19 Şubat 2019 Salı

İDDİA: HOŞ GELDİNİZ, KENYA’DA SORUN YOK

KASIM YAVUZYİĞİT

KASIM YAVUZYİĞİT

E-Posta : kasimyavuzyigit@hotmail.com

Başkent Nairobi’den Mombassa şehrine uçak yolculuğu, 40 dakika sürmekte. Sakarya otobüs terminali, Mombassa havaalanı tesislerinden çok ileri derecede modern bir durumda.  Şehir merkezindeki camileri gördüğünüzde, İslamiyet’in yıllar önce buralara geldiği hemen anlaşılmakta.  Şehrin yaklaşık yarısının Müslüman olduğu söylenmekte.  Özellikle Araplar, Somalililer ve Pakistanlılar buranın İslamlaşmasında etkin rol oynamakta. Muhteşem bir mimari ve çevre düzenlemesi ile yapılmış Hint tapınakları dikkat çekmekte ve bu şehrin hâkimiyetinin Hintliler de olduğu izlenimi vermekte.

*******

Hava sıcak. Okyanus yanı başınızda.  Okyanusun masmavi görüntüsü ruhunuzu okşamakta.  Ne yaparsınız?  Elbette ki o güzelim mavi suya girmek ve ferahlamak istersiniz. Tam da biz bunu yaptık. Ekip birlikte, fire vermeden Okyanusa girmek için tesislerin yolunu tuttuk. Okyanusun kenarında bulunan tesislere vardık.  Palmiye ağaçlarının gölgesinde, muhteşem bir otel ve  havuzu görünce, burası bir cennet olabilir mi diye duşunduk. Ancak koca koca yaşlı İngilizleri görünce buranın cennet olamayacağını hemen anlayıverdik.

********

Okyanusta gelgit olayının olması ve okyanus kıyılarının yosun olması nedeniyle, berrak sulara doğru kayıkla açılmak burada bir zaruret gibi. Kayıklar sıralanmış müşteri beklemekte.  Eline bir şeyler almış Kenya gençleri, satış yapmak için kayıkların etrafında pervane gibi dönmekte ve sizlere bir şeyler söylemekteler. Kenya da hırsızlık had safhada. Hırsızlara karşı toplumda ciddi bir öfke hâkim. Hırsız yakalandığında ölünceye kadar sokak ortasında dövülmekte ve hiç kimse dövene karışmamakta. Kenya’dan unlu koşucuların çıkmasının nedeni bu olabilir mi? sorusu önemli hale gelmekte.

********

Okyanus’a açılıp berrak sularda muhteşem balıklarla birlikte yüzmek, rengarenk balık çeşitlerini seyretmek, balıklara dokunmak insana mutluluk  vermekte. Kırmızı, mavi, yeşil, sarı vb. renklerin her tonunda balıkları görmek ve onlara ekmek atarak hareketlerini izlemek imkân dâhilinde.

********

Kenya’da bankacılık istemi o kadar gelişmiş durumdaki, para çekmek için banka veya bankamatik aramanıza gerek yok. Cep telefonuyla yapacağınız birkaç işlemden sonra en yakın esnaftan para çekilebilmekte. Yani, esnaf bankaların bankamatiği gibi çalışmakta.

*********

Deniz safhasından sonra, kurban kesimi ve kurbanların önceden belirlenmiş ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasında, insan daha farklı ulvi bir duygu yaşamakta. Yaşanan bu duygu, yardıma muhtaç insanlara yardımda bulunmak, fedakârlık yapmak, verme duygusunu yaşamak her kişinin yaşaması gereken insani bir duygu. Afrika insanının yaşadığı ortamı görünce; insan, haline şükretmek, sahip olduğu nimetlerin farkına varmak,  bencillik anlayışından kurtulmak durumunda.

*********

Kenyalıların bir iddiası ve yaklaşımı var. Kenyalılar, ülkelerinde bir sorun olmadığını, ülkelerinin güvenli olduğunu ortaya koymak için her gelen turiste kendi dillerinde birkaç kelime ezberletmeye çalışmaktalar.

Bu kelimeler ve anlamı şudur;  Cambo Cambo Kenya, hakuna matata.- Hoş geldiniz, Kenya’da sorun yok-

KELAMIN HASI

Düşünen, algılayan, anlayan ve idrak edebilen insan,  yaşadığı ortamdan ayrılıp farklı ortam ve kültürleri tanığında, kendini daha fazla sorgulama ihtiyacı hissetmekte.”


10 Kasım 2012 Cumartesi 14:13
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

YUSUF DEMİRCİOĞLU'NDAN ÇİFTE SAADET

Karasu Aziziye Mahallesi tiyatro topluluğu kurucularından Yusuf Demircioğlu, reklam ve dizi kariyerine bir yenisini

SAKARYA KARA TESLİM

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un, Pazartesi günü Sakarya genelinde okulları tatil etmesinin ardından gözler

SAĞANAK YAĞIŞ GELİYOR

Kar yağışının Çarşamba gününden beri ülke genelinde ve Sakarya'da etkisinin sürdürmesinin ardından Devlet

YENİ YILA KARLA GİRECEĞİZ

Aralık ayının bitmesine günler kala kara kış kendisini kapıdan gösterdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün

SAATLERİ GERİ ALMAYI UNUTMAYIN

Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, bu cumartesiyi pazar gününe bağlayan gece yarısından sonra,

1 KASIM 2015 SEÇİM SONUÇLARI

Türkiye, 1 Kasım Pazar günü sandık başına gitti. Tüm yurtta olduğu gibi Karasu ve Kocaali'de de erken seçim

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA