15 Ekim 2019 Salı

Sakarya Kuzey Slogan

POST-MODERN DARBE: 28 ŞUBAT

HASAN KAR

HASAN KAR

E-Posta : hasankar54@gmail.com


Dönemin hükümetine, 1997 yılında 28 Şubat ve bunun öncesi, ne tür oyunlar ve tezgahlar düzenlediklerini, gelin bir kez daha hatırlayalım. Refah Partisi ve Doğru Yol Partisi, Koalisyon kurarken, Necmettin Erbakan ise başbakan olmuştu. Ağustos 1996’da yüksek askeri şurasında Erbakan’ın YAŞ üyelerine verdiği yemekte, oramiral Güven Erkaya’nın, garsona ‘Bana rakı getirin’ demesi manşetlere taşınmış ve huzursuzluğun ilk sinyali verilmişti. Bu gelişmelerin devamında düğmeye basılmışçasına, dönemin Borolar Birliği Başkanı Eralp Özgen ile Yargıtay Başkanı Müfit Utku adli yıl açılış konuşmasında şeriat ve laikliği gündeme taşıdılar. 10 gün geçmedi ki, bu defa TÜSİAD erken seçimi gündeme getirerek, ekonominin kötüye gittiğini söyledi. Erbakan’ın, İran gezisi ve akabinde Mısır, Libya ve Nijer üçlüsüne yaptığı ziyaret eleştirilmeye başlandı. Düşünsenize bir başbakan bir ülke için ziyaretler yapıyor, ancak ülkesine hiçbir şey kazandıramayacak konumdaki ve pozizyonundaki kişiler hükümeti ve Erbakan’ı eleştiriyor. Hatta ve hatta Erbakan’ın Libya gezisi için gensoru önergesi verildi, ancak kabul görmedi.

İrtica tehlikesi

1996 23 Ekim’de piyonlar piyasaya sürülmeye başladı. Aczimendilerle işin boyutu istedikleri istikamete doğru gitmeye başladı. İki ay sonra aczimendilerin lideri Müslüm Gündüz, Fadime Şahin’le bir evde basıldı. Operasyon adeta canlı yayında tüm Türkiye’ye servis edildi ve medya bu olayı günlerce manşete tartışırken dindar insanlar töhmet altında bırakıldı. 7 Aralık tarihinde  DGM savcısı Nuh Mete Yüksel, Başbakan Erbakan ve Çalışma Bakanı Necati Çelik hakkında suç duyurusunda bulundu . YÖK Başkanı Kemal Gürüz’ün 10 Aralık’ta topladığı rektörler komitesi, hükümete Susurluk ve basına baskı kurulduğunu söyleyen açıklamayı yaptı. Açıklamayı bizzat Kemal Gürüz okudu. 11 Ocak’ta verilen iftar yemeğinin ardından  gazete ve televizyonlarda binbir türlü yalanlar, iftiralar devem etti. Gölcük’te ‘orgeneral rütbesindeki 9 komutan 72 saat süren bir toplantı yaptı’ şeklinde haberler servis ettirildi. 30 Ocak tarihinde Sincan Belediyesi, Kudüs Gecesi düzenledi. Geceye İran Büyükelçisi Ali Rıza Bugheri de katılmıştı. Gecenin karşılığı Sincan’da tankların şehir merkezinde balans ayarı yapması olmuştu. Yargıtay başsavcılığı, Refah Parti’yi uyararak siyasi partiler kanununa aykırı davrandığını söyledi. Başsavcı Vural Savaş, Erbakan’ın ülkeyi savaşa sürüklediğini söyledi.

Tarihi MGK

28 Şubat’ta gerçekleştirilen MGK Toplantısı’na 18 maddelik bir bildiri hazırlandı. 9 saat süren toplantı laikliğin, Türkiye’de demokrasi ve hukukun teminatı olduğu sert bir şekilde vurgulandı. 8 yıllık kesintisiz eğitim, kıyafet kanununa riayet edilmesi, tevhid-i tedrisat uygulaması, tarikatların kapatılması ve ordudan atılanları savunan gazetelere baskı yapılarak haber yapmalarının önüne geçmek gibi Müslüman insanların gündelik hayatları ile ilgili hatta kurban derilerinin derneklere verilmemesine kadar uzanan bir dizi yaptırım kararı alındı. Başbakan Erbakan ise, 4 Mart’ta MGK kararları yumuşatılmassa imzalamayacağını söyledi. 13 Mart’ta imzalamak zorunda kaldığı kararlar için ise, sadece ön yazıyı imzaladığı söylendi.

Balans ayarı yaptık

Çevik Bir, tankların yürütülmesini demokrasiye yapılan bir balans ayarı olarak adlandırdı. Hüseyin Kıvrıkoğlu ise 28 Şubat’ın 1000 yıl süreceğini söylemişti. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Güven Erkaya, irticanın PKK’dan daha tehlikeli olduğunu söyledi. Malum zat da ‘Beceremediniz artık bırakın’ demişti. Ardından eş zamanlı olarak, çeşitli illerde ‘Cumhuriyete sahip çık’ mitingleri düzenlendi. Bütün bunların sonucunda ülke kargaşa içerisine girdi.

Ve Erbakan

4 partisi kapatıldı, 40 yıllık siyasi hayatının 25 yılı yasaklı geçti. Kendini adamış bir insandı. 27 Şubat’ta vefat eden Erbakan’ı bir kez daha rahmetle anıyorum, cennetmekan olsun.

Selam ve dua ile.


27 Şubat 2015 Cuma 17:28
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ

YUSUF DEMİRCİOĞLU'NDAN ÇİFTE SAADET

Karasu Aziziye Mahallesi tiyatro topluluğu kurucularından Yusuf Demircioğlu, reklam ve dizi kariyerine bir yenisini

SAKARYA KARA TESLİM

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un, Pazartesi günü Sakarya genelinde okulları tatil etmesinin ardından gözler

SAĞANAK YAĞIŞ GELİYOR

Kar yağışının Çarşamba gününden beri ülke genelinde ve Sakarya'da etkisinin sürdürmesinin ardından Devlet

YENİ YILA KARLA GİRECEĞİZ

Aralık ayının bitmesine günler kala kara kış kendisini kapıdan gösterdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün

SAATLERİ GERİ ALMAYI UNUTMAYIN

Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, bu cumartesiyi pazar gününe bağlayan gece yarısından sonra,

1 KASIM 2015 SEÇİM SONUÇLARI

Türkiye, 1 Kasım Pazar günü sandık başına gitti. Tüm yurtta olduğu gibi Karasu ve Kocaali'de de erken seçim

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Takdir toplayan kampanya

    Karasu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, Türk Kızılayı ve Yeşilay Kulübü tarafından

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA