sakarya-kuzey-gazetesi-haber-ihbar-hattı-0536-073-72-72 Baiylerimiz Arzum kırtasiye-Mert kırtasiye- Birlik büfe-Duman market-

19 Kasım 2019 Salı

SAKARYAKUZEY

Rusya, Putin ve Ortadoğu

HASAN KAR

HASAN KAR

E-Posta : hasankar54@gmail.com

2012 yılında yeniden yönetimi ele almasıyla yeni bir dış siyaset ve güvenlik stratejileri benimseyen Putin, Rusya'nın Avrasya'daki etkisini arttırmaktan ve istikrarsızlıkları Rusya'yı ve güvenliğini doğrudan etkileyen Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya odaklanmaktan bahsediyordu.

Büyük ölçüde Arap Baharı'nın etkili olduğu bir bilinçlenme döne-mine giren Rus hükümeti, eski Sovyet ülkelerini etkilemesi muhtemel olan rejim değişiklikleri ile mücadele etmek için proaktif bir politika izlemenin gerektiğinin farkına vardı. Putin, Kremlin'deki ilk yıllarında Ortadoğu ve Kuzey Afrika siyasetinin çerçevesini belirlemeye muktedir değildi. Bunun sebeplerinden biri ülkenin içinde bulunduğu finansal sıkıntılar bir diğeri de hükümetin bölgede Batı ile işbirliği yapma kararında olmasıydı.

Boris Yeltsin'in 1990'lı yıllarda-ki başkanlık döneminde Rusya'nın Ortadoğu'daki niyetleri pek de net değildi. Yeltsin'in Rusya'sında böl-gede tutarlı bir siyaset oluşturulamamıştı. Sovyetler Birliği'nin yıkılmasının ardından Ortadoğu ülkelerine silah satışında ve ülkenin bölgedeki müttefiklerine finansal yardımında ciddi bir düşüş yaşandı.

Putin ve Rusya'nın önceliği Ortadoğu

Vladimir Putin Yeltsin'in yerine geçtiğinde Ortadoğu, Moskova'nın siyasi önceliği haline geldi. Aslında 2000'li yılların başında Rusya'da 11 Eylül saldırılarından sonra Batı'nın başlattığı küresel terörle mücadele kervanına katılmaya karar verdi. Moskova bu kervana katılarak, Batı'nın bir parçası olmasa da bir üyesi gibi görülmeyi umuyordu.

Putin 2007 yılında yaptığı ünlü Münih konuşmasında, tek kutuplu bir dünyaya müsamaha göstermeyeceğini ve Amerika'nın kurallarına göre oynamayacağını söylüyordu. Bu konuşma “uysal Rusya'ya” artık son verildiğinin ve ülkenin artık kararlı bir dış siyaset izleyeceğinin kanıtıydı.

Arap Baharı Rusya'yı tehdit ediyor

Rusya, Arap Baharı protestoları tüm bölgeye yayılana kadar böl-geye çok ilgi göstermiyordu. Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'a göre Arap Baharı'nın gerçekleşmesi herke-sin beklediği ancak ne zaman ola-cağını bilmediği bir sürprizdi. Rus siyasetçiler Ortadoğu'daki devrim dalgasına benzer gelişmelere, 2000'li yılların başında Rusya sınırlarına yakın bölgelerde şahit olmuşlardı. Ukrayna, Gürcistan ve Kırgızistan'daki siyasi darbeler ile idareye güçlü Rus karşıtı hükümetleri iş başına getirmişti.

Arap Baharı, Rusya'ya muhalifleri tarafından etkili bir dış siyaset aracı olarak kullanılan “Renkli Devrimler”i hatırlatmıştı. NATO'nun Libya'ya düzenlediği askeri harekat, Rusya'nın 'rejim değişimi operasyonu' olarak değerlendirdiği bir diğer gelişmeydi. Rusya, Libya operasyonu ile kendini kandırılmış hissetti zira Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin operasyona dair kararını veto etme yoluna gitmemişti.

Tüm bunlar yaşanırken Rusya içerisinde Putin'in ikinci kez devlet başkanı olup olmaması tartışılıyordu. Kaddafi'nin ölümü, Putin'in tekrar iktidara gelmesi düşüncesini pekiştirdi. Zira Kremlin, Libya'nın başına gelenlerin Rusya'nın başına gelmesinden çekiniyor ve daha kararlı bir dış siyaset izlenmesi gerektiğine inanıyordu. Bu kararlı siyaseti ise Batı ile iyi ilişkiler kurmak isteyen liberal Medvedev'in yapması zordu. 30 Kasım 2016'da yeniden düzenlenmiş haliyle Rusya'nın Dış Siyaset Stratejisi'nde Ortadoğu, istikrarsızlığı ile Rusya'yı doğrudan etkileyecek bir bölge olarak tanımlanıyordu.

Ortadoğu'da ABD hakimiyeti ile mücadele

Amerikalıların bıraktığı boşluğu doldurmak, Soğuk Savaş döneminde izlenen politikalardan biriydi ve çoğu zaman da emek harcamayı gerektirmiyordu. Buna en güzel örneği Mısır teşkil ediyor.

ABD eski Başkanı Barack Obama'nın Kahire'ye finansal yardımı kestiğini açıklamasının hemen ardından Putin-Sisi ittifakı ortaya çıktı ve bu ittifak neticesinde 3 buçuk milyar dolar değerinde 1972'den sonra ilk defa bir silah satışı anlaşması imzalandı. Rusya, Suriye'deki karar sürecinde ABD'yi saf dışı bırakmak için askeri ve diplomatik tüm imkanlarını kullandı.

Rusya'ya güvenlik tehdidi

Vladimir Putin Rusya'yı Ortadoğu'daki yeni güç dengesinin kurulmasında meşru bir aktör olarak görüyor. Bunun sebebi sadece böl-gede yabancı aktör olarak gördüğü ABD'yi saf dışı bırakmak değil. En önemli sebep Ortadoğulu güçlerin karşı karşıya kaldıkları güvenlik tehditlerinin herkesten çok Rusya'ya güvenlik tehdidi oluşturuyor olması. Rusya, bu tehditleri en aza indirme stratejisinin bir parçası olarak bölge genelinde askeri potansiyelini arttırma yoluna gidiyor. Bu strateji kap-samında Rusya bir yandan Ortadoğu'daki eski askeri üslerini yeniden aktif hale getirirken bir yandan da bölgedeki en büyük silah tedarikçilerinden biri oldu. Suriye'nin Akdeniz sahilinde bulunan Humeymim ve Tartus üslerinin daimi hale getirilmesi Rusya'nın Ortadoğu'da yer edinmek istediğinin en önemli göstergesiydi.

Moskova'nın diğer yandan Kahire ile Mısır'ın Akdeniz sahiline bir donanma üssü kurma konusunda görüşmeler yürüttüğü de aktarılıyordu.

 


03 Şubat 2017 Cuma 17:52
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ

YUSUF DEMİRCİOĞLU'NDAN ÇİFTE SAADET

Karasu Aziziye Mahallesi tiyatro topluluğu kurucularından Yusuf Demircioğlu, reklam ve dizi kariyerine bir yenisini

SAKARYA KARA TESLİM

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un, Pazartesi günü Sakarya genelinde okulları tatil etmesinin ardından gözler

SAĞANAK YAĞIŞ GELİYOR

Kar yağışının Çarşamba gününden beri ülke genelinde ve Sakarya'da etkisinin sürdürmesinin ardından Devlet

YENİ YILA KARLA GİRECEĞİZ

Aralık ayının bitmesine günler kala kara kış kendisini kapıdan gösterdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün

SAATLERİ GERİ ALMAYI UNUTMAYIN

Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, bu cumartesiyi pazar gününe bağlayan gece yarısından sonra,

1 KASIM 2015 SEÇİM SONUÇLARI

Türkiye, 1 Kasım Pazar günü sandık başına gitti. Tüm yurtta olduğu gibi Karasu ve Kocaali'de de erken seçim

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA