sakarya-kuzey-gazetesi-haber-ihbar-hattı-0536-073-72-72 Baiylerimiz Arzum kırtasiye-Mert kırtasiye- Birlik büfe-Duman market-

19 Kasım 2019 Salı

www.sakaryakuzey.com whatsapp ihbar hattı 0536 073 72 72

ASIM'IN NESLİ

HASAN KAR

HASAN KAR

E-Posta : hasankar54@gmail.com


Çanakkale geçilmez ve geçilemedi. Savaşın sürdüğü günler içerisindeki günlük yemek menüsü bizlere nefsimizi terbiye etmek için yeter de artar. Yağsız buğday çorbası ve şekersiz üzüm hoşafı gün içerisindeki bazı öğünler. Bazen yokluktan  verilememiş bile. Bu şatlar altında bir destan yazılmış.

Çanakkale Zaferi’nin bedeli milletimiz için çok ağır olmuştur. Bu savaşın sebep olduğu ekonomik yıkımın yanında, en verimli çağında 250 bin insanımızdan, yüz binden fazla öğretmen, mülkiyeli, tıbbiyeli yetişmiş aydınımızdan da yoksun bırakmış, bu yetişmiş insan gücünün eksikliği Cumhuriyetin kurulduğu dönemde can yakıcı bir şekilde hissedilmiştir. Yani Çanakkale Savaşları Türk Milleti’nin gençliğini yemiş bitirmiştir.

Dün; Çanakkale Destanı, Kurtuluş Savaşı’nın önsözüydü. Sonra Çanakkale ruhu, Kurtuluş Savaşı azmi ve kararlığıyla bütünleşerek sömürülen üçüncü dünya ülkeleri için bağımsızlık modeli oldu. Bugün ise dünya barışı adına sözün bittiği yer; ‘Gazze ve Kudüs’ Çanakkale’dir, ‘Bağdat ve Kabil’ Çanakkale’dir, ‘Suriye ve Arakan’ Çanakkale'dir. Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’nda nasıl dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar Türkiye’ye yardım elini uzattıysa bugün yardım etme görevi ve nöbeti bizlerdedir. Çanakkale Geçilmez diyerek destan yazan milletimiz aynı ruhla Bağdat’a, Kudüs’e, Gazze’ye, Arakanlı Müslümanlara, Suriyeli kardeşlerimize sahip çıkarak yeni destanlar yazmalıdır.

Çanakkale dışta bağımsızlığın sembolü iken, içeride milletimizi birbirine bağlayan çimentodur. Anadolu insanının bin yıllık kardeşliği Çanakkale ruhu etrafında güçlenerek devam etmektedir, etmelidir. Çanakkale’de var olan ruhu günümüze yeni bir anlayışla taşımalıyız. Günümüz emperyalizminin silahları ekonomi, diploması, teknoloji, kültür ve toplumsal hareketler olmuştur. Bizler de aynı araçları çok daha iyi kullanarak gelişim, değişim ve dönüşüm süreçlerini hızlandırarak güçlü bir ülke olmalıyız ve oluyoruz da. Türkiye bölgesel liderlik konusunda tereddütsüz en önde yer almaktadır. Ancak bu yeterli değildir. Türkiye’nin yeni vizyonu dünya ekonomileri içinde ilk 10’a girmek ve küresel gücün ortağı olmaktır. İşte o zaman Çanakkale ruhu dünya ölçeğinde zirveye ulaşmış; mazlum ve mağdurların sesi olmanın yanında yeni mağdur ve mazlumların oluşmamasının garantörü ve güvencesi olacaktır.

Bu duygularla 18 Mart Şehitler Günü’nde; vatanımızı koruma bilincini yeniden kuşanırken şehitlik mertebesine ulaşan bütün aziz şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor, mekanları cennet, ruhları şad olsun.

Selam ve dua ile…


23 Mart 2015 Pazartesi 13:29
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ

YUSUF DEMİRCİOĞLU'NDAN ÇİFTE SAADET

Karasu Aziziye Mahallesi tiyatro topluluğu kurucularından Yusuf Demircioğlu, reklam ve dizi kariyerine bir yenisini

SAKARYA KARA TESLİM

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un, Pazartesi günü Sakarya genelinde okulları tatil etmesinin ardından gözler

SAĞANAK YAĞIŞ GELİYOR

Kar yağışının Çarşamba gününden beri ülke genelinde ve Sakarya'da etkisinin sürdürmesinin ardından Devlet

YENİ YILA KARLA GİRECEĞİZ

Aralık ayının bitmesine günler kala kara kış kendisini kapıdan gösterdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün

SAATLERİ GERİ ALMAYI UNUTMAYIN

Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, bu cumartesiyi pazar gününe bağlayan gece yarısından sonra,

1 KASIM 2015 SEÇİM SONUÇLARI

Türkiye, 1 Kasım Pazar günü sandık başına gitti. Tüm yurtta olduğu gibi Karasu ve Kocaali'de de erken seçim

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA