25 Eylül 2020 Cuma

SAKARYAKUZEY

BASKI OLUŞTURULMALI

MÜNİR ALİ KARA

MÜNİR ALİ KARA

E-Posta : munirali@yahoo.com

Süreci başından beri biliyorsunuz aslında. Tolga’nın tedavi sürecinden bahsediyorum.

İlk süreçte tedaviye olumlu cevap verdi Tolga’nın vücudu. Sonrasında işler biraz kötüye gitti ve ilik nakli yapılması gerektiği ortaya çıktı. Karasu’dan başlayan kampanya tüm ülke sınırlarına ulaştı. Binlerce kişi donör oldu. Seferberlik gibiydi yani. Ama ne yazık ki ülke içinden Tolga’ya uyan ilik bulunamadı.

Sonra bir başka umut doğdu. Amerika ve İspanya’dan potansiyel uyumlu adaylar olduğu ortaya çıktı. Ancak bu defa da dünyanın başının belası konumundaki Covid-19 ortaya çıktı. Neredeyse tüm dünyada uygulanan seyahat karantinası nedeniyle donörlere ulaşılamıyor. Bu durumda olan tek kişi de Tolga değil muhtemelen. Pek çok lösemi hastası bu durumdan mağdur olmuş halde.

Bu konu ile ilgili yeniden bir toplumsal çalışma yapılması gerekiyor. Herkesin ulaşabildiği her yetkiliye, kullanabildiği her kanaldan durumu aktarması lazım.

İsveç’ten bir kız çocuğunun babasının rahatsızlığını Cumhurbaşkanı’na iletebildiği ve babasının Türkiye tarafından özel uçakla aldırılmasını sağladığı bir ortamda biz çok daha iyisini yapabilmeliyiz.

Bu noktada herkesin üstüne düşen görevi en iyi şekilde yapması gerekiyor.

Bunun için gürültü çıkarılması lazımsa bunu sosyal medya üzerinden yapabiliriz. Biz basın mensupları olarak elimizden ne gelirse yapmalıyız.

Siyasiler de bu dönemde işe yaramalıdır.

Bu zamanda işe yarama potansiyeli olup da kullanmayan, umursamaz davranan, kibirle hareket eden gerçekten bulunduğu konumu hak etmiyor demektir.

Herkesin elini daha fazla taşın altına koyması gereken ve herkesin elinden geleni yapası lazım gelen bir dönemdeyiz.

Makamlar bize nasip olurken biz de makamlara layık olmalıyız. Bu bizim iyiliğimizi değil görevimizi en iyi şekilde yaptığımızı gösterir.

Lütfen bu konuda görevimizi yapalım.

 

Hadi gelin sarılalım

Tüm dünyada koronavirüs salgını var. Dünya çapında ülke başkanları falan yoğun bakımlarda yatıyor bizim umurumuzda değil.

Bizi ilgilendiren tek konu var: sokağa çıkma yasağı. Yasak ne zaman gelecek? Kaç gün sürecek? Kimleri kapsayacak? Bize de mi yasak?

Kardeşim yasak bir amaç değil ki!

Hastalığın yayılmaması için araç. Yani hepimiz evde kalır birbirimizle temas etmezsek hastalık daha az yayılacak. Bu şekilde de normalleşmeye giden yola gireceğiz. Ama geldiğimiz noktada durum ne yazık ki hiç de öyle okunmuyor.

Gelelim sosyal mesafe ayarlamasına. Kardeşim sosyal mesafe senin göz kararın değildir. Birbirinizden nefret etmeniz de gerekmez. Sadece hastalığın bulaşmaması için biraz uzak durmanız gerekir hepsi bu.

Bunu her zaman yapmanız gerekir ama. Çünkü hastalığın kimde olduğu ve ne zaman sizi ne kadar tehdit ettiği bilinmez. “Ben beş dakika markette elli kişi ile bir arada durdum. Ama gün boyu tüm mesafe kurallarına uydum” deme hakkına sahip değilsiniz.

Çünkü virüsün bankamatik sırasında bulaşmayıp dolmuşta geçtiğine ilişkin bir bilgi yok. Demek ki her yerde bulaşabilir. Kurallara da her an her yerde uymak lazım.

Eğer “Hadi gel sarılalım” diyeceğimiz günlerin gelmesini gerçekten istiyorsak virüsle etkin mücadelede üstümüze düşen görevi yerine getirmeliyiz.

 

Bayramda evde miyiz

Herkesin aklındaki soru aynı. “Bayramda da sokağa çıkma yasağı olacak mı?”

Sokağa çıkma yasağı sosyal mesafeyi sağlamanın en etkin yolu. Çok yüksek ihtimalle koronavirüs ile mücadeleden taviz verilmeyecek. Bu nedenle sokağa çıkma yasağı bayramda da devam edecek. Ancak hem havaların ısınması hem de hasta sayısının kontrol altına alınması ihtimali sokağa çıkma yasağının hayatı olumsuz etkilenmesini engelleyebilir.

Sokağa çıkma yasağından sadece belli kesimdekiler etkilenecek muhtemelen. Ve yine muhtemelen marketler ve bazı alışveriş noktaları açık kalacak.

Bayram sonrasında ise yeni normal denilen döneme geçiş yapılacak. Muhtemelen ligler seyircisiz olarak başlayacak. Okulların kapasiteleri düşürülerek (belki ikili öğretime geçilerek) yeniden açılması sağlanacak. Bir ay da olsa okulların açılması gündemde. Sonrasında hasta sayılarının azalması ve virüsün ilacının bulunmasının ardından eylül ayında her şeyin normale dönmesi…

Ancak tüm bu koşulların sağlıklı işlemesinin yolu yine alınan tedbirlerin vatandaş tarafından da titizlikle uygulanmasından geçiyor.

Hastalığın ilerlemesi kontrol altına alınmış gibi duruyor. Bu evreden sonra da aynı titizlik ve gayre gösterilirse bu takvim geçerli olacak. Süreçteki aksama tarihin de uzamasına neden olabilir.

 

Fındık işçileri ne olacak

Koronavirüsün tek etkisi sağlığımıza ve sosyal hayatımıza olmadı şüphesiz. Gelecekte de yaşayacağımız sıkıntılar için endişelenmemize neden oluyor. Önümüzde fındık sezonu var. Sakarya’nın kendi halkı var olan fındığı toplamada yeterli gelmiyor. Fındık toplama makineleri henüz istenen seviyede verime sahip değil. Gerek fiyatlarının yüksek olması gerekse arazi yapısının uygun olmadığı yerlerde kullanılamıyor olması üreticiyi başka illerden gelecek işçilere ihtiyaçlı hale getiriyor.

Tarım Bakanlığı bu konuda doğacak ihtiyaçların yakın illerden karşılanmasını öneriyor ama fındık toplamak için gelen işçiler genel olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden geliyor.

Hal böyle olunca bu durumla ilgili farklı bir çalışma yapılması gerekiyor.

Bu çalışma bürokratik olarak yapıldı diyelim. İşin iki boyutu daha var. Birinci boyut bu defa fındık toplamaya gelecek kişileri Sakarya’ya gelmeye nasıl ikna edeceksiniz? Adam üç beş kuruş kazanacağım diye hayatını tehlikeye atmayı düşünecek mi?

İkincisi de şimdiye kadar işçilere sağlanan konaklama imkanı çok hijyenik değildi. Zaman zaman bu insanlar çadırlarda falan barınmak durumunda kalıyordu. Şimdi ise bu kişilere hastalık bulaşmaması en önemli etken olacak.

Fındık işçileri ile ilgili bu sene kim ne derse desin bir takım sıkıntılar yaşanacak. Umarız o tarihe kadar virüsle gerçekleştirilen etkin mücadele sonuç verir ve kimsenin sağlığına bir şey olmadan sezonu tamamlarız.

 

Dükkanları kapamalı mı açmalı mı

Koronavirüs ile mücadele çerçevesinde alınan tedbirlerin bazılarının tam tersine alınması gerektiğini düşünüyorum. Mesela devlet berberleri kapattı. Bence berberlerin gece de çalışmasına müsaade etmeliydi. Berberler randevu usulü çalışmalıydı ve iki müşteri arasında da tıraş ekipmanını dezenfekte etmeliydi. Şimdi insanlar daha sağlıksız şartlarda evlerine berber davet ederek tıraş oluyor. Berber kaçak göçek iş yapıyor ve bu şekilde sağlığımız daha fazla tehdit altında kalıyor.

Bankaların mesai saatleri azaldı. Peki vatandaşın bankaya ihtiyacında bir azalma var mı? Yok!

Hal böyle olunca vatandaş daha fazla sırada beklemek zorunda kaldı. Bu şekilde de sosyal mesafe kuralları ihlal edildi. Sonunda hastalıkla mücadelede hedeflediğimiz noktanın tam tersi istikamete hizmet eder duruma geldik.

Marketlerin açılış ve kapanış saatleri daraltıldı. Aslında marketler 24 saat açık kalacak şekilde düzenleme yapılsaydı kimse sosyal mesafeyi aşmazdı.

PTT şubelerinin bile yoğunluk yaşananları kapatıldı. Kardeşim vatandaşın ihtiyacını çözmediniz ki!

Adam burada işini çözemedi gitti en yakın PTT şubesinin iş yükün artırdı.

Yani sosyal bilimlerde bazen alınan tedbirler varılmak istenen yerin tam tersine götürür.

Onun için zaman içinde alınan tedbirlerin gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Çünkü saha uygulamasında alınan sonuçlar bu ihtiyacı gözler önüne seriyor. Marketleri ayarlıyorsun insanlar markete ağzını kapatarak giriyor. Sosyal mesafe ayarı yok. Bankayı esnek çalışma şekline geçiriyorsun. Banka içindekilerin sağlığını güvence altına alıyorsun ama dışarıda vatandaş birbirini eziyor.

Bu durum bu şekilde sürdürülebilir değil.

 

Biraz da gülelim

Koronavirüs ile ilgili sosyal medyada dolaşan esprileri derledik. Biraz gülmek bizim de hakkımız diye düşünüyoruz.

Buyrun efendim:

-Oturma odasına İzmir, mutfağa Ankara, yatak odasına da İstanbul ismini yazdım, şehir şehir dolaşıyorum oh.

-Tarihte ilk defa dünyada tüm ülkedeki kadınlar kocalarının nerede olduklarını biliyorlar.

-Korana'dan korunmak için 200 TL'ye muska yapan sahtekarlara itibar etmeyin ben size 100 TL'ye yaparım.

-Kolonya şişesini çamaşır suyu ile, çamaşır suyu şişesini kolonya ile, kolonya şişesini sirke ile siliyorum, çıldırmama az kaldı.

-20 yaş altı sokağa çıkmasın, 65 yaş üstü evde kalsın… yok edilmesi planlanan hedef kitle biz miyiz ne.

-Yüzyılın son kabadayısı korana. Adam, dünyada ne kadar bar pavyon kumarhane varsa tek başına kapattı saygılar korona.

-Çin'den kaç gündür hiç ses çıkmıyor mahallenin delisi gibi ortalığı karıştırıp kenara çekildiler.

-2021'e girersek o bizi kutlasın, siz 2020'den nasılsa çıktınız diye.

-İstanbul Adliyesi’ne girerken kapıda güvenlikler gülümseyerek kolonya tuttular, bu samimi ev ortamı havasına kapılarak ayakkabılarımı çıkarıp terlik rica ettim, iki kolumdan tutup dışarı attılar.

-Yeni gelen arkadaşlık isteklerini 14 gün karantinada bekleteceğim, içerideki arkadaşların sağlığını düşünmek zorundayım.

-Devletimiz tedbir amaçlı güzellik salonlarının kapatırsa koranadan daha korkunç şeylerle karşılaşabiliriz.

 


01 Mayıs 2020 Cuma 14:56
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

KONGRE CUMARTESİ GÜNÜ YAPILACAK

Ak Parti Karasu İlçe Teşkilatı’nın koronavirüs salgını ve yasaklardan dolayı ertelenen 7’inci Olağan

O MAHALLE ŞEHİTLERİNİ UNUTTURMADI

Tunceli'nin Mazgirt ilçesinde 2003 yılında şehit olan Serkan Sağır’ın babası aynı zamanda Resuller Mahalle

KARASU’DA TEK BELGELİ OKUL

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) uzmanlarının gerçekleştirdiği denetimler sonucu Karasu Sezi Eratik Ortaokulu

ÖZŞEN’LE EĞİTİMDE ZİRVE

Özşen Koleji geçtiğimiz hazırlıklarını tamamlayarak 21 Eylül Pazartesi günü derslere başladı. “Eğitime

29 YILLIK GÖREVİNE VEDA ETTİ

Karasu Kaymakamlığı Özel Kalem Müdürlüğü personellerinden İdris Demirci, emekli oldu. 29 yıl önce memuriyet

SERVİS ŞOFÖRLERİ SESSİZ ÖLÜLER

Karasu Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Kerim Uyar, koronavirüsle mücadele kapsamında alınan

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
843 hit, 492 ziyaretçi, 623 ziyaret
Bu ay:
3682 hit, 2189 ziyaretçi, 3083 ziyaret
Toplam:
421565 hit, 128891 ziyaretçi, 192919 ziyaret
bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort şişli escort escort istanbul yeni escort escort bayan ataşehir escort mecidiyeköy escort beylikdüzü escort sakarya escort kocaeli escort escort bayan bodrum bodrum bayan escort
şişli escort şirinevler escort