sakarya-kuzey-gazetesi-haber-ihbar-hattı-0536-073-72-72 Baiylerimiz Arzum kırtasiye-Mert kırtasiye- Birlik büfe-Duman market-

19 Kasım 2019 Salı

www.sakaryakuzey.com whatsapp ihbar hattı 0536 073 72 72

YETİMLER KİMLERDİR?

HASAN KAR

HASAN KAR

E-Posta : hasankar54@gmail.com

İslamiyet'te yetim, buluğ çağına girmemiş ve babasını kaybetmiş olan kız ya da erkek çocuğa denir. Buluğ çağına girince yetimlik biter. Bir de rüşt çağı denen ve çocuğun kendini bilip malını sevk idaresini yapabileceği çağa ulaşması vardır ki, Hanefi fıkhına göre bu yaş 18 olarak belirtilmiştir. Annesini kaybeden çocuğa ise öksüz denir. Batılılar öksüz ve yetim çocukları Orphan şeklinde ifadelendirmişlerdir.

İstatistik

Yetim çocukların ortalama olarak yarısı sokaklarda yaşamaktadır. Her yıl sadece Afrika'da 2.100.000 çocuk yetim kalmaktadır. Her 15 saniyede bir Afrikalı çocuk AIDS nedeniyle yetim kalmaktadır. Her gün yetim kalan çocuk sayısı ise 10 bin civarındadır. Sadece Irak'ta 5 milyon yetim çocuğun ve 2 milyona yakın dul hanımın bulunduğu tahmin edilmektedir. Dünya üzerinde 300 bin savaşan çocuk bulunmaktadır. Her yıl yaklaşık 2 buçuk milyon çocuğun kaçırılarak satıldıkları tahmin edilmektedir. 2009 yılında Fransız kuruluşlar Çad'dan 103 çocuğu kaçırırken yakalanmışlardır. Rusya ve Ukrayna'da yetim kalan çocukların % 10-15'i 18 yaşına girmeden intihar etmektedir. Afrika'da 82, Asya'da 89, Latin Amerika'da 13 milyon çocuk yetimdir. Fakat hakkında bilgi sahibi olunmayan Çin, Myanmar gibi ülkeler katıldığında bu rakamların ikiye katlanacağı tahmin ediliyor.

Yetim

Dünyada 400 milyon civarında yetim var. Bu çocukların büyük bir kısmı herhangi bir kurum koruması altında değil. Koruma altında olmayan bu çocuklarımızı bekleyen başlıca tehlikeleri sıralarsak, misyonerlik, organ mafyaları, fuhuş çeteleri… Bir de sıkça rastlanan bir durum var ki o da, boylarından büyük silahlarla çeşitli çeteler, gruplar bölgelerindeki güçlerini sürdürmek için bu çocukları acımasızca cephelere sürüyorlar. Bir kardeşimiz Afrika'da yetim çalışması yaparken, nüfusun yarısından fazlasının Müslüman olduğu bir bölgede, ismi Muhammed olan bir papazın olduğunu duyar. Misyoner gruplar, Müslüman yetim çocukları alarak isimlerini değiştirmeden yetiştirip, kiliselerde Müslüman olan bölge halkına Hıristiyanlığı şirin ve sempatik kılmaya çalışıyorlar.

Ülkemizde olabilir, bölgemizde olabilir veya ismini telaffuz etmede zorlandığımız bir ülkede olabilir; bu çocuklarımıza elimizi uzatalım. Bizlere bir emanet olan yetimlerimize sahip çıkalım. Yetim çalışmalarına destek olalım.

Elhamdülillah zengin bir ülkeyiz

Geçtiğimiz aylarda ülkemizin zengin şehirlerinden Kayseri'de cinnet geçirerek 4 çocuğunu ve eşini öldürdükten sonra kendi de intihar ederek hayatına son veren kardeşimizin hesabı bizlerden sorulmaz mı? Çok değil kendi ilçemizde çeşitli sıkıntılardan ötürü kendini asarak intihar eden bir kardeşimiz oldu. Bunların tek sorumlusu bizleriz. Bunların hepsi bizlerden sorulacak.

Zenginlerin zenginliği ile fa-kirlerin fakirliği ile imtihan olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bir tarafta araba almak için adeta sıra bekle-yenler… Evinin eşyasının komşu-dakiyle aynısı olduğu için sıkıntıya girip eşyalarını değiştirmek isteyenler… Gar dolaplarında tıka basa dolmuş eşyalar… Ve bunun gibi sayacağımız birçok şey... “Şeytan sizi fakirlik ihtimaliyle korkutur ve size cimriliği telkin eder. Oysa Allah size bağışlanma ve bolluk sözü verir. Allah lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir” -Bakara, 268-

Allah nasip ederse bu hafta itibari ile Sakarya Kuzey gazetesinde hasbihal edeceğiz.

Selam ve dua ile, Allah'a emanet olun…


07 Ocak 2015 Çarşamba 14:38
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ

YUSUF DEMİRCİOĞLU'NDAN ÇİFTE SAADET

Karasu Aziziye Mahallesi tiyatro topluluğu kurucularından Yusuf Demircioğlu, reklam ve dizi kariyerine bir yenisini

SAKARYA KARA TESLİM

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un, Pazartesi günü Sakarya genelinde okulları tatil etmesinin ardından gözler

SAĞANAK YAĞIŞ GELİYOR

Kar yağışının Çarşamba gününden beri ülke genelinde ve Sakarya'da etkisinin sürdürmesinin ardından Devlet

YENİ YILA KARLA GİRECEĞİZ

Aralık ayının bitmesine günler kala kara kış kendisini kapıdan gösterdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün

SAATLERİ GERİ ALMAYI UNUTMAYIN

Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, bu cumartesiyi pazar gününe bağlayan gece yarısından sonra,

1 KASIM 2015 SEÇİM SONUÇLARI

Türkiye, 1 Kasım Pazar günü sandık başına gitti. Tüm yurtta olduğu gibi Karasu ve Kocaali'de de erken seçim

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA