26 Eylül 2020 Cumartesi

SAKARYAKUZEY

FINDIK UÇUŞTA AMA SİZ UYANIK OLUN

MÜNİR ALİ KARA

MÜNİR ALİ KARA

E-Posta : munirali@yahoo.com

Hükümet tarafından açıklana fındık fiyatının beklentinin üstünde olmasının ardından piyasada hareketlilik başladı. Her ne kadar Karasu ve Kocaali’de TMO alım yapmaya başlamasa da verilen taban fiyat piyasada karşılık buldu. Rekoltenin düşük olacağı da göz önüne alındığında piyasalar aniden hareketlendi.

Geçmiş yıllarda Toprak Mahsulleri Ofisi’nin açıkladığı fiyatın altına alım yapan tüccar bu kez TMO’nun üstünde fiyatlama yaptı.

Hiçbir ilde tüccar 20 liranın altında fiyatlama yapmıyor. Fındık tavan fiyatının en altta olduğu il maalesef Sakarya. Bizde fındık fiyatı geçtiğimiz hafta 20.75 ile 23.50 arasında gidip geldi. Ancak fındık, Fatsa’da 25, Ordu’da 26, Giresun’da ise 29.70 lirayı gördü.

Sezonun başında fındık fiyatlarının bu seviyede olması fiyatların daha artacağına da işaret olabilir sezon ortasına veya sonuna doğru düşüş olacağına da.

Fındığı üretmek yetmiyor. Zamanında pazarlamasını da bilmek lazım. İnsanlarımız ne yazık ki her defasında en yüksek fındık fiyatını baz alıyor ve harcamasını da buna göre yapıyor. Özellikle düğün aylarında olduğumuz şu dönemde herkes “Nasılsa fındık var” diyip borca giriyor. Ev ve araba hevesleri tam da bu havalarda nüksediyor.

Her fındık sezonu uzmanlar “İhtiyacınız kadar fındığı pazara indirin” dese de piyasada sürekli bir dalgalanma oluyor. Bildiğin borsa oynuyorsun. 4 ton fındık ürettiğinizi düşünün. Fındığınızı 20 liradan satarsanız elinize 80 bin lira geçecek. Ama fındık Giresun’da olduğu gibi 29.70 lira olursa cebinize girecek para 118.8 lira. Yani 38 bin sekiz yüz lira fazla para kazanma imkanınız var. Yani sadece fındığınızı doğru zamanda satabilirseniz asgari ücretli bir çalışanın 16 aylığından fazla gelir elde etme imkanınız var. Şaka gibi ama gerçek.

Önceki yıllarda hatırlarsınız fındık fiyatları baş döndürücü şekilde değişkenlik göstermişti. O dönemde piyasayı iyi takip ettiğini söyleyen bir tanıdığım vardı. Fındık 16 lira oldu satmadı, 17 oldu direndi, 18 oldu oralı olmadı.

22 lirayı gördü, “25 olmadan satmam” dedi.

Sonrasını takip etmedim. Eğer o seneden beri saklıyorsa bu sene rahat rahat fındığını satabilir.

Sözün özü, fındık işi bu sene biraz daha fazla şans işi gibi. Allah olanı hayırlısı ile yemeyi nasip etsin. Fındığa aşırı güvenerek adım atmamanızı öneririm. Daha önce güvenip hayal kırıklığı yaşayanlardan ibret almanız temennisi ile.

 

Ahmet Naci Helvacı’dan beklentilerim

Karasu’ya yeni bir kaymakam atandı. Her ne kadar bir önceki Kaymakam Aziz Mercan’ın gidişi çok beklendik olmasa da devlette devamlılık esastır. Yeni Kaymakam Dr. Ahmet Naci Helvacı resmen görevine başladı.

Aziz Mercan’ın talihsizliği sürekli seçim dönemlerine denk geldi. Bir referandum, bir genel bir yerel seçim iki ittifak gördü. Bu süreçte kimle görüşse yanlış anlaşılabilirdi. O da tüm enerjisini süreçlerin sağlıklı şekilde ilerlemesi için harcadı.

Şimdi yeni Kaymakam Ahmet Naci Helvacı göreve başladı. Hem çok şanslı hem çok şansız bir dönem.

Karasu’nun her yanı küçük dokunuşlarla çok güzel olabilir. Bu şanslı olduğu yön. Her tarafı dokunulmaya ihtiyaç duyuyor bu da şanssız olduğu konu.

Öncelikle Karasu’da ciddi bir sivil toplum eksikliği var. Siyasetin oyuncağı olmayacak, siyasi basamak olarak kullanılmayacak bir kent konseyi oluşsa aslında ilçenin ufku açılır. Karasu sivil toplum anlamında en güzel örneği termik santral direnişinde verdi. Bu açıdan değerlendirildiğinde ciddi bir sivil toplum kültürü oluştu. KASİAD ve Sivil İnisiyatif çok ciddi bir başarı elde etti.

Kent konseyinin oluşumuna öncülük edilebilir.

Karasu Devlet Hastanesi’ne hekim takviyesi gerekli. Oluşturulacak olan kent konseyi ve siyasilerin de desteği ile bu konu ilçenin ana gündem maddelerinden biri haline getirilebilir. Bu sayede ciddi bir kazanım elde edilebilir.

Karasu her ne kadar turizm bölgesi olmaktan çıkarılmışsa da turizmden ciddi gelir elde ediyor. Bu konu hakkında çalışma yapmak mümkün.

Karasu’ya yapılacak yatırımlardan en son Karasuluların haberi oluyor. Ankara’da Karasu için alınan kararların takip edilmesi için sağlıklı bir bağlantı kurulabilir. “Kaymakamın bu konuda ne etkisi olur” demeyin. Bu anlamda öncülük edilirse, bir araya gelmesi çok da mümkün olmayan görüşler “Karasu” ana teması üzerinde uzlaştırılırsa çok ciddi yol alınabilir.

Yüksekokul meselemiz var bizim. Bitişi maddi imkansızlıklara dayanan, Suat Köse’nin ve yönetiminin omuzlarına yük olarak kalan bir ek binamız var. Bununla ilgili çalışma yapılabilir.

Helvacı’nın belediye başkanlığı tecrübesi var. Ama hayat tecrübesi de var. Yani rol çatışmasına girmeden belediyecilik anlamında da Karasu’ya ön açabilir.

Pazartesi günü Kaymakam Ahmet Naci Helvacı ile tanışma imkanımız oldu. İlk intiba olarak çok olumlu buldum.

Helvacı’nın tüm bu yukarıda yazdıklarımızı yapacak enerjisi de var birikimi de. Yeter ki iştahı kırılmadan destek olunsun.

Sonuçta kazanan Karasu olacak.

 

Depremi unuttuk inşallah o da bizi unutmuştur

17 Ağustos 1999’da meydana gelen Marmara Depremi’nin üstünden 21 yıl geçti. Sakarya’da ortalama her 30 yılda bir büyük deprem meydana geliyor.

Felaket tellallığı yapmak istemem ama en fazla 8 yıl sonra büyük çaplı bir deprem yaşamamız çok yüksek ihtimal.

Peki Karasu’da orta halli bir deprem meydana gelse kaç binanın yıkılacağı konusunda fikri olan var mı?

Pek çok bina güçlükle ayakta duruyor. Bunu çıplak gözle bile görmek mümkün.

Sakarya’ya gelen vali daha yeni Elazığ’da depremi yaşadı. Bu konuda bir hassasiyeti olacağını düşünüyorum. Ama vatandaş olarak bizim de duyarlı olmamız gerekiyor.

Halen deprem sigortası yaptırmayı gereksiz buluyoruz. Eğer elektrik, su abonelikleri için gerekmese deprem sigortası yaptıracağımız da yok.

Ev alırken, kapısına, camına bakıyoruz da zemin etüdünü sorgulamıyoruz. Kullanılan çiniye bakıyoruz da demiri sormuyoruz. Rutubet var mı diye bakıyoruz da temel ne kadar sağlam incelemiyoruz.

Velhasıl kelam biz depremi unuttuk arkadaş.

Tek umudumuz onun da bizi unutmuş olması. İnşallah deprem de bizi unutmuştur.

 

Gazeteler yalan söylüyor

Genel olarak gazeteler yalan yazmaz. Yani kendiliğinden yalan yazmaz. Beyanlar zaman içinde gerçek dışı çıkarsa suç gazeteciye kalır. Her zaman da bilinmez söylerken sözün yalan olup olmadığı. Bazen zaman yalancı çıkarır sizi.

Sonuç olarak gerçek olmayan bilgi yalandır. Biz neler yazmışız bir bilseniz. Hatta bir ara adı “Ben sizin yalancınızım” olan kitap yazmayı düşündüm. Üstelik de sadece Kuzey arşivinden çıkacak şeyler. Neler yazmışız neler…

Karasu’ya deniz otobüsü geleceğini de yazmışız, Beşiktaş’ın tesis kuracağını da. İkinci liman yapılacağını da demiryolunun filanca tarihte faaliyete geçeceğini de.

Otomobil fabrikaları yazmışız ikişer ikişer. Hava alanı yapılacağını yazmışız Karasu’ya.

Binlerce kişinin işe gireceği fabrikaların kurulacağını yazmışız. Serbest bölge ilan edildiğini falan…

Ama bunların hiçbiri bizim yalanımız da değil be kardeşim. Söylemişler biz de yazmışız. Söyleyenler de oturduğu koltuklar kendilerinden büyük adamlar. Siz bilirsiniz kimler olduğunu.

Sonuç?

Sonuç bu işte. Gazeteler yalan söylüyor.

Söyletenler apak. Suç gene yetime kaldı.

 

Sizin orada altı ay kaç ay sürüyor

Büyük umutlarla temeli atılan BMC’nin 2020’nin son çeyreğinde üretime geçeceği açıklanmıştı. Hatta Karasu’da düzenlenen törende Cumhurbaşkanı söz almış ve bir an önce üretime geçileceğinin müjdesini vermişti.

Daha sonra ekonomik sıkıntılar ortaya çıktı. Hava koşulları bahane edildi. Karasu’dan bir şekilde işe girenler önce Adapazarı’na alındı. Sonra orada da işten çıkarıldı falan filan.

Gerçi BMC Karasu’daki kişi ve gazeteleri ciddiye alıp açıklama yapma gereği duymuyor ama…

Biz onları önemsiyoruz. Şahsi menfaat elde edeceğimizden değil. Belki bir iki Karasuluya faydası olur belki ülke ekonomisine dendiği kadar katkı sağlanır diye…

Kendi gayretimizle edindiğimiz bilgiye göre BMC altı aylık bir öteleme yapmıştı. Hatta fabrikadan yapılan açıklamada buna rağmen hedeflenen tarihte bir değişiklik olmadığı söylenmişti.

Karasu’daki toplantıda söz alan BMC Yönetim Kurulu Üyesi Taha Yasin Öztürk, “2023 yılına kadar Üretim ve Teknoloji üssümüz tamamlandığında, tüm faaliyetlerin toplamında yaklaşık 10.000 kişilik bir istihdam sağlayacak ve ülkemiz ekonomisine yıllık 5 milyar USD katma değer üretecektir.  Yıllık ihracat hedefimiz ise, yaklaşık 1 milyar USD seviyesinde olacaktır. Tesisimizin bugün temelini atacağımız birinci fazı, yaklaşık 100.000 metre karelik bölümünü kapsamaktadır. Çok yoğun bir çalışma ile 2019 yılı sonuna kadar tamamlanıp, 2020 yılı başında faaliyete geçecektir” bile demişti. (Bu arada bu açıklama BMC’nin kendi internet sitesinde halen duruyor.)

Hadi altı aylık ara sonunda 2020 yılının sonuna da razıydık. Ama halen bu alanda bir çalışma olduğunu göremiyoruz.

İzmir’den arayan ve İzmir’deki fabrikanın Karasu’ya taşınacağı dedikoduları altında çalışmaya devam eden bazı arkadaşlarımız, “Sizin orada 6 ay ne kadar sürüyor” diye sormaya başladı.

Sahi bu altı ay kaç ay sürüyor?

 


14 Ağustos 2020 Cuma 14:06
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

KONGRE CUMARTESİ GÜNÜ YAPILACAK

Ak Parti Karasu İlçe Teşkilatı’nın koronavirüs salgını ve yasaklardan dolayı ertelenen 7’inci Olağan

O MAHALLE ŞEHİTLERİNİ UNUTTURMADI

Tunceli'nin Mazgirt ilçesinde 2003 yılında şehit olan Serkan Sağır’ın babası aynı zamanda Resuller Mahalle

KARASU’DA TEK BELGELİ OKUL

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) uzmanlarının gerçekleştirdiği denetimler sonucu Karasu Sezi Eratik Ortaokulu

ÖZŞEN’LE EĞİTİMDE ZİRVE

Özşen Koleji geçtiğimiz hazırlıklarını tamamlayarak 21 Eylül Pazartesi günü derslere başladı. “Eğitime

29 YILLIK GÖREVİNE VEDA ETTİ

Karasu Kaymakamlığı Özel Kalem Müdürlüğü personellerinden İdris Demirci, emekli oldu. 29 yıl önce memuriyet

SERVİS ŞOFÖRLERİ SESSİZ ÖLÜLER

Karasu Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Kerim Uyar, koronavirüsle mücadele kapsamında alınan

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
913 hit, 520 ziyaretçi, 659 ziyaret
Bu ay:
3752 hit, 2216 ziyaretçi, 3119 ziyaret
Toplam:
421635 hit, 128918 ziyaretçi, 192955 ziyaret
bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort şişli escort escort istanbul yeni escort escort bayan ataşehir escort mecidiyeköy escort beylikdüzü escort sakarya escort kocaeli escort escort bayan bodrum bodrum bayan escort
şişli escort şirinevler escort