olabilir. Borçlarını ertelemek için bu durumu kullanan da olabilir. Ama şunu unutmayalım. Özellikle inşaat işi ile uğraşanlar, berberlik yapanlar, pastane, kahvehane işletenler aylardır ceplerine kuruş koyamadı.

Üstelik süreç biter bitmez insanlar ev almayacak. Çünkü onlar da parasız. Hemen kahvehaneye ya da kafelere dolmayacak. Eskiden “Şurası kalabalık. Burada hizmet iyidir” diye düşünen müşteriler artık “Orası kalabalık. Orada sağlığımız tehlikeye girer” diye düşünebilecek.

Berberler açıldı. Hepimiz sıra olmasını, randevu alınmasını falan bekliyorduk. Bayram öncesinde bile kimse tıraş olmadı.

Dolayısıyla bu krizden çıkmamız biraz daha zaman alacak gibi.

Yani hükümet yarın çıkıp, “Bundan sonra normale geçtik” dese bile bizim bu normalin etkilerini hissetmemiz eylülü bulacak.

O zamandan sonra da zaten kış gelecek. Gelirler düşecek.

Onun için birbirimize biraz daha müsamahakar davranmalı ve bu süreçten birbirimize güvenmemiz sayesinde çıkmalıyız.

Yoksa pek çoğumuz kalıcı olarak piyasadan silinmek zorunda kalacağız.

 

Yol yetersiz kalacak

Karasu-Adapazarı arasındaki duble yolda çalışma var. Limandere-Sinanoğlu arası elden geçiriliyor. Kuzey Marmara Otoyolu’na bağlantılar yapılıyor. Allah’tan pandemi dönemi var. Yoksa bu çalışmalar yaz trafiği altında yapılacaktı. Alternatif yol olmadığı için de trafik artık kilitlenecekti.

Şimdi bir şekilde gidiyor.

Ama bu durum başka bir gerçeği gözler önüne serdi. O yol asla yeterli olmayacak.

Şu şekilde düşünelim.

Karasu’dan Adapazarı’na taşımacılık yapan firma var. Bu firma yaz aylarında 90 küsur aracı ile sürekli faaliyet halinde. Yeri geliyor 10 dakikada yeri geliyor beş dakikada bir araç çıkarmak durumunda kalıyor.

Bu konu aklımızın bir kenarında kalsın

Karasu’dan İstanbul’a taşımacılık yapan firmalar var. Bu firmalar da saat başında Karasu’dan araç çıkarıyor. Harem ve Esenler’e gönderilen araç ortalaması saatte üç.

Yaz aylarında ve hasat dönemlerinde çiftçiler traktörleri ile sahada olmak zorunda. Bunu da yazın.

Liman bağlantılı tırlar sürekli sahada olmak zorunda bunu da bir düşünün.

Yaz aylarındaki günübirlik denize gelenleri de ekleyin.

Kuzey Marmara Otoyolu bağlantısını, Gazi Metal’in, Tan Kauçuk’un araçlarını da değerlendirmeye alın.

Üstüne BMC’nin açıldığını düşünün…

Sonunda yolda hiç kaza olmayacağı ihtimalini de unutmayın. Hiçbir aracın lastiği patlamayacak. Hiç kaza olmayacak…

O durumda bile bu yolun öngörülen trafiği kaldırıp kaldırmayacağının hesabını yapın.

 


28 Mayıs 2020 Perşembe 16:21
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

SEDAŞ FACİAYI ÖNLEDİ

Karasu Ortaköy Mahalle Muhtarı İsmet Turan, SEDAŞ ekiplerinin yüksek gerilim hattına acilen müdahale ettiğini

GARİP EMEKLİ OLDU

35 yıldır öğretmenlik mesleğini icra eden İlhan Garip, emekli oldu. Çocuk sesinden uzak kalmak istemediğini

AYDIN: “TEZGAHLAR ŞENLENDİ”

Karasu Yakamoz Balıkçılık sahibi Ali Aydın, balık piyasasını değerlendirdi. Aydın, “Her gün taze balık

KONGRE CUMARTESİ GÜNÜ YAPILACAK

Ak Parti Karasu İlçe Teşkilatı’nın koronavirüs salgını ve yasaklardan dolayı ertelenen 7’inci Olağan

O MAHALLE ŞEHİTLERİNİ UNUTTURMADI

Tunceli'nin Mazgirt ilçesinde 2003 yılında şehit olan Serkan Sağır’ın babası aynı zamanda Resuller Mahalle

KARASU’DA TEK BELGELİ OKUL

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) uzmanlarının gerçekleştirdiği denetimler sonucu Karasu Sezi Eratik Ortaokulu

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
1053 hit, 613 ziyaretçi, 783 ziyaret
Bu ay:
3892 hit, 2281 ziyaretçi, 3243 ziyaret
Toplam:
421775 hit, 128983 ziyaretçi, 193079 ziyaret
bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort şişli escort escort istanbul yeni escort escort bayan ataşehir escort mecidiyeköy escort beylikdüzü escort sakarya escort kocaeli escort escort bayan bodrum bodrum bayan escort
şişli escort şirinevler escort