Emeğe saygıya davet

KENAN TİRYAKİ

KENAN TİRYAKİ

E-Posta :

Dünyanın neresine giderseniz gidin bizim gibi emeğe saygısızlık eden bir millet daha yoktur. Hele bir de konu futbolsa vay halimize!

Sahadaki futbolcular "Alınıp satılan birer META’dır. Hakemlerse bilmem nedir!"

Dünyanın hiç bir ülkesinde otuz kırk bin ya da yetmiş seksen bin kişinin aynı anda hem de koro olarak bir futbol takımının futbolcularına küfür ettiğini hakaretler savurduğunu duyamazsınız… Hakeme bin çeşit katı açılmamış sinkafli üstelik kafiyeli hakaretler yapıldığına şahit olamazsınız…

Üstelik Türklük töresine ahlakına ve İslam inancına sahip olmamıza rağmen maalesef bu saydığım ahlak dışı şeyler hep bize hastır!

Bunları yazmak her ne kadar onurumuzu incitse de yazmak, bir kangrene dönüşmüş yarayı dillendirmek zorundayız bir spor adamı olarak.

Süper lig takımı olan Galatasaray futbol takımının kaptanı Selçuk'u Gençler Birliği maçı sonrası dinlediğim de içim bir kere daha burkuldu.

Takım kaptanı olarak Galatasaraylı sporcuların ve Türk milli takımında oynayan seçkin bir futbolcu olarak da tüm Türkiye’nin kulüplerinde oynayan ve hakaretlere maruz kalmış futbolcu arkadaşlarının sözcülüğünü yaparak bu konuyu bir kere daha gündeme taşıdı ve dedi ki, “YETER artık YETER.”

Biz de insanız bizimde onurumuz, gururumuz var. Bizlerinde sizler gibi anamız, eşimiz ve kız kardeşlerimiz var. Yapmayın, bu kadar küfür etmeyin. Hiç bir kulüp taraftarına bu yakışmaz diyerek adeta isyan etti bir bakıma…

Sevgili okurlar sadece küfür olsa neyse daha da ötesi var?

Özellikle sezon sonlarına doğru her kötü sonuç alındığında hem hakarete hem de şiddet olaylarına maruz kalıyor futbolcular. Adları maç satan ŞİKEÇİYE çıkıyor ve seyirciler tarafından otobüslerinin önü kesiliyor ve hiç gözlerini kırpmadan saldırıp futbolcuları dövüp yaralıyorlar.

Bu sezon Bursaspor’u hatırlayın ve daha sonra tribünlerdeki koro halinde edilen küfürlere bir kulak kesilin.

Bu olaylar sadece süper lige has değil bütün kategoriler de bütün liglerde durum ve aymazlık aynı boyutlarda. Hatta alt liglerde çok daha fazla korkutucu boyutlarda.

Amatör kümeler derseniz olayların boyutları çok daha vahim. Yarım kalan maçlar mı dersiniz güvenlik yetersizliği nedeni ile oynanmayan maçlar mı dersiniz, maçtan sonra çıkan olaylar ve kavgalar neticesinde dolup taşan hastane koridorları mı dersiniz, rapor alan sporcular, hakemler mi dersiniz sormayın gitsin...

Artık futbol maçlarına sırf bu yüzden gitmeyen yüz binlerce taraftar var. Çıkacak olan olaylarda yaralanmamak için, edilen küfürleri duymamak için. Aile mi çoluk çocuk mu bunların maça gitmesi mi? TARİH oldu TARİH!

İşin tuhafı bu olayları çıkaranlara karşı hiç bir yaptırım yok. Evet yanlış duymadınız hiç bir caydırıcı yaptırım yok. Gözaltına alınanlar ifade işlemlerinden sonra öteki kapıdan salıveriliyorlar anında. Güvenlik güçlerinin zaten işleri başlarından aşkın bide bununla mı uğraşacaklar Allahı’nı seversen. Zaten çoğu maç ya az güvenlik ya da hiç olmayan güvenlik sebebi ile oynanmıyor. Hele birde küçük il ve ilçelerde güvenlik görevlileri zaten kulüp başkanlarının ve yöneticilerinin baskıları sonucu hiç görev yapamaz haldeler. Bu konuyu pek kimse kolay kolay yazmaz ve gündeme taşımaz çünkü zor bir konu!

Geçen hafta Sakarya’nın Akyazı ilçesinde oynanan Akyazıspor -Karasuspor maçının sonunda Akyazı seyircisinin onlarca taraftarı sahaya atlayıp Karasusporlu futbolcuları resmen ve alenen darp etti. Güvenlik güçlerinin gözleri önünde... Dört -  beş tane Karasusporlu futbolcu yaralandı ve hastanelik oldu!

Sonuç mu? Sonuç malum yapanların yanına kar kaldı. Tabi ne bekliyordunuz ki! Saldırganlar her zaman olduğu gibi kulüp yöneticilerinin devreye girmesi ile ifadeleri alındıktan sonra dışarıda elini kolunu sallayarak geziyorlar ve belki de Play-Off maçında Karasu’da oynanacak olan maçı izlemeye bile gelecekler…

Korkumuz odur ki aynı olayların yine aynı kulübün taraftarları tarafından Karasu’da tekrar edilecek olmasıdır. Allah muhafaza...

Gerekli cezai işlemler yapılmadığı için bir grup Akyazılı taraftarın olay çıkarıp Karasuspor’u BAL’a yükseltmemeye yönelik organize bir plan içinde olduklarıdır.

Umarım ve dilerim ki Karasusporlu taraftar bu oyuna gelmeyeceklerdir ve kulüp başkanı ve yönetimi gerekli emniyet tedbirlerini fazlasıyla aldırarak bu kalleş oyunu bozacaklardır.

Örnek verdiğim bu müsabakanın tıpkısının aynısı şu anda her hangi bir ilimizde ve ilçemizde tekrar etmiştir edecektir. Futbolcu kardeşlerime yapılan bu haysiyetsizce tutum ve davranışlar nerede sergileniyorsa, kim sergiliyorsa, kim destek oluyorsa hepsini bir kere daha kınıyorum

Ve yine tüm futbol taraftarlarının hepsini emeğe saygıya davet ediyorum.

Ayrıca son olarak bir hususu daha belirtmek istiyorum. Futbol dünyanın en ağır işçiliğidir ve birazcık olsun SAYGIYI hak ediyordur...

Futbolcuları alınıp satılan birer meta gibi görmeyin lütfen.

Ve Onların da sizlerin olduğu gibi analarının, bacılarının ve eşlerinin de kutsal olduğunu aklınızdan çıkarmayın… UNUTMAYIN...

Kalın sağlıcakla. Selam ve dua ile…


17 Mart 2017 Cuma 09:46
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ

YUSUF DEMİRCİOĞLU'NDAN ÇİFTE SAADET

Karasu Aziziye Mahallesi tiyatro topluluğu kurucularından Yusuf Demircioğlu, reklam ve dizi kariyerine bir yenisini

SAKARYA KARA TESLİM

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un, Pazartesi günü Sakarya genelinde okulları tatil etmesinin ardından gözler

SAĞANAK YAĞIŞ GELİYOR

Kar yağışının Çarşamba gününden beri ülke genelinde ve Sakarya'da etkisinin sürdürmesinin ardından Devlet

YENİ YILA KARLA GİRECEĞİZ

Aralık ayının bitmesine günler kala kara kış kendisini kapıdan gösterdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün

SAATLERİ GERİ ALMAYI UNUTMAYIN

Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, bu cumartesiyi pazar gününe bağlayan gece yarısından sonra,

1 KASIM 2015 SEÇİM SONUÇLARI

Türkiye, 1 Kasım Pazar günü sandık başına gitti. Tüm yurtta olduğu gibi Karasu ve Kocaali'de de erken seçim

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
211 hit, 89 ziyaretçi, 95 ziyaret
Bu ay:
778 hit, 320 ziyaretçi, 362 ziyaret
Toplam:
415920 hit, 125694 ziyaretçi, 188664 ziyaret