sakarya-kuzey-gazetesi-haber-ihbar-hattı-0536-073-72-72 Baiylerimiz Arzum kırtasiye-Mert kırtasiye- Birlik büfe-Duman market-

19 Kasım 2019 Salı

www.sakaryakuzey.com whatsapp ihbar hattı 0536 073 72 72

ÖZGÜR OLMA YOLUNDA SURİYE

HASAN KAR

HASAN KAR

E-Posta : hasankar54@gmail.com

Bu hafta 2 günlük ziyaretler kapsamında Suriye çalışmalarını yerinde görmek için 20 kişilik katılımcı ile Reyhanlı, Kilis ve Suriye’ye gittik. Her yerde şahit olduk ki, yetim kalan çocuklara hepimizin yapacağı çok şey var. Reyhanlı’da, Kilis’te ve Suriye’de Türkmen köyleri dahil olmak üzere müthiş çalışmalar yapılıyor, ama bir o kadar daha yapılması gerekiyor. Fırınlar, aşevleri, okul, hastane, değirmen, yetim konteynır kentleri ve çadır kentlerde hizmet veriyor. Suriye içinde Türkmen bölgelerinde yeni yeni konteynır kentler kurulmakta. Millet olarak bunun altından kalkacağız inşallah.

Değerlendirme ve çözüm önerileri

Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle ülkede her gün ortalama 100’ün üzerinde insan hayatını kaybederken yüz binlercesi de saldırı, işkence ve tecavüz riski, temel ihtiyaç maddelerinin yokluğu vb. sebeplerle evlerini, yurtlarını terk etmek zorunda kalmaktadır. Bu zorunlu göç ve beraberinde gelen mültecilik ise insanlara ciddi mahrumiyetler ve mağduriyetler yaşatmaktadır. 


Ülkede büyük yıkıma neden olan ve uzun yıllar boyunca etkisini sürdüreceği tahmin edilen insani krizin acilen sona erdirilmesi gerekmektedir. Suriye’de halkın iradesi doğrultusunda adil ve özgür bir düzen kurulmasına çalışılmalıdır. Bu bağlamda;

1. Çatışmalardan etkilenerek yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalan ve Suriye içinde ve bölge ülkelerdeki mülteci kamplarında yaşamlarını yardımlarla sürdürmeye çalışan Suriyelilere sürekli ve düzenli olarak insani yardım ulaştırmak için daha geniş kapsamlı yardım kampanyaları organize edilmelidir.

2. Mültecilerin yaşadığı ortamlarda özellikle çocukların güvenlik, sağlık ve eğitimleri ile ilgili özel önlemler alınmalı ve bu alanda çalışan kurumlar tarafından bu yerlere özel çalışmalar yapılmalıdır.

3. Yardımların kriz bölgesine etkili bir şekilde ulaştırılması için bir insani yardım koridoru oluşturulmalıdır.

4. Suriye’de yaşanan insani krizin Suriye halkının iradesi doğrultusunda çözüme kavuşturulması için İslam dünyası liderlerinin samimiyetle Suriye halkının yanında yer almaları gerekmektedir. İslam dünyasının resmî, yarı resmî veya sivil tüm uluslararası mekanizmaları, Suriye halkından yana tavır ortaya koyarak üzerlerine düşen vicdani sorumluluğu yerine getirmelidir.


5. Yaşanan krizin mezhepler arası bir çatışmaya dönüşmemesi için STK’lar, kanaat önderleri ve âlimler, sorunun çözümüne yönelik aktif çaba içinde bulunmalıdır. İran ve Hizbullah bölgede bir mezhep savaşına sebep olacak fiillerini derhâl durdurmalı, Suriye’nin geleceğini Suriye halkına bırakmalıdır.


6. Suriye’de yaşanan insani krizin dünya kamuoyunda yer bulması için uluslararası resmî kurumlar Suriyeli STK’ları yerinde ziyaret etmelidir.


7. Suriye’de her geçen gün derinleşen insani kriz nedeniyle yüz binlerce Suriyeli ciddi gıda ve sağlık sorunları ile karşı karşıyadır. Sadece Türkiye’ye sığınan kayıtlı Suriyeli sayısı 376.000’i bulmuştur. Bu fiilî durum karşısında Türkiyeli yardım kuruluşları Suriye krizi ile ilgili olarak ne yazık ki masum sivillerin yanında olduklarını gösteren etkili bir tutum ortaya koyamamış, bu konudaki sorumluluklarını hakkıyla yerine getirememiş ve var olan kafa karışıklıklarına kapılarak krizi doğru okuyamamışlardır. 
Bu durum da Suriyeli mültecilerin yaşadığı insani krizin boyutlarının daha da derinleşmesine yol açmıştır. Oysa yardım kuruluşları varoluş amaçları gereği mağdurun yanında olacak politikalar üretmek zorundadır. Karşı karşıya olunan insani krizin boyutlarının gerçekçi bir şekilde değerlendirilip tüm yönleriyle kamuoyuna aktarılması sivil toplum kuruluşlarının öncelikli sorumluluklarındandır. Resmî politikalar, Suriye örneğinde olduğu gibi, yardım kuruluşlarının mağdura mazluma ulaşmasını engelleyici olmamalıdır. İnsani yardım alanında çalışan tüm sivil toplum kuruluşları önümüzdeki süreçte Suriye’de yaşanan insani krizin sona ermesi ve Suriye halkının karşı karşıya kaldığı mağduriyetlerin giderilmesi için uzun vadeli (en az 8-10 yıllık) yardım planları hazırlayarak belirli bir takvim çerçevesinde bunları hayata geçirmelidir.


8. Uluslararası insan hakları kuruluşları bir an önce Suriye’deki hapishanelerde vukuu bulan insan hakkı ihlallerini sona erdirmek için harekete geçmeli, önleyici ve çözüm odaklı bir çalışma başlatmalıdır. Zira ayrıca hiç bir denetleme, gözlem ve tespite ihtiyaç bırakmayacak şekilde Suriye’deki hapishanelerde yaşanan işkence, taciz ve cinayetler tüm dünya kamuoyunun gözleri önünde cereyan etmektedir.


9. Sivil halkın korunmasına yönelik çalışmalar artırılmalı ve bu bağlamda koruyucu tedbirler alınmalıdır.


10. Suriye’de insan haklarına dair ulusal veya uluslararası anlaşmalarla belirlenmiş hiçbir yasal mevzuata uyulmadığı gibi, savaş hukukuna dair düzenlemelere de uyulmamaktadır. Ancak uluslararası camianın sivil halka yönelik yasal olmayan silah kullanılması da dâhil birçok vahim hukuksuz uygulamaya imza atan Beşar Esed yönetimine karşı hiçbir hukuki yaptırım uygulamaması büyük bir ikiyüzlülük ve çifte standarttır.


Bu tutuma bir an önce son verilmesi gerekmektedir. Şu ana kadar Suriye hava sahasının kapatılmaması ve tampon bölge oluşturulmaması nedeniyle vukuu bulan katliamlar, tüm bu egemen güçleri de yaşananların sorumlusu yapmaktadır selam ve dua ile ALLAH’a emanet olun.


14 Şubat 2015 Cumartesi 16:14
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ

YUSUF DEMİRCİOĞLU'NDAN ÇİFTE SAADET

Karasu Aziziye Mahallesi tiyatro topluluğu kurucularından Yusuf Demircioğlu, reklam ve dizi kariyerine bir yenisini

SAKARYA KARA TESLİM

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un, Pazartesi günü Sakarya genelinde okulları tatil etmesinin ardından gözler

SAĞANAK YAĞIŞ GELİYOR

Kar yağışının Çarşamba gününden beri ülke genelinde ve Sakarya'da etkisinin sürdürmesinin ardından Devlet

YENİ YILA KARLA GİRECEĞİZ

Aralık ayının bitmesine günler kala kara kış kendisini kapıdan gösterdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün

SAATLERİ GERİ ALMAYI UNUTMAYIN

Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, bu cumartesiyi pazar gününe bağlayan gece yarısından sonra,

1 KASIM 2015 SEÇİM SONUÇLARI

Türkiye, 1 Kasım Pazar günü sandık başına gitti. Tüm yurtta olduğu gibi Karasu ve Kocaali'de de erken seçim

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA