Türk futbolundaki kara delik!

KENAN TİRYAKİ

KENAN TİRYAKİ

E-Posta :

Hafta içerisinde hangi TV kanalını açtı isek hepsi futbolda altyapıdan bahsediyorlardı hem de ne bahsetme! Sanki kafalarına bir anda tuğla düşmüş gibi feveran ediyorlardı toplu şekilde.

Milli takımlar direktörü Fatih Terim’in bir sözü üzerine maden bulmuş gibi sarılmışlardı bu altyapı meselesine. Ya da işleyecek, yorumlayacak konu kalmamıştı belli ki. Bakın direktörümüz ne demişti o basın açıklamasında, okuyun bakın ve ibret alın. (Ülkemizde sınırsız yabancı serbestisi kuralını ben teklif ettim federasyona ve onlarda kabul ettiler.)

Güler misiniz ağlar mısınız? Bunu söyleyen sıradan bir "hoca" değil hoca olsa bir yaş grubunu çalıştır. Sayın Terim Milli Takımlar Direktörü... Yani en alt yaş grubundan A takıma kadar bütün takımların tek patronu, planlayıcısı, seçicisi ve kadro kurucusu.

Ve devam ediyor konuşmasına ağzından bal damlıyor sanırsınız dinlerken. “Ben bu kuralı kabul ettirdim ama kulüpler yabancı futbolcu almasınlar canım! Banane demeye getiriyor yani…

Bir başka değişle hatasını daha büyük bir hata ile telafi etmeye çalışıyor ve baktıkça batıyor. Sırf bu yüzden olsa gerek Ukrayna’yı 2-0 yendiğimiz maçın kadrosunda Mehmet Topal’dan stoper icat etmeye çalışıyor... Seksen milyonluk bu ülkede stoper yok ya ne yapsın adamcağız. Kendi oynanacak hali yok ya!

Ee sen yabancı serbestisini getirirsen stoper de bulamazsın santraforda. Biz dünya üçüncüsü olduğumuz yılda ülkemizdeki yabancı oyuncu statüsü sayı itibarı ile dört idi, peki ne oldu? Dünya üçüncüsü olduk. Şimdi yıl 2017 yabancı oyuncu sayısı serbest Milli Takıma stoper ve santrafor bulamıyoruz! Ne gam...

Peki bu arada ne oluyor bakın değerli okuyucular. ALTYAPI felç bir halde. O altyapısı ile  övündüğümüz Beşiktaş başta olmak üzere, Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor’a bir bakın altyapıdan kaç oyuncu var. Altyapıya ayrılan bütçe utanç verici ülkemizde.

Şu tabloya bir bakın ve Türk futbolunun nasıl SOS verdiğini görün. Avrupa ülkeleri arasında Altyapıdan oyuncu oynatma sıralamasında Ukrayna birinci sırada. Altyapıdan oyuncu oynatma oranı ise yüzde 29.5.

Türkiye otuzuncu sırada ve altyapıdan oyuncu oynatma oranı yüzde 4.6 aradaki uçurumu görüyor musunuz?

Daha vahimini yazayım. Süper Lig’deki oyuncuların sadece yüzde 31.7’i yerli... Peki gerisi?

Ha bu arada çok acil kodu ile UEFA, FFD direktörü Traverso, Türk kulüplerinin zararına dikkat çekerek yaptırım uygulama sinyalleri verdi. Ülkemizde sadece süper lig takımlarındaki zararın yüzde 63 olduğunu belirtti. Avrupa borçlarını yüzde 80’i azaltmış iken biz ne yapmışız rakamlar ortada. Yüzde beş yüz artırmışız!

Saygı değer okuyucular TFF’de otuz yıl görev yapmış bir teknik adam olarak yıllardır yazıyorum, çiziyorum ve söylüyorum. Türk futbolunda adı konmamış bir KARA DELİK var diye.

Türk futbol kulüpleri tam bir yaşı geçmiş yabancı futbolcu çöplüğü! On, on beş yabancı oyuncu alırlar bir tanesini oynatırlar, diğerlerini damızlık boğa gibi beslerler parasını da öderler ve turşusunu kurarlar. Peki, bu duruma getiren asıl sebep ne? Hiç kimse biliyor da bilmiyor cevabını. O kara delikte neler olup bitiyor hiç kimsenin umurunda değil özellikle MALİYENİN!

Buradan bir kere daha suç duyurusunda bulunuyorum ve diyorum ki bu paralar Ç A L I N I Y O R ve kara para aklanıyor.

Şimdi TV’lerdeki bilumum futbol ulemaları bir anda altyapı havarisi kesildi. Ne oldu suyun kaynağı mı kesildi birileri tarafından? Soramadan da geçemiyorum bir yiğit yorumcu çıksa da cevap verse anlından öpeceğim vallahi.

Altyapı, başta Sayın Milli takımlar direktörümüzün, TFF’nin ve kulüp yöneticilerinin sayesinde felç oldu FELÇ...

Futbol duayeni kesilen sayın yorumculara soruyorum, şimdiye kadar aklınız nerede idi ha?

Yıllardan beri otuz beş ve üzeri yaşlı oyuncuları alıp oynatırlarken öven, göklere çıkaran sizler değil miydiniz?

Sizlerin yüzünden o övgülerinizin yüzünden Türk futbolcusundan bir şey olmaz diyen sizler değil miydiniz? Seyircilerin aklını çelenler kimlerdi peki?

O yüzden sadece yaşı geçmiş, işi bitmiş dünya starlarını alıyoruz ve seyrettiriyoruz taraftarımıza. Kendi oyuncularımızı yetiştirmiyoruz, öğretmiyoruz, üretmiyoruz, oynatmıyoruz ve sonuç gittikçe batıyoruz vesselam. Ve son bir anekdot, bizim düşman bellediğimiz Avrupalı yöneticiler uyarıyorlar. BATIYORSUNUZ dikkat diye, tedbirinizi alın diye... Şimdi soru şu asıl düşman kim!

Onlar mı bizim düşmanımız yoksa biz mi bizim düşmanımız!

Kalın sağlıcakla. Selam ve dua ile…


31 Mart 2017 Cuma 11:09
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ

YUSUF DEMİRCİOĞLU'NDAN ÇİFTE SAADET

Karasu Aziziye Mahallesi tiyatro topluluğu kurucularından Yusuf Demircioğlu, reklam ve dizi kariyerine bir yenisini

SAKARYA KARA TESLİM

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un, Pazartesi günü Sakarya genelinde okulları tatil etmesinin ardından gözler

SAĞANAK YAĞIŞ GELİYOR

Kar yağışının Çarşamba gününden beri ülke genelinde ve Sakarya'da etkisinin sürdürmesinin ardından Devlet

YENİ YILA KARLA GİRECEĞİZ

Aralık ayının bitmesine günler kala kara kış kendisini kapıdan gösterdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün

SAATLERİ GERİ ALMAYI UNUTMAYIN

Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, bu cumartesiyi pazar gününe bağlayan gece yarısından sonra,

1 KASIM 2015 SEÇİM SONUÇLARI

Türkiye, 1 Kasım Pazar günü sandık başına gitti. Tüm yurtta olduğu gibi Karasu ve Kocaali'de de erken seçim

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
211 hit, 89 ziyaretçi, 95 ziyaret
Bu ay:
778 hit, 320 ziyaretçi, 362 ziyaret
Toplam:
415920 hit, 125694 ziyaretçi, 188664 ziyaret