sakarya-kuzey-gazetesi-haber-ihbar-hattı-0536-073-72-72 Baiylerimiz Arzum kırtasiye-Mert kırtasiye- Birlik büfe-Duman market-

04 Haziran 2020 Perşembe

SAKARYAKUZEY

İleri görüşlü olmak

MÜNİR ALİ KARA

MÜNİR ALİ KARA

E-Posta : munirali@yahoo.com

Bakın en başından bir üniversite mezunu olarak söyleyeyim ki eğitimli olmak başka şey, yönetici olmak başka bir şey…

Benim üniversitede tanık olduğum bir diyalog vardı. Orada idari amir (en fazla lise mezunu) hademeye bir evrağın neden imzasının tamamlanmadığını sordu. Hademe “Abi ben ilkokul mezunuyum. Koskoca profesöre nasıl imzanızı geciktirmeyin derim?” diyince, amir, “Bak evladım! Adam profesör ama kendi alanının uzmanı. Hayatın uzmanı değil. Hayatta hepimiz kendi görevimizin amiriyiz” diye cevap verdi.

Hani polise ehliyetsiz yakalanan sürücü, “Amirim arabayı ehliyet mi kullanıyor?” diye sorar ya çaresizce, işte o hesap…

Bir yerde yönetici olacak insanlarda aranacak ilk şart kesinlikle ileri görüşlülük olmalıdır. Bugünü hepimiz görüyoruz şükür. Ancak yönetici yıllar sonrasını görmeli ve planlamalıdır.

Ha bu kişi hem eğitimli hem de ileri görüşlü olsa çok daha iyi olur. Ancak bizim arayacağımız ilk kriter eğitim değil iş bilirlik ve ileri görüşlülük olmalıdır.

Sonraki kriter kendini geliştirme olmalıdır. Şüphesiz kimse yönetici olarak doğmuyor. Ancak gelişmek için çok okumak lazım. Çok istişare etmek lazım.

Bulunduğunuz yere hakim olmak lazım. Makamdan güç almak değil bulunduğunuz yeri değerli kılmak lazım.

Bugünü görmek ve yıllar sonrasını değerlendirmek lazım. Şimdi Karasu Belediyesi’nde ciddi görev değişikleri oldu. Bunu hepimiz görüyoruz. Bu görev değişikliklerine herkesin yaklaşımı farklı. Kimi konuya kişisel, kimi siyasi bakıyor. Şunu açıkça söyleyeyim, o makamlara kim atanırsa atansın benzer eleştiriler yapılırdı. Bizim huyumuzdur herkese kulp takmak. O yüzden Karasu’dan vekil çıkmadı. Çıkmaz da… Biz birbirimizin değerini artırmak yerine birbirimize çelme takmayı seven bir toplumuz.

Ancak siyaseti bir süreliğine bir kenara koymak zorundayız. Karasu artık hızlı bir değişim ve dönüşüm sürecine girdi. Yani bir sel Karasu’ya doğru akıyor.

Hani köylerde tarlanın yüksek tarafından su gelmeye başlar ve siz de ilk çizgiyi kazmanın ağzı ile açarsınız ya. Hani daha sonra su geçe geçe urayı daha sonra kanal haline dönüştürür. İşte aynı şekilde selin geleceğini gören ve kazmanın ağzı ile de olsa suya, Karasu’ya yol verecek yöneticiler lazım.

Bugünün sorunu bir şekilde çözülür.

Çözülmese de sineye çekilir. Hoş görülür. Ancak yarın Karasu’da su yetmezse, yol yetmezse, elektrik yetmezse o zaman bunun bedelini ödeyemezsiniz.

Peki somut şeyler söylemek gerekirse:

* Adapazarı-Karasu arasındaki yolun bugün bile trafik yoğunluğu yüksek. Yolun etrafı şu anda tarla konumunda. Yani kamulaştırılması daha uygun. Yarın bu yolun kenarı evlerle ve arsalarla dolarsa yolun genişletilme şansı kalmaz. Şimdiden bu yolun en az 3 gidiş 3 geliş, eğer daha uzun vadeli plan yapılıyorsa 4 gidiş 4 geliş için kamulaştırması yapılmalı. Aksi halde bu trafik sorunu çok daha pahalı bir şekilde çözülecek.

* Karasu’nun ciddi bir asayiş sorunu olmak üzere. Bu durum şimdilik bir şekilde hoş görü ile polis ve jandarmanın insanüstü çalışması ile kapatılıyor. Ancak önümüzdeki yaz ayları da dahil olmak üzere ciddi bir polis eksiğimizin olduğu ortada. Bununla ilgili hiçbir girişim yapılıyor mu? Siyasilere baskı yapılıyor mu bilmiyorum. Ancak bu baskı yapılsa sonuç alınırdı diye düşünüyorum.

* Karasu’da ciddi bir doktor eksiği var. Yeni devlet hastanesinin bitirilecek olması ümidi ile herkes sabrediyor ancak akşam saatlerinde bir kez acil servise uğramanızı tavsiye ederim. Çoğunluğu il dışından gelen hastaların doktorları sabaha kadar nasıl meşgul ettiğini bir görün. Bu eksiklik de doktorların insanüstü gayreti ile kapatılıyor ancak dediğim gibi pansumana değil ameliyata ihtiyacımız var.

* Bu arada elbette Karasu’da eğitim ile ilgili de sıkıntılarımız olacak. Nüfusu bu kadar hızlı büyüyen bir ilçenin önümüzdeki beş yıllık eğitim planlaması çok önemli. Kağıt üzerinde başvurular ve işaretlemeler yapılıyor. Bazı yerlere meslek liseleri ve okul talepleri iletiliyor. Ancak bununla ilgili yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşları tarafından baskılar yapılmalı. Yoksa kısa vadede tüm okullarımız ikili öğretime geçmek zorunda kalabilir. O zaman da çocuklarımızın iyi eğitim almasını beklemek hayal olabilir. Karasu’nun eğitimde yakaladığı başarının perçinlenmesi için mutlaka okullarımızın fiziki şartlarının iyileştirilmesi lazım.

* Kimse ciddi bir perspektiften bakmıyor ama Karasu’da ciddi bir cami eksikliği de var. Karasu Yalı Mahallesi sanki İslamiyet’ten uzak gibi duruyor. Yalı Mahallesi’nde kaç kişinin yaşadığını ve bu sayının yaz aylarında kaça katlandığını düşünüyor muyuz? Mesela Liman tarafında insanların nerede namaz kılacağını sorguluyor muyuz? Bu insanların dinlerini rahatça yaşamaları için gerekli tedbirleri kim alacak? Karasu’da cami sadece Pazaryeri’ne mi yapılır? Deniz’de insanların inanç ve ibadet hakları yok mu?

* Karasu’nun bugün bile ciddi bir otopark sorunu var. Bu sorunun bundan 5 yıl sonra ne halde olacağını düşünen var mı? İnsanlar araçlarını park edecek yer bulamıyor. Bu sorunun pansumanla bile durdurulması mümkün değil. Bununla ilgili bir adım atılma ihtimali var mı?

* Karasu’nun su ve kanalizasyon planlaması önümüzdeki yılları da kapsayacak şekilde yapılmalı. Halen yağmur yağdığında Arap kızının camdan baktığı şarkılar aklımızdan geçiyor. Yollarımızdan sel akıyor çünkü. Bulvar’daki dükkanların sular altında kalması alışıldık manzara olmaya ve vakayı adiyeden sayılmaya başladığı bir dönemdeyiz. Bununla ilgili önlemler alınmalı ve bugün değil gelecek düşünülerek planlamaya gidilmeli.

* Çocuklarımız için de daha çok yeşil alan ayrılmalı elbette. İlçede çocukların özgürce oynayabildiği oyun parkları parmakla sayılabilecek kadar az. Oysa mevcut belediyenin mensubu olduğu partinin Genel Başkanı ve Başbakan 3 çocuk yapılmasını öneriyor. Peki Karasu 3 çocuğa hazır mı? Bunun planlamasını yapacak mıyız?

* Karasu’da kültürel yönden eksiklik olduğu da ortada. Halen sokakta birbirimize küfreder durumdayız. Sene 2014 biz halen Karasu’dan fuhuşu, uyuşturucuyu, cinayetleri kaldıramamışız. Bununla ilgili atılan adımlar başarıya ulaşamamış. Gücünü barıştırmalardan yana kullanan insanlar yanlış anlaşılmış ve bir şekilde küstürülmüş. Bununla ilgili kalıcı adımların atılması ve ciddi bir silahsızlanma hareketinin başlatılması gerekmez mi? Bunun ilk adımı da yerel yöneticiler tarafından atılamaz mı? Bugüne kadar pek çok kişinin canı yandı. Giden şeylerin geri gelmesi mümkün değil. Ancak yenilerinin gitmemesi için yöneticilerin yapacak hiçbir şeyi yok mu?

Ve son olarak sözüm makamlarına oturup bir ay boyunca tebrik kabul edenlere: Karasu bugün bizim ama yarın bizim olmayacak. Hızla elimizden gidiyor ilçemiz. Ya suya yön vereceğiz ya bizi sel alacak. Tercih bizim.

 

Sivil toplum kuruluşu ne iş yapar?

Sivil toplum kuruluşu toplumun genelinin karşı durduğu bir şeye karşı durur. Toplum menfaatlerini savunur. Başarılı olur olmaz da Belediye Başkan Adayı çıkarır. Sonra da ortadan kaybolur.

Yalan mı?

 

Meğer Ak Partiliymişim

Geçtiğimiz hafta Karasu Ak Parti Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşım Bilal Filizfidanoğlu köy gezilerine gideceklerini söyledi ve “Bu akşam sizin köye gidiyoruz, gelir misin” dedi. Ben de kardeşim gibi sevdiğim biri ile nereye olsa gideceğimi söyledim ve gittik.

Biz sohbet ederken de resimler çekildi ve sosyal medyaya atıldı.

Resimlerin yayınlanmasının hemen ardından da benim telefonum çalmaya devam etti ve iş bu yazının yazılmasına kadar geldi.

Arkadaşlar benim görüşüm liberal sağ. Aynı zamanda kendimi dindar ve milliyetçi de sanıyorum. Elbette Atatürk ilkelerine de bağlı olduğumu düşünüyorum.

Kendi siyasi görüşüme tam uyan bir parti bulamadım. Elbette seçimlerde bir partiye oy veriyorum. Ancak genel seçimlerde milletvekili adaylarını inceleyip gerçekten ülkesine hizmet etme aşkı içinde olduğunu düşündüğüm isimlerin bulunduğu listeye oyumu kullanıyorum.

Asla gazetedeki konumumuzu bu oya alet etmiyorum ve buradan elde ettiğimiz düşünülen gücü (ki öyle bir güç yok) siyasi düşünceleri etkilemek için kullanmadık, kullanmayacağız da…

Kimse tarafsız değil, olmamalı da. Biz de ülkemizin çıkarlarından, ilimizin çıkarlarından ve insanlarımızın çıkarlarından tarafız.

Ve bundan sonra da öyle olmaya devam edeceğiz.

Ama şu kadar söyleyelim bizi bir partinin yanında ya da karşısında gören ya da gösterenler acele etmesin.

Günü gelirse biz zaten nerede olduğumuzu ima etmeden açıkça ifade edecek yetideyiz.

Meraklısına not: Daha önce Ak Parti tarafından düzenlenen Siyaset Akademisi’ne de gittim.

 

Pazaryerimiz

Kafasını kaldıran Karasu’daki Pazaryeri’ni gözüne kestiriyor. Önce cami yapmak isteyenler, daha sonra Karasu Şoför Odası bina yapmak için aynı yeri gözüne kestirdi.

Bence o alan otopark olmalı. Geliri ile de Kapalı Pazaryeri’ne gece gündüz duracak bir bekçi konulmalı.

Karasu’daki en önemli eksikliklerden bir tanesi Pazaryeri’ne gece bekçisi…

Anladınız siz onu.

 

Twitter günlüğüm

"Önce seni sonra kendimi vuracağım" dedi kız tam gülecekti ki kızın kafasına dayadı silahı kendi kafasını da kızın kafasının yanına...

Keşke hayat bir espri olsa ve sonuna gözyaşı değil gülücük işareti konsa...

Her birleşme sancılı her ayrılık hüzün... Ne yapsak acaba, dağa çıkıp tek başımıza mı yaşasak...

Tuvalete gitmeye üşenen insanların uzaya gidenleri eleştirdiği bir dünyadayız... Neyle şaşırtacaksınız beni...

Ben seni takip ettim diye takip ediyorsan beni yazılanların ne önemi var ki...

 

 Sancaktaroğlu’nun yeni sendikası

Karasu Kız Meslek Lisesi Müdürü Savaş Sancaktaroğlu’nun Türk Eğitim Sen’den ayrılmasının ardından Eğitim Bir Sen’e geçtiği konuşuluyordu. Ancak Sancaktaroğlu Ersel Aydın’ın temsilciliğini yaptığı ve siyasi partilerden uzak durma felsefesinde olan Anadolu Eğitim Sen’e katıldı.

 

Tantan siyaset konuşmadı

Geçtiğimiz hafta Karasu’yu ziyaret eden eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan masada yerel ve ulusal siyaset konuşmadı. Sadettin Tantan’a yakınlığı ile bilinen Recep Özdemir’in de katıldığı yemekte gündem genellikle uluslararası siyaset oldu. Tantan’ın Karasu ziyaretinin seçim sonrasına denk gelmesi de manidar bulundu.

 

MHP yönetimleri değişecek mi

Geçtiğimiz hafta içinde Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Yönetimlerinde revizyona gidileceğine ilişkin haber ildeki dedikodu gazetelerinde yayınlandı. Kulis haber şeklinde yapılan haberin herhangi bir geçerliliği yok zira zaten partilerin kongre süreçlerine girdi. Milliyetçi Hareket Partisi’nde de Ak Parti’de de, CHP’de de 2015 yılının ilk aylarında kongreler tamamlanmış olacak. MHP İl Başkanlığı’nın kapatılmasının ardından ilçe başkanlarının görevden alınması gündeme gelmiş ancak daha sonra bu karardan vazgeçilmişti.

 

Dernek’te küskünler var

Karasu Muhtarlar Derneği’nde geçtiğimiz hafta yaşanan seçimin ardından bazı isimler geri çekilme kararı aldı. Dernekte bir muhtarın aynı anda iki listede de asil üyelik için aday olmasının yanı sıra yeni yönetimde yer alan bazı isimlere de tepki gösteren muhtarlardan bazıları dernek üyeliğinden istifa etme konusunu değerlendiriyor. Bilindiği gibi Kuzuluk Muhtarı Ahmet Akdağ derneğe üye olmamış, geçtiğimiz hafta yapılan seçim öncesinde de Kabakoz Muhtarı Mustafa Öztürk istifa edeceğini beyan etmişti. Bakalım bu konuda bir gelişme olacak mı?

 

 

 

 


10 Mayıs 2014 Cumartesi 13:18
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

SESSİZLERİN SESİ OLDULAR

Hayvan Hakları Eğitim Derneği Karasu Şubesi üyeleri tarafından yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle

SEFERLER BAŞLIYOR

VİB Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Suat Akın, koronavirüs önlemleri kapsamında seferlerine ara veren VİB

ÜRETİCİLERE GAZETE DAĞITILDI

Yavuz Gıda Karasu İlçe Temsilcisi Ziraat Mühendisi Ufuk Güneş sürdürebilirlik tarım projesi kapsamında

KORUMA ALTINA ALINDI

Karasu Karapınar Mahallesi’nde Muhammet Albayrak adlı bir vatandaş tarafından bulunan yavru karaca Orman ve Su

LGS’DE YENİ DÜZENLEME

Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, 20 Haziran'da yapılacak Liselere Giriş Sınavı’nın

SUBÜ’DAN FINDIK HAMLESİ

SUBÜ Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Hüseyin İrfan Balık, Sakarya’nın toplam

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA
bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort şişli escort escort istanbul yeni escort escort bayan ataşehir escort mecidiyeköy escort beylikdüzü escort sakarya escort kocaeli escort escort bayan bodrum bodrum bayan escort