Ege, Adaylığını Açıkladı

ege-adayligini-acikladi

Ak Parti Karasu Kurucu Üyelerinden Mehmet Ege yapılacak Karasu İlçe Başkanlık Kongresi’nde aday olacağını açıkladı. Ege partiyi yeniden halkla barışık hale getirmek için göreve talip olacağını söyledi.
09 Temmuz 2014 Çarşamba 12:13

Mehmet Ege bu yola neye güvenerek çıktı?

Biz Ak Parti’nin Kurucu Üyelerindenim. Ak Parti kurulduğundan beri de Ak Parti’nin içindeyim. Tüm teşkilat kademelerinde görev aldım. Gerek Tuna Eren ile gerek Yakup Gençbay ile  gerekse İshak Sarı ile uyumlu bir şekilde çalıştım. Teşkilatın tüm birimlerinde görev aldım ve neredeyse siyasetin her alanında bulundum. Teşkilatlanma yeteneğime, iyi bir ekip kuracağıma, siyasi tecrübeme ve Cenabı Allah’a güvenerek bu yola çıktım.

İshak Sarı ile uyumlu çalıştık diyorsunuz ama muhtemelen İshak Sarı’ya karşı aday oluyorsunuz. Sizce İshak Sarı’nın yapamadığı ne vardı? Yani siz seçildiğinizde bugünden farklı ne olacak?

Sayın İshak Başkan teşkilatta istişareleri kendi görüşüne yakın buldukları ile yapıyordu. Yani istişare etmiyor kendi görüşünü onaylatıyordu. Baştan beri teşkilatların birçoğunun kabullenememe gibi bir sorunu var. İshak Başkanım kişilik olarak, arkadaş olarak iyi birisi olmasına rağmen bana göre kendini bu konuda geliştiremedi. İshak Başkanım diplomasının dörtte biri bende olsaydı bugün Karasu Belediye Başkanı bendim. Benim aday olmamdaki en büyük etken bu partinin kuruluşundan bugüne kadar ama üye olarak, ama teşkilat görevlisi olarak, ama partili olarak bu teşkilattan halkın koparıldığını görmemdir. Bu parti yüzde 30-40 oy alırken bu insanlar parti binalarına sığmıyordu. Salonlar bize yetmiyordu. Şu anda Karasu’da Ak Parti yüzde 60’larda oy almaktadır. Ancak parti toplantıları ve partililerin partiye olan bağlılıklarını gösterdikleri ilçe divan toplantılarına katılım her geçen gün azalmaktadır. Dışarıda karşılaştığımız arkadaşlarımız bize bu sıkıntıyı sıklıkla dile getiriyor. Teşkilatta kadın kolları yok, gençlik kolları çalıştırılamıyor. Bu şekilde bir teşkilatlanma olmaz. Biz de bu sıkıntılara son vermek için, eski köy, yeni mahalle teşkilatlanmalarında bazı sıkıntıların oluştuğunu gördüğümüz için, önceki yönetici arkadaşlara mahalledeki partililerimize istişare edilmeden yapılan bütün işler partililerimizin gururunu incittiği için, kısaca tüm partililerimizin gönlünü almak için bu yola çıktık.Yanınızda kimler olduğunu söylemek ister misiniz?

İsim açıklamayı şu anda uygun bulmuyorum. Ancak çalışmalarımız devam ediyor. Bizim yanımızda olan isimler zaten herkesin malumudur. Karşımızda olması muhtemel isimler ne kadar belliyse kiminle yola çıkacağımız da o derecede bellidir. Bu isimleri zaten günü geldiğinde yanımızda ve çalışmalarımızda göreceksiniz.

Nasıl bir yönetim kuracaksınız? Mesela küskünlerden kimse olacak mı? Ahmet Genç tarafından kimseyi alacak mısınız? Ya da Recep Özdemir’in HAS Parti’den getirdiği isimlere yer verecek misiniz?

Benim için sadece Ak Partililer var. Kişiler ve önceki kimlikleri bizim için bağlayıcı değil. Bize, Ak Parti’ye kim faydalı olacaksa o isim bizim listemizde yer alacaktır. Şucu, bucu gibi isimlere takıntılı olmayacağımız gibi kimseye karşı bir önyargımız da olamaz. Biz Ak Partiliyiz ve kendini bu şekilde nitelendiren herkesle yol yürümeye hazırız.

Sizce Ak Parti’de kongre sürecine girildi mi? Ne zaman kongre yapılmalı?

Evet! Kongre sürecine girildiğini, İlçe Başkanı’nın temsilcilerin yer değiştirmeye başladığından sürecin başladığı anlaşılıyor. Büyük ihtimalle delege üzerinde de benzer oynamalar yapılacaktır. Aldığımız duyumlar ve izlenimler onu gösteriyor. İlçe Başkanımızın yine önceki gibi kongre olmadan atama sistemiyle yerinde kalacağını yakın çevresine söylediği gelen bilgiler arasında. Kongre Genel Başkanımız ve Başbakanımızın istifa etmesinden 45 gün sonra büyük kongre yapılması zorunlu. Sürecin işleyebilmesi için de ilçelerin, illerin ve genel kurul kongresinin tamamlanması lazım. Ancak 45 gün içinde bütün bunların yetişmesi mümkün durmuyor. Ancak eski genel kurul delegeleri ile ya da belli bir sistem oluşturularak Genel Merkez bu işin üstesinden gelir. Kongre normalde Kasım 2014’te olmalıydı. Ama sürecin nasıl devam edeceği şu an belli değil. Her şey Genel Başkan’ın istifası ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra netlik kazanacak.

Mehmet Ege seçilirse Mehmet İspiroğlu ile Ak Parti Teşkilatı arasındaki buzlar eriyecek mi?

Şu anda herhangi bir soğukluk olduğuna ben inanmıyorum. Ancak Mehmet Ege seçilirse, yani ben İlçe Başkanı olursam Belediye Başkanı kendi işini, teşkilat kendi işini yapacak. Kimse kimsenin sorumluluk alanına müdahale etmeyecek. Bu şekilde olursa teşkilat ile belediye arasında bir sorun olacağını zannetmiyorum. Bu sadece Karasu’ya has bir olay değil. Tüm seçilmiş belediye başkanları ve teşkilatlar arasında yetki karmaşası oluyor. Bunun olmamasının tek çözümü herkesin işini yapmasıdır.

Şu anda sizce hiçbir sorun yok mu?

Bence sorun teşkilattan değil ilçe başkanı ve birkaç belediye meclis üyesinden kaynaklanmaktadır. Yerel seçimler öncesi teşkilat, belediye başkan adayı belli olduktan sonra belediye başkanı ile çalışacak ekibi iyi tespit edememiştir. Şu an mevcut Meclis Üyelerini tenzih ediyorum. Kendilerine hiçbir önyargım olmamakla beraber Karasu’da Meclis Üyeliği yapacak birçok isim aday adayı bile olmamıştır. Bunun sorumluluğunu birileri kendilerinde hissetmelidir. Siyasi tecrübesi çok daha fazla olan isimlerin de partiye bir şekilde getirilmesi ve aday yapılması gerekirdi. Kimisinin tecrübesinden, kimisinin siyasi gücünden faydalanmak mümkündü.

Sizce Mehmet İspiroğlu’nun yaşanan ortamda hiç payı yok mu?

Mehmet İspiroğlu bir önceki dönem belediye başkanıydı. Herkes tarafından tanınan bilinen birisiydi. Neticede belediye başkan ve meclisi bir ekip ruhuyla beraber çalışmadıktan sonra, olduğu yöreye faydalı olamaz. Herkesin bildiği bir şekli bugün bilmiyormuş gibi yapmak riyaya girer. Mehmet İspiroğlu’nun karakteri bellidir. Çalışma sistemi bellidir. Siz eğer istediğinizi almak istiyorsanız bunun yolu yordamı da bellidir. İspiroğlu göreve dün gelmedi ki “göreve geldikten sonra çok değişti” diyelim. İspiroğlu kendi gibi davranıyor. Bugün İspioğlu’na itiraz edenler, Mehmet İspiroğlu başkan adayı olduğunda “ben bu adamla çalışamam” diyip belediye meclis üye adayı olmayacaktı. Seçildikten sonra partisi için çalışmak zorundasınız. Ben oynamıyorum deme hakkı kimsede yok.

Liste kötü, İlçe Başkanı siyaseti iyi okuyamadı da bu kadar oyu kim aldı?

Bana göre bu oyu da, bu seçimin en büyük faktörü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aldı. Dombra şarkısı ve Mehmet İspiroğlu da seçimin alınmasında ciddi coşkuya neden olmuştur. İspiroğlu’nun ciddi bir oy potansiyeli olduğunu hepimiz biliyorduk ama bu kadar olacağını kimse tahmin etmiyordu.

Sizden başka liste hazırlığında olan var mı? Mesela Orhan Kurtuluş geçtiğimiz hafta verdiği röportajda bu şekilde bir hazırlık içinde olduğunun sinyallerini verdi. Sizce Mehmet Ege’nin rakibi kim olur?

Herkesin aday olma özgürlüğü vardır. İsmi geçen arkadaşlar bizim için kıymetlidir. Kimseye neden aday oldun diye bir husumetimiz olması mümkün değildir. İnşallah tüm adaylar sandığa girer, delegenin vereceği karara saygı ile partisine hizmet etmeye devam eder. Burada bir delege onurlandırılır. İki seçilen adam onurlandırılır. Üçüncüsü kaybeden aday da partisine küsmez. Süreçte tüm aday arkadaşlarımızın centilmence yarışacağına şüphem yok. Herkese bol şans diliyorum.

Sakarya Kuzey
Karasu Haberleri / Siyaset
Haber okunma sayısı: 2055

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

mhp-karasu-kucukle-devam

MHP KARASU, KÜÇÜK'LE DEVAM

04 Eylül 2015 Cuma 15:15
kocaali-mahalleleri-oy-dagilimi

KOCAALİ MAHALLELERİ OY DAĞILIMI

10 Haziran 2015 Çarşamba 12:40
karasu-mahalleleri-oy-dagilimi

KARASU MAHALLELERİ OY DAĞILIMI

08 Haziran 2015 Pazartesi 19:12
mustafa-isen-ferizliden-basladi

MUSTAFA İSEN, FERİZLİ'DEN BAŞLADI

20 Şubat 2015 Cuma 13:23
recep-soyturk-moral-depoladi

RECEP SOYTÜRK, MORAL DEPOLADI

20 Şubat 2015 Cuma 13:04

ÜLKE GÜNDEMİ

YUSUF DEMİRCİOĞLU'NDAN ÇİFTE SAADET

Karasu Aziziye Mahallesi tiyatro topluluğu kurucularından Yusuf Demircioğlu, reklam ve dizi kariyerine bir yenisini

SAKARYA KARA TESLİM

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un, Pazartesi günü Sakarya genelinde okulları tatil etmesinin ardından gözler

SAĞANAK YAĞIŞ GELİYOR

Kar yağışının Çarşamba gününden beri ülke genelinde ve Sakarya'da etkisinin sürdürmesinin ardından Devlet

YENİ YILA KARLA GİRECEĞİZ

Aralık ayının bitmesine günler kala kara kış kendisini kapıdan gösterdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün

SAATLERİ GERİ ALMAYI UNUTMAYIN

Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, bu cumartesiyi pazar gününe bağlayan gece yarısından sonra,

1 KASIM 2015 SEÇİM SONUÇLARI

Türkiye, 1 Kasım Pazar günü sandık başına gitti. Tüm yurtta olduğu gibi Karasu ve Kocaali'de de erken seçim

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
104 hit, 59 ziyaretçi, 62 ziyaret
Bu ay:
424 hit, 224 ziyaretçi, 256 ziyaret
Toplam:
417144 hit, 126333 ziyaretçi, 189387 ziyaret