sakarya-kuzey-gazetesi-haber-ihbar-hattı-0536-073-72-72 Baiylerimiz Arzum kırtasiye-Mert kırtasiye- Birlik büfe-Duman market-

06 Haziran 2020 Cumartesi

Sakarya Kuzey Slogan

Depremle ilgili çalışmamız var mı

MÜNİR ALİ KARA

MÜNİR ALİ KARA

E-Posta : munirali@yahoo.com

Elazığ’da deprem oldu. Tüm Türkiye seferberliğe geçti. Sakarya’daki okulların durumu gözden geçirildi. Karasu’daki okullardan da bazılarının yıkılması gündeme geldi. Deprem olana kadar kimse durumun ciddiyetinin farkında değildi ama şükür olsun ki felaketten ders çıkarmayı başardık. Apar topar okulları yıkmaya karar verdiğimiz için bazı sıkıntılar olacak. Mesela aynı okulda iki müdürün görev yapması söz konusu olabilir. Temizlikçiler hatta kantinciler bile sorun.

Neyse bunlar hayati sıkıntılar değil. Hayati olsa da toplumun tamamını etkileyecek sıkıntılar değil.

Karasu özelinde düşünürsek…

Karasu’da 1999 Depremi’ni görmüş, depremde ağır hasar almış binalar halen ayakta. İşin estetik boyutunu bir kenara koyun. Her caddede karşılıklı çok katlı binalar var. İstinasız her caddede karşılıklı bina var diyorum. Her caddedeki sadece çok katlı iki bina birbirine doğru yıkılsa ne olur? Hiç düşündünüz mü? Hiçbir yere yardım götüremezsiniz.

Depremden ölmeyenler yardım götürülemediği için ölür.

Durduğu yerde tepesinden tuğla düşen binaların depremde ayakta kalacağını ummak aymazlık olur.

Sakarya’da her 30 yılda bir deprem meydana geliyor. En iyi ihtimalle 9 yıl sonra ciddi bir yıkımla karşı karşıya kalacağız. Allah vermezse sıkıntı yok da… Ya verirse.

Kaldı ki tüm veriler bir sonraki depreme hızla yaklaştığımızı gösteriyor.

Geçtiğimiz hafta bir açıklama yapan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz belediyelere çağrıda bulundu ve “Kentsel dönüşüm projesi olan bana gelsin” dedi.

Eğer Karasu Belediyesi’nin kentsel dönüşüm projesi varsa bunu gündeme getirsin. Yok eğer bu şekilde bir projeniz yoksa yapın. Ali İhsan Bey’e götürün. Eğer ilgilenmezse biz basın olarak üstümüze düşen görevi yapalım. Beyanat verdiğine göre yapacağı şeyler de olmalı.

Eğer bu binaları şimdi kaldırmazsak deprem olduktan sonra kaldırmak zorunda kalacağız.

Bu gün o binaları kaldırmanın maliyetli olduğunu düşünüyorsanız gözünüzün önüne bir de deprem sonrasını getirin. Emin olun ki depremden sonra o binaları kaldırmak daha maliyetli olur. Maliyeti de yitirilen canlar olur. Ben bugünden uyarayım…

 

Tek yön uygulaması yaparken

Karasu’da yeni yönetim takdir edilince eleştirilemez olduğunu düşündü ve kimseye danışmadan harita üzerinden tek yön uygulamasına gitti. Tüm karşı çıkmalara aldırmadan çocuk sokağını trafiğe açtı. Kaldırım çalışmalarını kendi ekipleri dışında kimseye danışmadan gerçekleştirdiler.

Yönetimdeki insanların böyle hakları ve hadleri vardır. Ama kullanılmalı mıdır? Bu kısmı tartışmalıdır.

Ben haritadan şehir yönetilmesine karşıyım. Bazı şeyler kağıt üzerinde çok güzel görünür de sosyal hayatta bu şekilde karşılık bulmaz.

Önceki yönetim döneminde basit bir tek yön uygulamasından dolayı tartışmalar yaşanmış, sonunda esnafın sözüne itibar edilerek bu uygulamadan vazgeçilmişti.

Karasu Terminali’nden Belediye Binası’na doğru olan cadde tek yön uygulamasına alındı. Cadde dar mı? Değil! Şimdiye kadar hiç tek yön oldu mu? Yok! Caddede sorun var mı? Var! Tek yön olunca sorun çözülüyor mu? Kağıt üzerinde çözülüyor da…

O cadde üstünde esnaflık yapanların görüşünü almanız da gerekir mi?

Adam o caddenin trafiğini, dükkanın önünden gelip geçeni hesap ederek yatırım yapıyor. Tek yön uygulaması yapıldığında adamın dükkanının önünden geçen kişi sayısı yarı yarıya azalırsa kirası yarı yarıya azalmalı mı? Yaptığı yatırım da yarıya düşmeli mi? Bunları göz önünde bulundurdunuz mu?

Bakın Samanyolu (Vatan) Caddesi’nin çıkışı trafiğe kapatıldı. Oradaki dükkanların iş kapasitesi yarı yarıyadan fazla geriledi. Bu durumda tek yön uygulaması yaparken bu durumda dikkat etmek gerekir miydi?

Dediğimiz gibi tüm bunların yetki ve sorumluluğu yönetimdedir. Biz buradan kendilerini sorgulamaları yönünde çağrı yapmakla mükellefiz.

Esnafla bir konuşursanız aslında ne demek istediğimizi daha iyi anlarsınız. Zaten ekonomik kriz dolayısıyla iş yapamayan yapsa da parasını alamayan insanların üstüne fazla yüklenmemeliyiz diye düşünüyorum.

 

Muhtarların durumu

Karasu Muhtarlar Derneği’nde bir ayrışma söz konusu. Muhtarların neredeyse tamamını şahsen tanıyan biri olarak aralarındaki ayrışmayı anlıyorum. Kendi içlerindeki çekişmeden de haberim var.

Kimin haklı kimin haksız olduğunu belirtmeye gerek yok. Ancak incir çekirdeğini doldurmayacak konular büyütülüyor. Bir tartışmada bir tarafı tutan ayrılığın tarafını tutuyor demektir. Biz bu durumda bir tarafı tutmuyoruz. Tutulmasından da taraf değiliz. Kimin haklı kimin haksız olduğuna bakmaksızın muhtarlar derneğinin toparlanması gerektiğini ve hepsinin istişare ile uzlaşmasını bekliyoruz.

Başkanlık ya da yönetimler gelir geçer. Muhtarlıklar bir süre sonra sona erer. Ancak kalp kırılmasının telafisi zor olur.

İlçede sözü dinlenir, siyasete bulaşmamış, akil bir adam, bir sivil toplum kuruluşu bırakmış olsaydık, o kişiler ya da kuruluşla bu muhtarları bir araya getirir, diyalog ortamı sağlar ve sonra da bir racon keser konuyu kapatırdı. Ama ne yazık ki bir tüm çevremizi tükettik. Bunun için şimdi muhtarların kendi kendine barışmasını ve uzlaşmasını beklemekten başka çaremiz yok.

 

Her şey Tolga için

Karasu Belediyesi Fen İşleri Müdürü Tolga Eray için Karasu’nun gösterdiği duyarlılık kadar Sakarya’nın gösterdiği de önemli. Sakaryaspor maç öncesinde bir pankart açtı ve Tolga’nın sesinin duyulmasına yardımcı oldu. Hatta Sakarya Demokrasi Meydanı’na bir stant kuruldu ve burada kan örneği alınmaya devam ediliyor. Ay sonuna kadar da devam edilecek. Fox Tv Tolga’yı haberlerine konu etti ve gündem oluşturdu. Twitter’de neredeyse her akşam Tolga için tag açılıyor ve bu tag sıklıkla “Türkiye Gündemi” kısmına geliyor.

Tüm bunlar sadece Tolga’ya değil Tolga ile aynı durumda olanlara da umut oluyor. Çünkü kök hücre donörü olduğunuzda sadece Tolga için değil herkes için umut olmuş oluyorsunuz.

Düşünsenize bir kişiye yardımcı olabildiğinizi. Bir kişinin sizin sayenizde hayatta kaldığını.

Onun için bir gün değil her gün Tolga için bir şeyler yapmalıyız.

Dua etmek dışında da yapacak şeylerimiz var ve daha önce de defalarca ifade ettiğim gibi bu bizim görevimiz. Kimse kimseye iyilik yapmıyor.

İnsan olmanın gereğini yerine getiriyoruz ve bir kardeşimizin hayatta kalmasına vesile oluyoruz.

Hepsi bu.

 

Cenazeler için araç

Karasu Belediyesi’nde külüstür bir araç vardı. Bu araç cenazelere giderken kullanılıyordu. Mezarlıklar genel olarak camilere uzak. Merkez Camii’nde bir cenaze kılındıktan sonra cemaatin bir kısmı otobüse biniyor ve mezarlıkta da görevini yerine getiriyordu.

Bu araç çok eski olduğu için hurdaya ayrıldı. Akıbetini bilmiyoruz. Çok önemli de değil. Ancak sosyal belediyecilik sadece yol yapmak su getirmek falan değildir.

Bu tip ihtiyaçlar da insanlara fayda sağlar. Elimizde aracımız yok. Ama hazır terminal bizim elimize geçmişken oradaki firmalara desek ki, “Kardeşim sizin çıkış ücretinizi 9 lira yapmıştık ama onu 7 liraya çekiyoruz. Bunun karşılığında da cenazelere ücretsiz araç tahsis etmenizi istiyoruz. Bu hem sizin sevabınıza olacak hem de biz size bu şekilde bir katkı sağlamış olacağız” olmaz mı?

Olur tabi olmaz olur mu!

Karasu Belediyesi’nin maddi borçlarını ödemek yönetimin görevidir. Ancak insanlara hizmet etmek öncelikli görevdir. “Eğer biz öldüğümüzde de yanımızda olmayacaksanız bana ne sizin yaptığınız hizmetten, ödediğiniz borçtan” derler.

 

Bir zamanlar Emitt vardı

Karasu bir zamanlar Doğu Avrupa’nın en önemli turizm fuarıydı. Bu fuarsa stant açıyorduk. Karasu’nun tanıtımına katkı sağlanıyordu. Standı Karasulu ünlüler de ziyaret ediyor ve ziyaretçilerin ilgisini çekiyorduk. Dahası basın bizimle ilgileniyordu. Bu şekilde Karasu biraz daha gelişiyordu.

Diyeceksiniz ne faydası vardı?

Karasu’ya yatırım yapmak isteyen kişiler en azından fikir sahibi oluyordu. Hiçbir şey olmazsa tatile gelmek isteyenler ya da yazlık almak isteyenler Karasu hakkında fikir sahibi oluyordu.

Karasu bu fuara uzunca bir süreden bu yana katılmıyor.

Sadece biri öncülük etse ve Emitt’e inşaatçılar sponsor olsa yeterli olacak. Ama yok!

Geldiğimiz noktada Karasu’nun turizm bölgesinden çıkarılmasını kutluyoruz.

“Turizm bölgesi iken de bir fayda görmemiştik ya zaten” diyerek…

 

Suç işleniyor

Karasu’da halen bir kent konseyi kurulmadı. “Eskisinden ne hayır gördük ki yenisini kuralım” mantığı içinde olan yönetim Anayasaya göre suç işliyor.

Suçun cezai yaptırımı yok. Ama yine de bu durum, Anayasa’ya karşı geldiğiniz gerçeğini değiştirmiyor.

Ne işe yarar kent konseyi derseniz…

Sizin evinizin kenarında size ait üst düzey bir araba var. Eğer kullanırsanız araba sizin pek çok işinize yarayabilir. Ama siz ehliyet sahibi değilseniz o araba sizin için atsan atılmaz satsan satılmaz bir angaryaya dönüşür.

Kent konseyi ilde kuruldu. Bakalım ilçelerde de kurulacak mı?

Bakalım Karasu’da bu suç işlenmeye daha ne kadar devam edilecek…


06 Şubat 2020 Perşembe 12:08
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

BATUR’DAN YORGUNLUĞA FORMÜL

Karasu Aktar Baharat İşletmecisi Özgür Batur, bahar yorgunluğuna bitkisel çözüm olan formülü açıkladı.

NİTELİKLİ DENİZCİLER YETİŞECEK

TV264 canlı yayınına katılan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık,

ÇAY OCAĞI İŞLETMECİSİ DEĞİŞTİ

Bir süredir kulislerde kimin alacağı konuşulan Karasu Kaymakamlık binasının zemin katında yer alan Çay

ÇALIŞKAN ÇALIŞMALARI ANLATTI

Anadolu Gençlik Derneği Karasu Temsilciliği Mali İşler Birim Başkanı İsmail Çalışkan, vatandaşlar

MELEN PROTOKOLÜ İMZALANDI

Kocaali ve Karasu başta olmak üzere kuzey bölgesinin önemli projelerinden biri olarak gösterilen Melen Botanik

MECLİS AÇILIYOR

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün talimatıyla, ilçe belediye meclislerinin

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA
bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort şişli escort escort istanbul yeni escort escort bayan ataşehir escort mecidiyeköy escort beylikdüzü escort sakarya escort kocaeli escort escort bayan bodrum bodrum bayan escort