Sakarya Kuzey Facebook

AK Parti’de Şok Yaratan Sonuç!

ak-partide-sok-yaratan-sonuc

Oylamadan, AK Parti cephesinde şok etkisi yaratan sürpriz sonuç çıktı.
14 Ekim 2012 Pazar 16:42

Meclis’te, yerel seçimlerin öne alınarak 27 Ekim 2013’te yapılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifinin oylamasından AK Parti cephesinde şok etkisi yaratan, sürpriz sonuç çıktı. Son oylamaya kadar 330-367 referandum aralığının üzerinde çıkan “kabul” oyları, teklifin geneli üzerindeki oylamada 360’ta kaldı. Teklifin referanduma götürülüp götürülmemesi konusunda gözler karar noktası olan Çankaya Köşkü’ne çevrildi. Ak Parti ve MHP’den Meclis’te olup ret, çekimser veya boş oy kullanan 8 milletvekili olduğu ortaya çıktı. CHP’den bazı milletvekillerinin 3 gün önceki 1. turda olduğu gibi teklife “kabul” oyu verdiği düşünüldüğünde ise firenin 8’den fazla olduğuna kesin gözüyle bakılıyor.

 

İlk işaret 1. maddede

 TBMM’de dün teklifin 2. tur oylaması yapıldı. Teklifin ikinci turunda, maddenin gizli oylamasına 442 milletvekili katıldı. 1. madde, 64 ret oyuna karşılık 365 oyla kabul edilirken 7 oy boş, 2 oy geçersiz çıktı. Oylamada 4 milletvekili çekimser kaldı. Birinci madde 330-367 olan referandum aralığında kaldı. Böylece sürpriz referandum sonucu ilk işaretini verdi. Teklifin 2. maddesinin oylamasına ise 440 milletvekili katıldı. Madde için 380 kabul, 51 ret, 2 çekimser, 5 boş oy kullanılırken 2 oy geçersiz sayıldı. İkinci madde ise referandum aralığının üzerinde geçmiş oldu.

 

Teklifin referandum aralığının üzerinde yasalaşmasının kritik olduğunun görülmesi üzerine birleşime yarım saat ara verildi. Ak Parti, “bir oy bir oydur” diyerek bileşimi yöneten TBMM Başkanvekili Sadık Yakut’u başkanlık koltuğundan indirdi. Genel Kurul’a çağrılan, oy hakkı bulunmayan TBMM Başkanı Cemil Çiçek bileşimi yönetmeye başlarken Yakut oyunu kullandı.

 

440 milletvekilinin katıldığı oylamada 360 kabul, 72 ret, 4 çekimser, 1 boş oy kullanılırken, 3 oy geçersiz sayıldı. Böylece teklif 330 - 367 referandum aralığında Meclis’te kabul edilmiş oldu. Anayasa’ya göre Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, referandum aralığında kabul edilerek kendisine sunulan yasayı “geri gönderebilecek” veya “referanduma sunmak üzere” onaylayabilecek.

 

Cumhurbaşkanı Gül’ün referanduma sunma seçeneğini hayata geçirmesi halinde, Türkiye anayasaya gereği, onayın Resim Gazete’de yayımının ardından başlayacak 60 gün sonraki ilk pazar günü referanduma gidecek. Çıkan sonuç üzerine Ak Parti grup yönetimi olağanüstü toplandı. Başbakan, firelerin kimlerin olduğu konusunda derhal tespit yapılmasını istedi.

 

Bu arada firelerin peşine düşen Ak Parti’den 3 milletvekilinin, MHP’den ise hapiste bulunan İstanbul Milletvekili Engin Alan dahil 5 milletvekilinin mazeretli olduğu ortaya çıktı. Ak Parti’den Hakan Şükür, Naci Bostancı ve Cevdet Erdöl mazeretleri nedeniyle oylamaya katılamayacaklarını bildirdi. MHP’den ise Koray Aydın, Mustafa Erdem, Özcan Yeniçeri ve Faruk Bal’ın mazeretli olduğu belirlendi.

 

8 fire var

 

326 milletvekili bulunan Ak Parti’de, Çiçek’in oy kullanma hakkı bulunmuyor. 3 mazeretli milletvekili de dikkate alındığında, Ak Parti’nin Genel Kurul’da oy kullanması gereken milletvekili sayısı 322 olarak ortaya çıkıyor. 51 milletvekili bulunan MHP’de ise Alan dahil 5 mazeretli milletvekili düşüldüğünde Genel Kurul’da 46 vekilin oy kullanması gerekiyor. Böylece iki partiden toplam 368 oy ortaya çıkıyor. 360 kabul oyu çıktığı dikkate alındığı ise her iki partiden toplam fire 8 olarak ortaya çıkıyor.

Anayasa oylamasının 3 gün önce yapılan 1. turundaki oylamasında kabul oylarının 384’e çıkması bazı CHP’lilerin düzenlemeyi desteklediğini ortaya koymuştu. Dünkü oylamada CHP‘lilerin de destek oyunun olduğu düşünüldüğünde ise fire sayısının 8’den daha fazla olduğu belirtildi.

 

Çiçek: Pazartesi kanun Köşk’te

 

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ”Cumhurbaşkanı ya iade edebilir veya referanduma gönderebilir. Meclis iradesi bu yönde tecelli etti” dedi. Çiçek, kanunu da pazartesi günü Köşk’e göndereceğini belitti.

 

Değişiklik ne getiriyor?

 

Yasa, Anayasa’ya ”Geçici 20. madde”nin eklenmesini öngörüyor. İlk fıkrada, ”Kanunun yürürlüğe girmesinden sonra yapılacak seçimde oy verme gününün 2013 Ekim ayının son pazar günü” olduğu yer alıyor. İkinci fıkrada ise yapılacak mahalli idareler seçiminde Anayasanın 67. maddesinde yer alan ”Yapılan değişiklikler, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanmaz” hükmünün, uygulanmayacağı öngörülüyor.

 

Kaynak: Ok.Net

Haberin etiketleri:

Ak Parti, AKP, referandum, erken seçim, oylama


Haber okunma sayısı: 800

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

saatleri-geri-almayi-unutmayin

SAATLERİ GERİ ALMAYI UNUTMAYIN

07 Kasım 2015 Cumartesi 15:02
1-kasim-2015-secim-sonuclari

1 KASIM 2015 SEÇİM SONUÇLARI

01 Kasım 2015 Pazar 22:15
findik-12-tl-mecbur-kalmadikca

FINDIK 12 TL, MECBUR KALMADIKÇA...

28 Ağustos 2015 Cuma 12:41
siralar-10-gun-bos-kalacak

SIRALAR, 10 GÜN BOŞ KALACAK

21 Ağustos 2015 Cuma 15:35
2015-genel-secim-sonuclari

2015 GENEL SEÇİM SONUÇLARI

07 Haziran 2015 Pazar 20:07
yskdan-cok-onemli-uyari

YSK'DAN ÇOK ÖNEMLİ UYARI

06 Haziran 2015 Cumartesi 13:07

ÜLKE GÜNDEMİ

YUSUF DEMİRCİOĞLU'NDAN ÇİFTE SAADET

Karasu Aziziye Mahallesi tiyatro topluluğu kurucularından Yusuf Demircioğlu, reklam ve dizi kariyerine bir yenisini

SAKARYA KARA TESLİM

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un, Pazartesi günü Sakarya genelinde okulları tatil etmesinin ardından gözler

SAĞANAK YAĞIŞ GELİYOR

Kar yağışının Çarşamba gününden beri ülke genelinde ve Sakarya'da etkisinin sürdürmesinin ardından Devlet

YENİ YILA KARLA GİRECEĞİZ

Aralık ayının bitmesine günler kala kara kış kendisini kapıdan gösterdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün

SAATLERİ GERİ ALMAYI UNUTMAYIN

Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, bu cumartesiyi pazar gününe bağlayan gece yarısından sonra,

1 KASIM 2015 SEÇİM SONUÇLARI

Türkiye, 1 Kasım Pazar günü sandık başına gitti. Tüm yurtta olduğu gibi Karasu ve Kocaali'de de erken seçim

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA