Sakarya Kuzey Facebook

YSK'DAN ÇOK ÖNEMLİ UYARI

yskdan-cok-onemli-uyari

Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasız kimliklerle gelen seçmene oy kullandırılmayacak. Sandık kurulu başkanı geçersiz oyların önüne geçmek için seçmene temiz oy kullandıracak.
06 Haziran 2015 Cumartesi 13:07

2015 GENEL SEÇİM SONUÇLARI için tıklayınız

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), oy verme işlemlerine ilişkin bilgilendirme yaptı. Sandık Kurulu'nun oy verme günü nasıl hazırlanması, pusulaların, zarfların ve seçim sandığının mühürlenmesine ilişkin bilgi veren YSK, sandık kurulunun çalışmasını anlattı.

Oy pusulalarının bulunduğu paketin sadece oy verme günü sabah sandık kurulu başkanı tarafından açılabileceğini, zarfların ve oy pusulalarının sayıldığını ve mühürleme işleminin yapıldığını kaydeden YSK, seçmen bilgi kağıdı olmayan vatandaşların sandık seçmen listesini görebilmeleri için kapılara asacaklarını belirtti.

7 Haziran Pazar günü oy vermenin saat 08.00'de başlayacağı belirtildi. YSK, yaptığı açıklamada, "Vatandaşın rahatlıkla oyunu kullanması için kimlik belgesinin yanında olması gerekir. Kimlik belgesi olmayan, fotokopi belge ile oy kullanamaz. Kimse başkasının yerine de oy kullanamaz. Sandık başına gelen seçmen TC kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi daireler tarafından verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, evlenme cüzdanı, hakim-savcı ve avukat gibi kimlik kartları ile oyunu kullanabilecek. TC kimlik numarası olmayan bir kimlik ile vatandaş gelirse yanında seçmen bilgi kağıdı ve nüfus müdürlüklerinden alacağı vukuatlı kayıt örneği yanında olacak" ifadelerine yer verdi.YSK'DAN SEÇİM YASAĞI DÜZENLEMESİRTÜK, televizyonların yarın saat 18.00'e kadar miting yayınlarına devam edebilmesi yönünde karar aldı.

RTÜK kararı şöyle  duyurdu:

“Bilindiği üzere Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun 30. Maddesi gereğince, seçimlerle ilgili olarak seçim dönemlerinde yapılan yayınlara ilişkin usul ve esaslar Yüksek Seçim Kurulu düzenler. YSK, TRT ile özel radyo ve televizyon kuruluşlarının seçim döneminde uyacakları yayın ilkelerini belirlemiş ve duyurmuştu. YSK, 4 Mart 2015 kararında ‘Siyasi partiler veya adayların oy verme gününden önceki yirmi dört saate kadar olan sürede radyo ve televizyonlarda birlikte veya ayrı ayrı açık oturum, röportaj, panel gibi programlara katılarak görüşlerini açıklayabilecekleri’ belirtilmiştir. 2 Haziran kararında ise miting yayınlarının 6 Haziran 2015 Cumartesi günü saat 18.00’e kadar yayınlanabileceği belirtilmiştir.

YSK’nın söz konusu kararlarından görüleceği üzere, yayın yasakları 5 Haziran 2015 Cuma gecesi (bu gece) saat 24.00’den itibaren başlayıp, oy verme günü olan 7 Haziran 2015 Pazar günü Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanacak saate kadar sürecektir. 

Bu süre zarfında televizyon ve radyolar ile her türlü yayın organları tarafından siyasi reklam, seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yayın yasağı kapsamındadır. Miting yayınları ise 6 Haziran 2015 Cumartesi günü saat 18.00’e kadar yapılabilecektir”

SONUÇLAR ISLAK İMZA İLE İMZALANACAK

Sandık kurulu başkanın seçmenin nasıl oy kullanacağı konusunda bilgilendirmesi gerektiğini kaydeden YSK, seçmenin oy vermek için kabine yanında cep telefonu ve fotoğraf makinesi ile giremeyeceğini söyledi.

 

Seçmen oyunu kullandıktan sonra mutlaka imza atması gerektiğinin altını çizen YSK, sandık kurulu üyelerinin seçmene kabinin içine girerek yardım edemeyeceğini, engellilere veya yaşlılara yanlarında gelen yakınlarının yardımcı olabileceğini kaydetti.

Oy verme işleminin tamamlanmasının ardından sayım-döküm işlemlerinin yapılacağını anlatan YSK yetkilileri, bilgilerin buradan sandık sonuç tutanağına geçirileceğini, sayım döküm cetvelleri ve sandık sonuç tutanağının ıslak imzayla imzalanıp, mühürleneceğini ve torbanın ilçe seçim kuruluna kura ile belirlenen iki kişi ile sandık kurulu başkanının teslim edileceğini ifade etti.

2015 GENEL SEÇİM SONUÇLARI için tıklayınız

Nevtan Angün
Genel Haberler Haber okunma sayısı: 1720

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

saatleri-geri-almayi-unutmayin

SAATLERİ GERİ ALMAYI UNUTMAYIN

07 Kasım 2015 Cumartesi 15:02
1-kasim-2015-secim-sonuclari

1 KASIM 2015 SEÇİM SONUÇLARI

01 Kasım 2015 Pazar 22:15
findik-12-tl-mecbur-kalmadikca

FINDIK 12 TL, MECBUR KALMADIKÇA...

28 Ağustos 2015 Cuma 12:41
siralar-10-gun-bos-kalacak

SIRALAR, 10 GÜN BOŞ KALACAK

21 Ağustos 2015 Cuma 15:35
2015-genel-secim-sonuclari

2015 GENEL SEÇİM SONUÇLARI

07 Haziran 2015 Pazar 20:07
yskdan-cok-onemli-uyari

YSK'DAN ÇOK ÖNEMLİ UYARI

06 Haziran 2015 Cumartesi 13:07

ÜLKE GÜNDEMİ

YUSUF DEMİRCİOĞLU'NDAN ÇİFTE SAADET

Karasu Aziziye Mahallesi tiyatro topluluğu kurucularından Yusuf Demircioğlu, reklam ve dizi kariyerine bir yenisini

SAKARYA KARA TESLİM

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un, Pazartesi günü Sakarya genelinde okulları tatil etmesinin ardından gözler

SAĞANAK YAĞIŞ GELİYOR

Kar yağışının Çarşamba gününden beri ülke genelinde ve Sakarya'da etkisinin sürdürmesinin ardından Devlet

YENİ YILA KARLA GİRECEĞİZ

Aralık ayının bitmesine günler kala kara kış kendisini kapıdan gösterdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün

SAATLERİ GERİ ALMAYI UNUTMAYIN

Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, bu cumartesiyi pazar gününe bağlayan gece yarısından sonra,

1 KASIM 2015 SEÇİM SONUÇLARI

Türkiye, 1 Kasım Pazar günü sandık başına gitti. Tüm yurtta olduğu gibi Karasu ve Kocaali'de de erken seçim

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA