sakarya-kuzey-gazetesi-haber-ihbar-hattı-0536-073-72-72 Baiylerimiz Arzum kırtasiye-Mert kırtasiye- Birlik büfe-Duman market-

19 Kasım 2019 Salı

Sakarya Kuzey Slogan

Bekleme yapma

HASAN KAR

HASAN KAR

E-Posta : hasankar54@gmail.com

Trafik kazası potansiyeli iyi olan bir ilçeyiz. Diğer ilçelerle değerlendirme ve kıyaslama  yaptığınızda bunu görürsünüz. Diyeceksiniz ki yazın nüfusumuz 400 bin, 500 bin. Tamamda yaz harici dönemlere baktığımızda da aslında bunu göreceksiniz. Bunun birçok farklı sebepleri var. Bunları konuşabilir ve tartışabiliriz de zaten. Yaklaşık bir veya  bir buçuk yıl önce Karayolları ve Sakarya Büyükşehir Belediye'sine Karasu Kocaali yol güzergahı ile ilgili kavşaklar için sinyalizasyon, yan yol emniyet şeridi gibi durumlarla alakalı belgeleri vermiş  sıkıntıları da aktarmıştık. Aradan geçen zaman içersin de sadece 32 evler kavşağı sinyalizasyonu yapılmış oldu. Diğer sıkıntı içeren çağdaş, Karasu (Küçük Karasu), Kuyumcullu kavşakları kaza için adeta ölüm kavşakları haline geldi ve bunlar kesinlikle de akıllı kavşak olması lazım. 32 evlerde de maalesef  bu şekil yapılmadı. 
 
Şimdi gelelim diğer bir sıkıntıya şehir içi minibüsleri ve şehirlerarası otobüs firmaları yine bu yol güzergahında yolcu indirme ve bindirme işinde maalesef cepleri tercih etmiyorlar. Ceplerin harici yerlerde gerçekleştirdikleri bu iş trafiği müthiş derecede sıkıntıya sokuyor. Ne olur kardeşim müşterimize sadece ceplerde durabiliyoruz deseniz. Bunun haricinde dur kalk yapamıyoruz deseniz, yolcu kardeşimde beş on metre yürüse ve böylece arkanızdaki araçta makasa girmek zorunda kalmasa, trafik akışı emniyetli bir şekilde devam etse ne dersiniz sevgili dostlarım. 
 
PAZAR YERİ
 
Pazar yeri taşınacak lafı iyiden iyiye konuşuluyor. Taşınsın mı taşınmasın mı? Bu duruma iki taraflı bakmalıyız diye düşünüyorum. Yani iki açıdan okumalıyız aslında. Şimdi çarşı merkez mahalleleri için yerinde kalması bu vatandaşın yürüme mesafesinde pazara ulaşması kesinlikle çok güzel bir durum ve bu açıdan baktığımızda taşınmasının getireceği yük için çokta iyi olmayacağı kanısına varabiliriz. Birde merkez mahalle haricindeki vatandaşlar için yani daha kırsaldakiler için bakalım bu duruma. Bu vatandaşlarımız pazara gelmek için mutlaka ya toplu taşıma veya özel araçlarını mecburi olarak tercih etmek zorunda kalıyor. Bu vatandaşımız için çokta önem arz etmeyebilir taşınma durumu. Bir örnek ise otogarımız şehrin dışına taşınacak bugünün potansiyeline nüfusuna uygun bir yatırım yapılacak iyide olacak aslında. Pazar yerinden devam edelim isterseniz. Şubat Mart ayını bile baz alsak araç yoğunluğuna cevap vermiyor durumda. Yaz ayları için çile haline geldiği de ortada. Buradan illa da kalksın bu olmazsa olmaz da demiyorum ama bizleri bekleyen sıkıntılara göre hareket etmemiz gerekiyor. Vizyonumuzu belirlememiz lazım diye düşünüyorum. Bugünün şartlarına uygun daha nezih, daha geniş, daha planlı köylü pazarına daha fazla yer verilmiş bir pazar yeri ve daha ulaşılabilir bir proje ile güzel bir pazar yeri neden olmasın. Selam ve dua ile. 
 


25 Şubat 2017 Cumartesi 10:11
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ

YUSUF DEMİRCİOĞLU'NDAN ÇİFTE SAADET

Karasu Aziziye Mahallesi tiyatro topluluğu kurucularından Yusuf Demircioğlu, reklam ve dizi kariyerine bir yenisini

SAKARYA KARA TESLİM

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un, Pazartesi günü Sakarya genelinde okulları tatil etmesinin ardından gözler

SAĞANAK YAĞIŞ GELİYOR

Kar yağışının Çarşamba gününden beri ülke genelinde ve Sakarya'da etkisinin sürdürmesinin ardından Devlet

YENİ YILA KARLA GİRECEĞİZ

Aralık ayının bitmesine günler kala kara kış kendisini kapıdan gösterdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün

SAATLERİ GERİ ALMAYI UNUTMAYIN

Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, bu cumartesiyi pazar gününe bağlayan gece yarısından sonra,

1 KASIM 2015 SEÇİM SONUÇLARI

Türkiye, 1 Kasım Pazar günü sandık başına gitti. Tüm yurtta olduğu gibi Karasu ve Kocaali'de de erken seçim

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA