TUZAK LİG: BAL

KENAN TİRYAKİ

KENAN TİRYAKİ

E-Posta :

Merhaba saygı değer okuyucular. Türk futbolunun içler acısı ve ekonomik çöküntü içindeki hali ve bunun futbol kulüplerimize yansıması hem kulüplerimizi hem spor kamu oyunu derin derin düşündürüyor.

Yukarılar, bizi pek ilgilendirmiyor olsa da yine de uzaktan yakından kenarından köşesinden bize batıyor haliyle... İlçemizi ve ilçemizdeki kulüpleri yakından ilgilendiren kısmı ise, işin tabii ki ekonomik boyutudur, bütün amatör kulüplere yansıdığı gibi... Yetkililer, bir bölgesel amatör lig (BAL) diye ucube bir şey uydurdular, attılar ortaya. Mübarek bölgesel amatör ligi değil sanki zehir ligi! Ben, bu ligin adına 'TUZAK ligi' diyorum, kim ne isim takarsa taksın. Federasyon, katkıda bulunacağını açıklamıştı bu lig kurulurken. Bulundu da deyim yerinde ise devede kulak bile değil. Arkasında belediyeleri ve desteklerini alamayan kulüpler, günden güne kapılarına kilit vuruyorlar sırayla. Çünkü iş parayla ve tamamen sporu seven ve sponsor olan iş adamlarının sahiplenmesi ile bir kaç sezon gidiyor ve oda nereye kadar... O iş adamlarımız, esnaflarımız sporu seven destekleyenler olarak biz onları sanıyoruz ki paraları sokaktan topluyorlar. El insaf… Sonuç ne biliyor musunuz sevgili sporseverler? Bir gün bu durum öyle bir hal alıyor ki o insanlar bıktırılıyor, küstürülüyor futboldan nefret eder bir hale getiriliyor ve elleri ayakları spordan çektiriliyor. Olan sadece onlara olmuyor tabi, kulüplerimiz sahipsiz kalıyor, ortada kalıyor ve kulübün anahtarları götürülüp belediyelere teslim ediliyor ya da dernekler masasına bırakılıyor. Kayyuma kadar gidiyor, ilimizde bir dönem olduğu gibi... Kısaca profesyonel futbol keşmekeş, amatör futbol can çekişiyor.

BAL ise başlı başına bir TUZAK kaosu... Harca harca sonuç, sıralamada birinci olamazsan ikinci olursan, süper amatörden gelen takımla baraj maçı oynuyorsun kalmak ve düşmemek adına… Çünkü aynı ilin takımı olarak grubunda kendi aranızda sonuncu olursan otomatik olarak bir alt kümeye düşüyorsun zaten... O da işin başka bir cabası.

Yani kısaca futbolu sevenler küsmüş, küstürülmüş. Birkaç halı saha geliri olmayan amatör kulüpler tamamen işi şansa bırakmış bir kaç kişinin özverisi ile kendi yağları ile kavrulup ayakta durmaya çalışıyorlar. Velhasıl spor spor olmaktan çıkmış futbol ise katrilyonların döndüğü bir rant kapısı halini çoktan almıştır. Eskilerde çocukluğumuzda büyüklerimiz bize masal anlatırlardı uyutmak için. “Bir varmış, bir yokmuş” diye başlardı hep masallar. Şimdi ben de diyorum ki 'bir varmış bir yokmuş, eskilerde şöyle başarılı, böyle başarılı futbol kulüpleri varmış' ve bu hikaye uzar gider... Bizden sonraki nesillere bırakacağımız en utanç verici bir miras olarak karşımıza çıkıyor bu hazin hikayeler ve fakat hiç kimse bir çözüm üretmiyor kimse elini taşın altına sokmuyor. Yapabildiğimiz tek şey acımasızca eleştirmek ve çözüm üretenleri de küstürmek tenkit etmek. Bakın sizleri duyar gibi oldum... Diyorsunuz ki: “Ne yapalım yani ülkemizde her şey güzel gidiyor da bir futbolun mu hali içler acısı” diyerek bana kızıyorsunuz.

Eee işte böyle elli yıllık bir futbol emekçisi olarak bizim de zorumuza gidiyor haliyle. Bazen duygusallaşabiliyoruz, futbolda duygu ya yer olmamasına rağmen... Sevgili dostlar, haliyle bu durumlar biz futbol adamlarını çok etkiliyor, yaralıyor ve bir de çözüm üretemeyince düşünün gerisini vay ki halimize... Yeni bir güne yeni bir haftaya yeni bir umutla ve yeni inançla vatanımızın her alanda kalkınmışlığa sıçrama ve dolayısıyla o halin futbolumuza ve sporumuza yansıması dilek, temenni ve inancıyla kalın sağlıcakla...

Selam, saygı ve dua ile...


30 Temmuz 2015 Perşembe 17:03
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ

YUSUF DEMİRCİOĞLU'NDAN ÇİFTE SAADET

Karasu Aziziye Mahallesi tiyatro topluluğu kurucularından Yusuf Demircioğlu, reklam ve dizi kariyerine bir yenisini

SAKARYA KARA TESLİM

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un, Pazartesi günü Sakarya genelinde okulları tatil etmesinin ardından gözler

SAĞANAK YAĞIŞ GELİYOR

Kar yağışının Çarşamba gününden beri ülke genelinde ve Sakarya'da etkisinin sürdürmesinin ardından Devlet

YENİ YILA KARLA GİRECEĞİZ

Aralık ayının bitmesine günler kala kara kış kendisini kapıdan gösterdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün

SAATLERİ GERİ ALMAYI UNUTMAYIN

Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, bu cumartesiyi pazar gününe bağlayan gece yarısından sonra,

1 KASIM 2015 SEÇİM SONUÇLARI

Türkiye, 1 Kasım Pazar günü sandık başına gitti. Tüm yurtta olduğu gibi Karasu ve Kocaali'de de erken seçim

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
211 hit, 89 ziyaretçi, 95 ziyaret
Bu ay:
778 hit, 320 ziyaretçi, 362 ziyaret
Toplam:
415920 hit, 125694 ziyaretçi, 188664 ziyaret