sakarya-kuzey-gazetesi-haber-ihbar-hattı-0536-073-72-72 Baiylerimiz Arzum kırtasiye-Mert kırtasiye- Birlik büfe-Duman market-

19 Kasım 2019 Salı

SAKARYAKUZEY

Karasu

HASAN KAR

HASAN KAR

E-Posta : hasankar54@gmail.com

Son açıklanan adrese dayalı sayım ile altmış bir bin nüfus sayısını biraz geçerek 2016 yılını kapattık. Yıl olarak çok iyi hatırlamıyorum bir kaç kişiye sordum sorduklarımda farklı yıl verince bende yılı yazmadım. Ama 20 ile 25 yıl önce Tansu Çiller Karasu’ya geldi. Şuan ki Hazal Kebap önüne seçim otobüsü yanaştı kalabalık bir topluluğa konuşmaya başladı. Konuşma esnasında şuan ki liman ile ilgili aynen şöyle seslendi: “Ey Karasulular burdan sizlere bir müjde vereceğim” dedi ve herkes pür dikkat kesildi. Sn. Çiller devam etti “Karasu’ya yapılacak olan balıkçı barınağını karar alarak limana çevirdik” dedi ve liman ile ilgili süreç başlamış oldu. Çook uzun yıllar geçmesine rağmen bu iktidar döneminde bitmesi nasip oldu. Tabi bu arada geçen zaman içersin de Karasu büyük bir dönüşüm yaşadı. Çile olan yolumuz da sadece Sinanoğlu altında bir sıkıntımız var. Umarım bu sıkıntı yakın bir tarihte giderilir. Bununla beraber bekleyen yatırımlardan bir tanesi de tren yolu. Oda yeni kurdukları şantiyeler ile bir hızlılık kazandığını görüyoruz. OSB içersin de Gazi Metal bence çok çok iyi. İstihdamı hiçte azımsanacak gibi değil. Geçen yıl iftar programına gitmiştim. Karasulu birçok kişiyi görmüş oldum. Yine kauçuk fabrikası da bitmek üzere. Bekleyen proje içerisinde BMC, yılan hikayesine dönen Kibar Holding var. BMC’nin ilçemize katma değeri fazlasıyla olacağı inancındayım. Tabi Kibar Holdingi beklemeye devam edeceğiz. Biz bunları yaşarken Karasu’da bazı değerler elimizin avucumuzun içinden gitmemesi lazım. İster istemez hızlı büyüyen il ve ilçelerde kozmopolit bir yapı olacaktır. Söz sahibi olmak, gidişata dur demek veya yön verme refleksleri azalacaktır. Bunun için birimiz bir işin ucundan tutarsa yalnız kimseyi yalnız bırakmayız. 

Kocaali’ye bayanlar plajı

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu Başkana Twitter’dan yazdım. “Karasu’ya kadınlar plajı bizimde en doğal hakkımız” diye. yazıyı yazana kadar cevap gelmemişti. Şimdi benim kafama takılan bir takım sorular var. Yanlış bilgilendirilmediysem Kocaali’ye yapılan kadınlar plajı Caferiye bölgesinde yapılacak. Şimdi soruyorum Karasu’ya bir yatırım yapılırken Kocaali’yle ortak kullanılsın diye iki ilçenin ortasına yapılan bir hastanemiz var. Mesela bu plaj da iki ilçenin orta kısmına yapılması lazımdı diye düşünüyorum. Ama Zeki Başkan kafasında Karasu’ya da böyle bir proje düşünüyor olabilir. Onu da bilmiyoruz. Tabi ki gördüğümde mutlaka bu konuyu soracağım ve bu konunun takipçisi olacağım.

El Bab’ın alınması an meselesi

Ajanslarda yer alan haberlere göre, El Bab’nın yüzde 60’şı kontrol altında bir haftadır. Yoğunlaşan çatışmaların ve saldırıların ardından ilerleyişini sürdüren Türk askerlerinin desteklediği ÖSO unsurları, dün yüzde 60'ında kontrolünü sağladığı El Bab'ın merkezine de girdi. Özgür Suriye Ordusu'nun ana çatısını oluşturan Türkmenlerden kurulu Sultan Murat Tümeni komutanları, El Bab'ın tamamen ışidden alınmasının an meselesi olduğunu söyledi.

El Bab'ın yaklaşık 3 yıldır ışid kontrolünde olduğunu belirten ÖSO güçleri, buranın denetiminin muhaliflere geçmesinin önemli olduğunu ifade etti. El Bab kentinin ışidin elinden alınması ile Azez-Cerablus hattının arındırılacağını kaydeden ÖSO güçleri, çok fazla tuzaklanmış patlayıcı, canlı bomba ve bomba yüklü araçlar ile yapılan saldırılar ve tünellerle kaçış yollarının kullanılması nedeniyle temkinli hareket ettiklerini, kentin tamamen denetimini sağlamalarının ise kısa sürede gerçekleşeceğini vurguladı.

ŞEHİTLERİMİZ

Son olarak El Bab’ta şehit olan Kaynarcalı Ömer AKKUŞ ve diğer şehitlerimizi buradan saygı ile anıyorum. Gazilerimize ise acil şifalar diliyorum. Selam ve dua ile. 


15 Şubat 2017 Çarşamba 18:30
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ

YUSUF DEMİRCİOĞLU'NDAN ÇİFTE SAADET

Karasu Aziziye Mahallesi tiyatro topluluğu kurucularından Yusuf Demircioğlu, reklam ve dizi kariyerine bir yenisini

SAKARYA KARA TESLİM

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un, Pazartesi günü Sakarya genelinde okulları tatil etmesinin ardından gözler

SAĞANAK YAĞIŞ GELİYOR

Kar yağışının Çarşamba gününden beri ülke genelinde ve Sakarya'da etkisinin sürdürmesinin ardından Devlet

YENİ YILA KARLA GİRECEĞİZ

Aralık ayının bitmesine günler kala kara kış kendisini kapıdan gösterdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün

SAATLERİ GERİ ALMAYI UNUTMAYIN

Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, bu cumartesiyi pazar gününe bağlayan gece yarısından sonra,

1 KASIM 2015 SEÇİM SONUÇLARI

Türkiye, 1 Kasım Pazar günü sandık başına gitti. Tüm yurtta olduğu gibi Karasu ve Kocaali'de de erken seçim

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA