sakarya-kuzey-gazetesi-haber-ihbar-hattı-0536-073-72-72 Baiylerimiz Arzum kırtasiye-Mert kırtasiye- Birlik büfe-Duman market-

25 Mayıs 2020 Pazartesi

Sakarya Kuzey Slogan

Kortejle başlayan coşku seli

İSMAİL HAKKI YAVUZYİĞİT

İSMAİL HAKKI YAVUZYİĞİT

E-Posta : yavuyavu@mynet.com

 Kortejle başlayan coşku seli

Tüm oyuncularımız eşofmanlarını giymiş, kostümlerini yanlarına almış ve onlara yardımcı olacak anneleriyle birlikte araçtaki yerlerini almışlardır. Artık gönül rahatlığıyla hareket edebilirdik Adapazarı’na doğru. Şoförümüz oldukça sorumlu ve kurallara uygun bir şekilde araç kullanıyordu ve bu çok güven verici bir durumdu. Bu rahat ortamda ekibimdeki kızların son derece sessiz bir şekilde seyahat ettikleri dikkatimi çekti. Önceleri pek anlayamamışım durumu… Çünkü daha sonra dikkat edince hepsinin ellerindeki kitapları okumaya gömüldüklerini fark ettim. Ne okuyorsunuz böyle? Diye sorduğumda, Belediyede bize verilen kitapları okuyoruz dedi önce bir oyuncum. Sonra diğeri atıldı ve “hocam, çok sürükleyici” diye ilave etti. Durumu anlamıştım artık… Karasu Belediyesini ziyaret ettiğimiz sırada, Belediye Başkan Yardımcısı Sn. Murat Çelik bey tüm ekibimize şapkalar ve içinde çeşitli hediyeler bulunan bir çanta vermişti. Şapka konusunda da çok hoş ve anlamlı bir anımız oldu Adapazarı’nda ki gösterilerimiz esnasında. Fakat ilk ve en önemli konu “Kitap” konusu. Evet! Bu hediyeler arasında, önceki Karasu Milli Eğitim Müdürü Sn. Ergüven Aslan beyin yazmış olduğu “Zamanın Kıyısında Yaşayanlara Mektup” adlı kitap vardı. Gerçektende çocuklara harçlıktan sonra verilebilinecek en güzel hediye kitapmış. Tüm ekip dört günlük seyahatlerimiz boyunca bu kitabı okumuş ve büyük bir keyifle yolculuklar yapmışlardır.

Yolculuklarımız kitaptan arda kalan zamanlarda ve genelde benim ısrarlarımla müzik, oyun ve alkışlarla da renklenerek sürdü gitti. Bunu yapmak şarttı, çünkü oyuncularımı rahatlatmak ve şayet varsa içlerindeki heyecanı ortadan kaldırmak zorundaydım. Yol boyunca bunun ne gerekiyorsa yaptım… Nihayet tüm ülke çocuklarının toplandığı ve kortejin başlayacağı okulun önündeydik artık. Daha araç okula yaklaşırken heyecan dalgası sardı ekipteki kızları. Orada hazır bulunan diğer ülke çocuklarını gördüklerinde çığlıkla kahkahalar birbirine karışmıştı. Ülkelerini tan kestiremiyorlardı, fakat bayraklarından azda olsa tanımaya gayret ediyorlardı.

Araç park edilmiş ve bizlerde okulun bahçesinden içeri girmiştik artık. Henüz kostümlerimizi giymemiştik. Derhal okul idarecilerinden üzerimizdekileri değiştirebileceğimiz bir oda talebinde bulunduk ve gösterilen yerde kostümlerini giymelerini sağladık kızarlın. Bizlerle gelen fedakar iki velimiz bu konuda çok gayret göstererek kızlara yardımcı oldular. Kostümlerini giyen oyuncularımız diğer ülke çocuklarını izlemeye ve onları yavaş yavaş tanımaya çalışıyorlardı artık. Bazı ülkeler gösterilerde sunacakları oyunların tekrarını çalışırlarken bazı ülke çocukları da kostümlerindeki eksiklikleri gidermeye gayret gösteriyorlardı. Onların bu hallerini gördüğümde, bizim ekibimizin ne kadar iyi bir hazırlık dönemi geçirdiğini ve bu festivale kusursuz bir şekilde katıldıklarını fark ettim. Eminim ekibimizdeki herkes bunu hissetmiştir, çünkü onlar özgürce gezinip diğer ülke çocuklarını izlemekle vakit geçirebiliyorlardı.

Okul bahçesinde bir iki tanışma denemesi de yaparak bir süre vakit geçirdikten sonra birden Vali beyin gelmek üzere olduğu ikazıyla irkiliyoruz. Benden ve ekibimizdeki oyunculardan, ev sahibi ülke olmamız hasebiyle kortejin en önünde gitmemiz ve bayrakla festival afişini taşımamız talep edilir. En önde ekip oyuncularımızdan Semanur Gülem heybetli bayrağımızı taşımakta. Peşi sıra Simanur Yavuzyiğit ve Seda Aksoy festival pankartını taşıyarak ilerliyor. Bu kişileri tespit ederken çok zorlandım açıkçası. Özellikle Seda Aksoy çok rica etti, “hocam bana bu güne kadar hiç taşıtmadılar okulda, ne olur burada ben taşıyayım” dediği için onu özellikle seçtim. Onu seçince haliyle sıralamada eşi olan Simanur Yavuzyiğit’i de mecburen seçmem gerekti. Fakat Semanur Gülem her zamanki çevikliği ile kendi kendini seçti ve bayrağı kaparak en öndeki yerini aldı. En önde bayrak ve afiş, peşi sıra Sakarya Valisi Sn. Mustafa Büyük Beyefendi olmak üzere kalabalık bir protokol ve sırasıyla katılımcı ülke çocukları başladık yürüyüşe. Çark caddesine bitişik okuldan başlayan ve tüm cadde boyunca devam eden yürüyüşümüz esnasında, güzergah üzerindeki tüm esnaf ve vatandaşların alkışlı tezahüratları ile ilerliyorduk. Yer yer fotoğraf çekerek, ayrıca tüm yolu bizlerle yürüyerek gösteri alanına kadar gelen Sakaryalılarla birlikte Kent Meydanındaki yerimizi aldık. Şunu burada yeri gelmişken ifade etmek mecburiyeti hissediyorum. Yıllarca bu ve benzeri festivallere katıldığım ve birçok konuyu yerinde öğrenip uyguladığım için rahatlıkla söyleyebilirim ki, hiçbir festival kortej yürüyüşü olmadan başlatılmaz. Güzel Karasu’muzda birkaç kez uygulama şansı bulduğum etkinliklerde bu fikrimi en yetkili kişilerle de paylaştım, umudum odur ki en azından bundan sonraki etkinliklerde bu fikrimiz uygulanır.

Biz gösterilerin gerçekleşeceği Kent Meydanı alanına vardığımızda orada hiç kimse yoktu. Gelenlerin tamamı bizimle beraber yürüyüşe dahil olan ve o coşkuyu içinde hisseden katılımcılar oldu. İlk ülkenin gösterileri ile beraber oradaki kalabalık her geçen dakika daha da arttı.

Her güzel ortamda olduğu gibi burada da insanın gözü tanıdık bir yüz görmek istiyor. Bizde bu duygularla dostlarımızı aradık… Çağrımıza ilk cevap veren Karasu Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Sn. Erdem Bal Bey oldu. O da yalnız gelmemiş zaten… Başkan Yardımcısı Karasu Otel sahibi Sn. Hasan Ekşioğlu Bey ve önceki dönem Belediye Başkan Yardımcısı olan Sn. Cevat Ekşi Bey de onunla birlikte oradaydılar. Onları görmek ve desteklerini hissetmek gerçekten çok umut verici oldu bizler için. Onlarla daha sonra yapabileceklerimiz konusunda bir umutta vermekteydi varlıkları. Böyle kişi ve kuruluşların varlıkları ve sundukları destekler neticede yine güzel Karasu’muzun yararına dönüşecektir.

Fırsat buldukça yaptığımız sohbetlerle gösteri sıramızın gelmesini beklemeye devam ettik. Her ülke beşer dakikalık gösterilerini sunmaktaydılar. O tatlı koşuşturma esnasında oyuncularımız diğer ülke çocuklarıyla ufak ufak tanışma ve kaynaşma girişimlerinde bulunma imkanı da yakalıyordu. Fakat asıl tanışma imkanları gece olacaktı. Öncelikle burada gösterilerine odaklanmaları gerekiyordu. Onlara zaten konunun ciddiyetini defalarca belirtmiştim. Burada uygulama imkanları oluyordu artık. Sıralarını beklerken sergiledikleri tavırlar, duruşları ve konuşmalarındaki saygı ve sevecenlik görülmeye değerdi. Sürekli diğer ülke çocuklarını inceliyor ve onların kültürlerini gözlemliyorlardı. Kendilerince iyi buldukları özelliklerini beğenirken, olumsuz bulduklarını da birbirleriyle paylaşıyorlardı. O gösteride en önemli olay Ukrayna ekibinin gösterisi sırasında yaşandı. Ukrayna ekibi ile kuliste yan yana sıralarını bekleyen ekibimdeki oyuncularla sürekli bir temas halinde oldu çocuklar. Birbirlerini yakından inceleme ve tebessümlerle samimi olma şansları oldu. Asıl olay ise sahnede yaşandı. Ukrayna ekibindeki kızlardan biri halıya takılarak fena bir şekilde yere düştü. Hem erkek oyuncu arkadaşı gayet olgun bir tavırla onu derhal yerden kaldırdı, hem de o düşen koz sanki bu hiç olmamış gibi gülümseyerek oyununa aynen devam etti. Bunu gören oyuncularımız, oyun esnasında her tür hatanın ve kazanın olabileceğini, fakat asıl önemli olanın bunu hiç yansıtmadan oyuna devam edebilmenin olduğunu gördüler ve konuşmalarında ifade ettiler. Bu güzel örneği hayatımıza biraz daha taşımamız gerekirse şöyle diyebiliriz, hayatta karşılaşabileceğimiz hiçbir olumsuzluk bizleri yolumuzda alıkoymamalıdır.  

Bu duygu ve düşüncelerle sahneye çıkan ekibimiz, ev sahibi ülke olmanın bilinci ve haklı gururuyla gösterilerine başlarlar. Daha sahnedeki yerlerini almaya başladıklarında, hatta anonsla birlikte alkış tufanı koptu. Kostümleriyle, tavırlarıyla ve müziğin ritmiyle seyirci adeta coşmuştur. Kimi seyirci alkışla, kimi seyirci de ıslıkla tempo tutarak izlerler gösterimizi. Harika bir finalle bitirdiğimiz gösteri alkış tufanıyla sona ermiştir ve festival kapsamındaki ilk gösterimizi üstün bir başarı ile tamamlamış olduk.

İlk günün gösteriler kısmı bitmiş fakat etkinlik kısmı halen devam etmekteydi. Normal şartlarda gösteriden sonra geriye dönebilecekken, tertip komitesi başkanı hocam Yaşar Şahin Beyden özel ricam olan ve festival süresince yapılacak olan tüm etkinliklerden ekibimizdeki kızlarında yararlandırılmasını istediğim için, o gece yapılacak tanışma ve kaynaşma partisine katılmak üzere ekibimizi Erenler Belediyesi Kültür Merkezine götürdük. Ekipteki oyuncularımızı kazasız belasız buraya yerleştirdikten sonra, gönül rahatlığı içinde bizde Karasu HEM. Müdürü Sn. Şükrü Başarış Beyle birlikte, Sakarya Valisi Sn. Mustafa Büyük Beyin verdiği kokteyle katılmak üzere Tunatan Otelin yolunu tuttuk. Orada yaşananlar ve festivalin devamı haftaya yine sizlerle olacak. Sağlıcakla kalın. 


10 Mayıs 2014 Cumartesi 13:18
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

KAYNARCA MESAFEMİZ KISALACAK

Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, Karayolları tarafından Karasu – Kaynarca yolu üzerinde devam eden yol

NİCE MUTLU BAYRAMLARA

Yeniden Refah Partisi Karasu İlçe Başkanı Muammer Adanur, Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Her

HASTANE PERSONELİNE ÇİFTE KUTLAMA

Karasu Devlet Hastanesi Başhekimi Celalettin Akyol, covid-19 salgını döneminde özveriyle çalışan hastane

ARICILAR SEZONA BAŞLADI

Sakarya bölgesinde arıcılık yapan vatandaşlar, sezonun başlamasıyla birlikte ormanlara taşındı. Karasulu

TURHAN’A HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

Eğitim Bir-Sen Karasu İlçe Başkanı Ferhat Tekeli ve yönetimi vekaleten yürüttüğü Karasu İlçe Milli Eğitim

PARKOMAT GERİ Mİ GELİYOR

Karasu Belediyesi olağanüstü meclis toplantısında onaylanan gündem maddesi akıllarda soru işareti bıraktı.

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA
bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort şişli escort escort istanbul yeni escort escort bayan ataşehir escort mecidiyeköy escort beylikdüzü escort sakarya escort kocaeli escort escort bayan bodrum bodrum bayan escort