sakarya-kuzey-gazetesi-haber-ihbar-hattı-0536-073-72-72 Baiylerimiz Arzum kırtasiye-Mert kırtasiye- Birlik büfe-Duman market-

20 Kasım 2019 Çarşamba

www.sakaryakuzey.com whatsapp ihbar hattı 0536 073 72 72

Ruhsatsız dükkanlara taviz verilmeyecek

ruhsatsiz-dukkanlara-taviz-verilmeyecek

Karasu Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Karakaş, Karasu’da ruhsatsız iş yeri kalmayacağını açıkladı. Karakaş, “Şeffaf belediyecilik statüsünde ilerliyoruz ve ruhsatsız hiçbir iş yerlerine kesinlikle taviz vermeyeceğiz” dedi.
07 Kasım 2019 Perşembe 11:58

 

Defalarca uyarı yapıldı

Şeffaf belediyecilik statüsünde Karasu Belediyesi’nde çalışmaların yürütüldüğünü ve yasa dışı hiçbir olaya göz yummayacaklarını belirten Karasu Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Karakaş, “İşyeri açarken bilindiği üzere gerekli kurumlardan izin alınması gerekiyor. Bizler vatandaşlarımızı defalarca bu konuda uyardık. Belediyeye gerekli evrakların teslimi durumunda işyerinize gelerek görevliler tarafından belirli incelemeler yapılıyor. Fiziksel şartlara uyum incelemesi yapıldıktan sonra şayet evraklar tamsa belediye kişiye ruhsat veriyor. Ancak iş yeri açma belgesi olmadan ve ya iş yeri olmadan iş yerinde faaliyet göstermek kesinlikle yasaklanmış durumdadır. Denetlemeler sonucunda ruhsatsız işyeri tespit edilerek tutanak tutulduğunda artık geri dönüşü yoktur ve ceza ödemek durumunda kalınır. Vatandaşlarımızın bu konuda mağdur olmamaları için ruhsat almaya davet ediyorum” dedi.

Bizler kanunu uyguluyoruzKarasu’da usule uygun olmayan iş yeri kalmayacağını ve yapılan her ticaretin usule uygun olması gerektiğini belirten Karakaş, “Bizlerin kimsenin işinde ve ya iş yerinde gözümüz yok. Bizler kendi kararlarımızla da uygulama yapmıyoruz. Kanunda bulunan maddeler doğrultusunda çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu anlamda girişimci olmak isteyenlerin ekonomik olarak bu işe hazır olmaları ve sektöre karar vermeleri yetmemektedir. İşyeri açılırken belediyeye başvurarak ruhsat, vergi dairesine başvurarak vergi levhası almak, esnaf ve sanatkarlar odasına kayıt yaptırmak, SGK’da iş veren ve çalışan girişlerini yaptırmak gerekmektedir. Ruhsatsız olarak açılan işyerleri denetim ya da şikayet sonucunda mühürlenmektedir. Ruhsatsız faaliyet gösteren iş yeri ilk aşamada uyarı alır. Kendisine verilen süre içerisinde yine aynı tavrı sürdürmeye devam ederse işyeri mühürlenecek ve kendisine para cezası verilecektir” ifadelerini kullandı.

Ruhsatsız dükkan açılamaz

İşyeri açma ve çalışma ruhsatı alınmaması durumunda ruhsatsız işyeri Belediye Zabıta Amirliği görevlileri tarafından mühürlenir. Ayrıca ruhsatsız işyeri çalıştırılması nedeniyle Belediye Encümeni kararı ile idari para cezası kesilebileceğini açıklayan Karakaş, “İşyerine vurulan mührü ancak ve ancak işyeri açma ve çalışma ruhsatı alarak kaldırabilirsiniz. Önemli bir nokta ise resmi makamlarca mühürlenen elektrik, su sayacınızdaki veya dairenizin, işyerinizin kapısındaki mührü kırdı veyahut mühre rağmen bir şekilde içeri girerek veya mühürlenen sayacı kullanarak mührün konuluş amacına aykırı davranışta bulunmanız durumunda 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası ile yargılanabilirsiniz. Bu suça Mühür Bozma veya Mühür Fekki ismi verilmektedir. Ticaretten men de bir diğer ceza şeklidir. Yapılan inceleme sonrasında idari yaptırımlar için tutanak tutulmaktadır. 2019 itibari ile ruhsatsız iş yeri açmanın cezası en az 7 bin 500 TL’dir” dedi. Gülcan Elmalı

Haberin etiketleri:

Ruhsatsız, dükkanlara, taviz, verilmeyecek


Haber okunma sayısı: 101

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

-cocuk-sokagini-trafige-acmayin

Çocuk Sokağı’nı trafiğe açmayın

20 Kasım 2019 Çarşamba 13:34
-deniz-kurudu

Deniz kurudu

20 Kasım 2019 Çarşamba 13:30
-osman-hoca-vefat-etti

Osman Hoca vefat etti

20 Kasım 2019 Çarşamba 13:25
-9-kilo-esrar-yakalandi

9 kilo esrar yakalandı

20 Kasım 2019 Çarşamba 13:24
-emniyet-hirsizlara-goz-actirmiyor

Emniyet hırsızlara göz açtırmıyor

20 Kasım 2019 Çarşamba 12:48
her-organ-yeni-bir-hayat

Her organ yeni bir hayat

20 Kasım 2019 Çarşamba 12:42

ÜLKE GÜNDEMİ

YUSUF DEMİRCİOĞLU'NDAN ÇİFTE SAADET

Karasu Aziziye Mahallesi tiyatro topluluğu kurucularından Yusuf Demircioğlu, reklam ve dizi kariyerine bir yenisini

SAKARYA KARA TESLİM

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un, Pazartesi günü Sakarya genelinde okulları tatil etmesinin ardından gözler

SAĞANAK YAĞIŞ GELİYOR

Kar yağışının Çarşamba gününden beri ülke genelinde ve Sakarya'da etkisinin sürdürmesinin ardından Devlet

YENİ YILA KARLA GİRECEĞİZ

Aralık ayının bitmesine günler kala kara kış kendisini kapıdan gösterdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün

SAATLERİ GERİ ALMAYI UNUTMAYIN

Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, bu cumartesiyi pazar gününe bağlayan gece yarısından sonra,

1 KASIM 2015 SEÇİM SONUÇLARI

Türkiye, 1 Kasım Pazar günü sandık başına gitti. Tüm yurtta olduğu gibi Karasu ve Kocaali'de de erken seçim

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA