sakarya-kuzey-gazetesi-haber-ihbar-hattı-0536-073-72-72 Baiylerimiz Arzum kırtasiye-Mert kırtasiye- Birlik büfe-Duman market-

01 Haziran 2020 Pazartesi

Sakarya Kuzey Slogan

Esnaf Odası seçiminden ibret almak lazım

MÜNİR ALİ KARA

MÜNİR ALİ KARA

E-Posta : munirali@yahoo.com

Karasu Esnaf ve Sanatkarlar Odası seçimi birkaç incelenebilecek bir konu.

Bunlardan birincisi tecrübe kazandı. Yani Oda’nın 18 yıllık başkanı İlyas Balcı esnafları tek tek tanımasının karşılığını fazlasıyla aldı.

Bir de geçen seçimde Cihan Emre karşısında zorlanan Balcı bu seçime çok iyi hazırlanmış. Demek ki tecrübe kadar iyi hazırlanan da kazanıyor.

Üçüncüsü Balcı’nın ekibindeki isimler de en az Balcı kadar seçimde çalıştı. Diğer iki aday ise temelde kendi gayretleri ile yola çıktı. Bu da gösterdi ki ekip çalışması önemli.

Balcı herhangi bir kişinin diğer aday ile ismi anıldığında hemen o esnafa ulaştı ve anında o kişi ile irtibat kurdu. Sesinde azıcık bir soğukluk sezdiğinde samimi olacağını düşündüğü bir başka isme esnafı arattı ve mutlaka lehine çevirdiğine emin oldu. Demek ki bire bir iletişim önemli.

Salon’a Hüseyin Yavuzyiğit hakim olsa da konuşmada Balcı öndeydi. Ancak Balcı kendi konuşmasında yaptıklarını anlatmaktan çok rakiplerinin seçim sürecindeki söylediklerine yanıt verdi. Salondaki konuşmalara da değindi. Demek ki rakipleri takip etmek de önemli…

Şimdi buradan önümüzdeki yerel seçimlere ilişkin değerlendirme yapacak olursak…

Siyasi parti belediye başkan adayları kendilerini Balcı’nın kazandığı kriterlere ne kadar yakın buluyorlar?

Mesela belediye meclis üye adayları da belediye başkan adayları kadar çalışıyor mu?

Gerçekten seçimi almak istiyorlar mı yoksa kendi yerlerinin garanti olmasına güvendikleri de oluyor mu?

Birebir iletişime ne kadar önem veriyorlar? Kendileri hakkındaki söylentilere ya da kalp kırıklıklarına ne kadar müdahil oluyorlar?

Adaylar rakiplerini ne kadar takip ediyor? Mesela onların mitinglerde söylediklerini ciddiye alıyor mu?

Ben ne dersem o olur diye mi düşünüyor?

Adaylar seçim tecrübesi olan insanlara danışıyorlar mı? Seçim kazanmanın ve kaybetmenin ne demek olduğunu biliyorlar mı?

Ellerini sıktıkları seçmenin kendilerine oy verip vermeyeceğini anlıyorlar mı?

Daha doğrusu adayların acaba ayakları yere basıyor mu?

En azından bundan sonra bir seçim nasıl kazanılır diye İlyas Balcı’ya sormaları gerekir mi?

 

Alişan ayıp etti

Esnaf Odası seçimlerinde Divan Başkanı Sakarya Esnaf ve Sanatkar Odaları Birlik Başkanı Hasan Alişan’dı.

Alişan Cihan Emre’nin konuşması esnasında sözünü kesti. Ve Emre’nin konunun dışında konuştuğunu söyledi. Doğru olabilir ancak kürsüdeki insanın sözünü kesilmesi pek alışıldık bir durum değil. Velev ki haklısınız. Komumuz bu değil dediniz ya “Konu ile alakası yok” diye. Başkan İlyas Balcı’nın Hüseyin Yavuzyiğit’in yurtdışı seyahatlerini ve sigara içmesini gündeme getirmesine de müdahale etmeniz gerekmez mi?

Ben kimsenin avukatı olarak sormuyorum bunu. Kaldı ki salonda Cihan Emre ve Hüseyin Yavuzyiğit bu soruları sormadıysa bana sormak da düşmez.

Ancak onların sormamaları da bu ayıbın üstünü örtmez.

Hasan Alişan adına üzüldüm. Divan Başkanı’nın biraz daha sakin olmasını ve ortamı sakinleştirici bir tutum izlemesini beklerdim. Hele de oybirliği ile divanın başına seçildiyseniz kendinizi tartışmaya açacak hareketlerden özellikle çekinmelisiniz.

Karasu’da Karasulu insanları kürsüde rencide etmek biraz canımızı sıktı…

 

Seçimlerden ne haber

Karasu’da seçim hiçbir parti için kolay geçmeyecek.

Kimse kendi gücüne de başkasının güçsüzlüğüne de güvenmesin.

Kimsenin seçim çalışmalarını eleştirmek haddimize değil elbette. Herkesin kendisine göre bir takvimi ve çalışma düzeni vardır hiç şüphesiz.

Ancak şu kadarını söyleyeyim bu çalışma temposu ve düzeni ile gidilirse tempoyu ilk bozan seçimi kazanma yolunda bir adım öne çıkacaktır.

Mesela Ak Parti genel siyaset ile seçim çalışması yapıyor. İnsanlar yerel seçime giderken iktidar partisinden bu şekilde mi haberdar olacak?

Peki siz Karasu için yaptıklarınızı ne zaman anlatacaksınız? Karasu’nun aldığı hizmetleri ve alacağı hizmetleri nasıl anlatacaksınız?

Ya da ne zaman?

CHP seçim çalışmalarını birebir sürdürüyor. İyi de adayı tanıttıysanız esnaf ziyaretlerine mola vermeniz gerekmez mi?

Ya da en azından esnafı ziyaret ettiğinizde bir süre onlarla sohbet etmeniz gerekmez mi? Yani adayınızı tanıttınız artık adayınız Karasu için ne düşünüyor bir de bunu öğrenelim.

MHP’ye gelince…

Adayını erken açıklayan MHP bunun avantajını çok kullanıyor gibi değil. Şu ana kadar en kalabalık kitleyi yakalasalar da seçimi kazanmak için yeterli bir gayret yok.

Recep Ali Küçük henüz diğer adayları eleştirmedi. “Ben kendimi ortaya koyar, sessiz sedasız seçimi alırım” diye düşünülüyor olabilir.

Saadet Partisi ise tabanına güveniyor. Ancak adayını en geç açıklayan Saadet henüz toparlanabilmiş bir görüntü sergilemedi.

Bu arada organizasyonlar için ise söylenecek çok bir şey yok.

Ak Parti ve MHP’de organizasyon firmalarının sahipleri etkin konumda. Ak Parti’de haberlerin akışı konusunda sıkıntı yok dersek yalan olur. MHP ise bu anlamda daha profesyonel.

CHP henüz bir miting düzenlemedi. Organizasyon konusunda bir eleman görevlendirmeleri lazım. Aksi halde yaşanacak kopukluklar, aksaklıklar gerekli kalabalığın oluşmasını engelleyebilir.

Seçim için istekli olanlar yönetim kurulu üyeleri gibi duruyor. Belediye Meclis Üye Adayları da onlardan geri kalmıyor.

Ancak asıl aktör olan Belediye Başkan Adayları henüz estirmeye başlamadı.

Henüz kürsüden bir sataşma da yaşanmadı.

Bu süreç fırtına öncesi sessizlik gibi mi, yoksa biz mi çok erken bazı şeylerin olmasını bekliyoruz bilemiyorum.

Ama şu kadar söyleyeyim: bu kadar sessizlik hayra alamet değil…

 

Biz hangi partiliyiz?

Bitaraf olan bertaraf olur ve her yiğidin gönlünde bir aslan yatar. Bu kesin.

Ancak bizim bir oyumuz olacak. Bunu da gönlümüzdeki adaya vereceğiz. Ancak bizim bir oyumuz gazetemizin gidişatını ya da haber akışımızı değiştirecek nitelikte olmayacak.

Bakın biz zamanında Kuzeyin Sesi gazetesinin imtiyaz sahibi ve Yeni Ada gazetesinin Haber Müdürü iken desteklediğimiz adayın lehine haberler yaptık. Sonucunda da desteklediğimiz aday kazanmış olmasına rağmen gazetelerimizin kapanması gerekti.

Biz şimdi yaklaşık 5 yıldan bu yana her hafta size en kaliteli gazeteyi sunabilmek için gayret ederken gazetemizi hiçbir siyasi görüşe angaje etmeyiz. Kimsenin savunuculuğunu ya da tetikçiliğini yapmayız.

Şu kadar net söyleyelim Kuzey gazetesi bu seçimlerin sonuçlarını olumlu ya da olumsuz etkileyecek hiçbir haberi yapmayacaktır. Hiçbir köşe yazarımızın yazısına müdahale edilmeyecektir.

Kişilerin birbiri hakkında söyledikleri dedikoduları haberleştirmeyecek, cevap haklarının sonuna kadar kullandırılmasına müsaade edecektir.

Bizi şu ya da bu şekilde bir görüşe yaslamaya ya da bir görüşün karşısındaymış gibi göstermeye çalışanlara kesinlikle prim vermeyin.

Bir rahatsızlık duyarsanız lütfen hiç çekinmeden bizi arayın.

Bize ulaşmak için aracı kullanmayın. 0554 500 10 94 benim cep telefonum. Kafanızı karıştıran bir konu olursa buyrun ulaşın.

Bilmeden yaptığımız bir yanlış olursa birlikte düzeltelim.

Ancak önyargılarınızdan sıyrılın.

İnsani hatalar dışında kasıtlı hata yapmadığımıza inanın.

Ben 21 yıl okuduğum, 5 yıla yakın bir süreden bu yana çıkardığımız elinizdeki gazeteyi, onca çalışanımızı bir adayın seçim kazanması ya da kaybetmesi için harcayamayız.

Ola ki yanlış yerde olduğumuzu düşünüyorsanız dediğimiz gibi bizi arayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza saygılarımızla.

 

Twitter günlüğüm

Ya oy ver ya da koyver…

Düşündüğümü söylüyorum, söylediğimi siz düşünün artık.

Siyasileri yalayan gazeteciler gördüğümde meslekten soğuyorum...

"Dur şu manzarada bir fotoğraf çektirelim" diyip manzaranın önünü kapatan insanlar var...

"Dava açacağım ama beni tutuklarlar diye çok korkuyorum" dedi biri... Şaka mı gerçek mi anlamadım...

 

  

Mitingler başladı ama

Karasu’da seçim havası geçtiğimiz haftalara nazaran daha fazla hissedilmeye başlandı. 2009 seçimlerinde bu aylarda çok daha yoğun şekilde seçim konuşuluyor olmasına rağmen bu aylarda bu hava daha az hissediliyor. Ancak bizim dikkat çekmek istediğimiz nokta başka. Efendim miting alanları seçilirken vatandaşın kullandığı güzergahtaki ana yollar tercih edilmiyor. Karasu’ya bir meydan kazandırılmadığı için de araç trafiği engellenerek miting yapılıyor. Ancak bu mitinglerde zaman zaman ambulans güzergahı veya acil kullanılacak yollar da kapatılabiliyor. Hiçbir seçim insan hayatından daha önemli değildir. Ne olur bu konuda hassas olalım. Köy ziyaretlerinden konvoy halinde dönen siyasi partilerden de ricamız var. Dönüş yolunda korna çalmasanız da araçlarınız yeterli gürültüyü yapabiliyor. Akşamın uyku saatine denk düşebilecek zaman diliminde korna çalmamaya gayret ederseniz insanlar size daha fazla sempati duyar. Tabi tercih sizin…

 

Cenaze bahane mi

Ak Parti’nin İncilli Mahallesindeki seçim bürosu açılışı cumartesi günü yapılacaktı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın gelişi ile açılış yapılması planlanmıştı. Ancak Bakan Hanım’ın son anda bir programı çıktı ve Ankara’ya gitmesi gerekti. Karasu’daki açılışa katılamayacağı açıklandı. Ancak halka açılışın cenaze dolayısıyla ertelendiği ilan edildi. Cenazeye saygı gösterilmesine kimsenin söyleyecek sözü olamaz elbette. Ancak Bakan Hanım’ın programı ertelenmese yapılıp yapılmayacağı da diğer partiler tarafından malzeme yapıldı…

 

Durmaz fenomen olma yolunda

Ak Parti’de önceki hafta yaşanan liste krizinde, İlçe Binası’ndaki masaya çıkan Yönetim Kurulu Üyesi Zekeriya Durmaz partililer arasında fenomen olma yolunda ilerliyor. Durmaz’ı gören partililer “Eyvah Zekeriya Abi geliyor. Hemen bir masa bulalım. O başka yere çıkmaz” diyerek Durmaz’a takılıyor. Biz de gerginliklerin her zaman tatlıya bağlanmasını temenni ediyoruz…

 

Alişan’ın söz kesmesi

Karasu Esnaf ve Sanatkarlar Odası seçimlerinde Divan Başkanlığı yapan Hasan Alişan Cihan Emre’nin konuşma esnasında sözünü kesti. Oldukça kibar olmaya çalışan Hasan Alişan efendiliği bile durumu kurtarmaya yetmedi. Alişan daha sonra durumu toparladı ve Cihan Emre konuşmasına kaldığı yerden devam etti.

 

 

Özür ve teşekkür

Geçtiğimiz pazartesi açılan ve gazetemizde teşekkür ilanı yayınlanan Meşhur Rumeli Hisar Börekçisi’nin açılışına katılan ancak ilanda isimleri yer almayan bazı isimler olmuş. Bunların başında Karasuspor Başkanı Yılmaz Ekşi, Çakmak Ailesi, MHP Karasu Belediye Başkan Adayı Recep Ali Küçük, Belediye Meclis Üyesi Fatih Şentürk, Genç İşadamı Mehmet Akbaş ve Karasu Belediyesi Fen İşleri Müdürü Gökhan Reis de yer almış. Bu isimlerden ve olası unutulmuş olan tüm konuklardan özür diler açılışa katıldıkları için de işyeri sahipleri Onur Arslan ve Mustafa Turhan adına da katılımları için teşekkür ederiz. 

 


07 Mart 2014 Cuma 21:04
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

KORUMA ALTINA ALINDI

Karasu Karapınar Mahallesi’nde Muhammet Albayrak adlı bir vatandaş tarafından bulunan yavru karaca Orman ve Su

KORONA ELİF’TEN KAÇAMADI

Karasu Ortaköy Mahallesi Muhtarı İsmet Turan’ın sosyal medya üzerinden paylaştığı fotoğraf beğeni rekoru

10 HAFTA SONRA İLK NAMAZ

Koronavirüs salgını nedeniyle 10 hafta önce kapatılan camiler, bugün ibadete açıldı. Karasu Merkez Cami için

HEM 200 BİN MASKE ÜRETTİ

Karasu Halk Eğitimi Merkezi’nde koronavirüse karşı günlük 6 bin maske üretiliyor. Sağlık çalışanları

İNGİLİZCE DERSLERİNE DEVAM

Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, yaz döneminde EBA’da İngilizce derslerinin devam edeceğini

ÜRETİCİNİN KORKULU RÜYASI

Karasu’daki fındık üreticilerinin kabusu olan Amerikan beyaz kelebeği mahallelerde bulunan fındık bahçelerinde

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA
bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort şişli escort escort istanbul yeni escort escort bayan ataşehir escort mecidiyeköy escort beylikdüzü escort sakarya escort kocaeli escort escort bayan bodrum bodrum bayan escort