Bir futbol üstadı

KENAN TİRYAKİ

KENAN TİRYAKİ

E-Posta :

Değerli okuyucular, kendisini spora ve dolayasıyla futbola adamış, nerede ise gününün yirmi dört, haftanın yedi, üç yüz atmış beş günün tamamını futbola ayıran gönüllü insanlar vardır.

İşte onlar iyi ki varlar...

Bu insanlar her yerde, her ilde, ilçede kısacası futbolun oynandığı neresi olursa olsun oradadırlar. Bu sevgi öyle bir şey ki anlatılamaz ancak yaşanır.

Çünkü o duyguyu anlatmak tarif etmek ifade etmek mümkün değildir.

Şahsımda yukarıdaki saydığım tiplemenin içine girdiğimden ve o duyguları çok yoğun yaşadığımdan eksik de olsa yarım da olsa zaman bu duygularımı yazarak ifade etmeye çalışıyorum. Hiç zorlanmadan darlanmadan.

Sekiz dokuz yaşlarda Erzurum’un 3 Temmuz Stadı’nın tozunu toprağını yutarak başladığım futbol hayatı Profesyonel futbolculuktan sonra Milli ve klasman futbol hakemliği, teknik direktörlük derken tamı tamına 46 yıldır futbolun içindeyim. Ayrıca İstanbul’da ve son olarak Sakarya Karasu’da yaklaşık on yıldır da köşe yazısı yazıyorum.

Yani demem o ki kendini futbola adamış ve Türk futboluna birçok yıldız futbolcu yetiştirmiş bir futbol emekçisiyim. Fakat bazılarına göre de kafayı futbolla yemiş o emekçi insanlardan biriyim yani. Tıpkı Şaban ALTAY gibi biri yani!

Şimdi kim bu Şaban ALTAY diyorsunuz değil mi?

Az sabır lütfen.

Bu çok değerli ve futbol emekçisi şahsiyeti belki bir Türkiye tanımaz ama bir SAKARYA ve tüm ilçeleri ve bu ilde bulunan bütün futbol kulüpleri çok yakından tanırlar.

Bir futbol beyefendisidir ve bütün spor camiası tarafından çok sevilir, sayılır ve saygı duyulur. Nerde bir futbol müsabakası varsa o sahada görürsünüz. Gider maçları izler. Küçük küçük notlar alır ve gerekli yerlere iletir. Kendisi aynı zamanda Karasu Aziziyespor’un yöneticisidir. Ne yöneticisi, eksik bir ifade bu. Bu futbol aşığı insandır, Aziziyespor’un malzemecisi, idarecisi, genel kaptanı, başkanı, kulüp müdürüdür yani kısaca bir futbol elçisidir. Bazen ben gibi onu tanıyan herkes şaşırır bu kadar yükü sırtında nasıl taşıyor diye. O kadar işin arasında maç izlemeye nasıl vakit buluyor diye. Başka bir özelliğini daha yazayım unutmadan. Bu değerli şahsiyetin hiç bir mal varlığı da yoktur. Emekli maaşının dışında... Cebindeki son kuruşuna kadar bir ay içerisinde var olan harçlığını futbolcu kardeşleri ile pay eder ve antrenmanlara giderken hiç eli boş gitmez vesselam. Özellikle fakir sporculara altyapı, üstyapı hiç fark etmeden onlara ayakkabı alır okul harçlığı verir. Eğer kendisinin gücü yetmediği bir durum varsa o sporcular için çalmadık kapı, önünü iliklemediği bir yetkili bırakmaz ve mutlaka bir çözüm yolu bulur, buldurur.

Bir özelliğini daha yazayım değerli okuyucular bu futbol aşığı şahsın başında bir tek SİYAH SAÇI da yoktur! Yani o siyah saçlarını futbol sahaların da, Karasu futboluna, Sakarya futboluna ve Türk futboluna gençler yetiştirerek aklaştırmıştır. Çoğu zamanda yalnızdır ve kendisine maddi, manevi yardım edecek kimse de yoktur. Ama o hiç aldırmaz ve futbola ve özellikle gençlere hizmet etmekten bıkıp usanmaz…

Geçtiğimiz hafta sonu U-14 maçımız vardı Aziziyespor’la. Yağmur, çamur sonunda maçtan sonra geldi bizim soyunma odamıza ve “Hocam izniniz olursa çocuklar ayrılmasın giyindikten sonra hep beraber yemeğe gidiyoruz” dedi... Ve öylede oldu... Çocuklar kendisine teşekkür ederlerken ben yanında ağlamamak için kendimi zor tuttum, uzaklaşıp gittim oradan.

Her yerde böyle bir futbol beyefendisi mutlaka vardır ve onlar iyi ki varlar... Keşke onun yaptıklarının onda birini bizler yapabilsek. Laf üretmeden ayırım yapmadan A kulübü, B kulübü diye ayrım yapmadan sporun ve futbolun kardeşlik olduğunu unutmadan... Nerde o yürek biz de... Umarım mesajımız ulaşması gereken makam ve mevkilerdeki insanlara ulaşmıştır. Ya da ulaşır inşallah. Kalın sağlıcakla. Selam ve dua ile…


23 Mart 2017 Perşembe 19:05
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ

YUSUF DEMİRCİOĞLU'NDAN ÇİFTE SAADET

Karasu Aziziye Mahallesi tiyatro topluluğu kurucularından Yusuf Demircioğlu, reklam ve dizi kariyerine bir yenisini

SAKARYA KARA TESLİM

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un, Pazartesi günü Sakarya genelinde okulları tatil etmesinin ardından gözler

SAĞANAK YAĞIŞ GELİYOR

Kar yağışının Çarşamba gününden beri ülke genelinde ve Sakarya'da etkisinin sürdürmesinin ardından Devlet

YENİ YILA KARLA GİRECEĞİZ

Aralık ayının bitmesine günler kala kara kış kendisini kapıdan gösterdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün

SAATLERİ GERİ ALMAYI UNUTMAYIN

Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, bu cumartesiyi pazar gününe bağlayan gece yarısından sonra,

1 KASIM 2015 SEÇİM SONUÇLARI

Türkiye, 1 Kasım Pazar günü sandık başına gitti. Tüm yurtta olduğu gibi Karasu ve Kocaali'de de erken seçim

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
211 hit, 89 ziyaretçi, 95 ziyaret
Bu ay:
778 hit, 320 ziyaretçi, 362 ziyaret
Toplam:
415920 hit, 125694 ziyaretçi, 188664 ziyaret