FINDIK PARA ETTİ, BÖYLE OLDU

findik-para-etti-boyle-oldu

Doğu Karadeniz’de fındık mahsulünün az olmasının ardından hızla yükselen fındık fiyatları hırsızların da iştahını kabarttı. Karasu Kızılcık Mahallesi’ndeki vatandaşlar ise çareyi tüfekle nöbet tutmakta buldu.
29 Ağustos 2014 Cuma 15:46

Vardiyalı nöbet

Hızla yükselen fındık fiyatları hırsızları harekete geçirdi. Karasu Kızılcık Mahallesi’nde artan hırsızlık olayları çiftçileri çileden çıkardı. Geceleri bahçelerden çuvallanmış haldeki fındıkları çalan hırsızların madenci feneri takarak ağaçlardaki fındıkları da çaldıkları tespit edildi. Hırsızlarla baş edemeyen mahalle sakinleri ATV tipi araçlarla bahçeleri turlamaya başladı. Çok sayıda bahçe sahibi de pompalı tüfek ve av tüfekleri ile bahçelerde gece nöbetleri tutmaya başladı. Geceleri vardiyalı olarak nöbet tutan köy sakinleri olağan dışı bir kişi gördüklerinde jandarma ekiplerine haber veriyor.

Çare kalmadı

Artan hırsızlık olaylarından dolayı bu yönteme mecbur kaldıklarını belirten Savaş Hancı, “Bu aralar hırsızlık olayları çok artı. Biz de mahalle giriş çıkışında nöbet tutuyoruz. Nöbetin bitiminde Mahalle Muhtarımız İsmail Hakkı Topaloğlu beraberinde diğer nöbetçileri getiriyor ve biz de nöbeti devrediyoruz” dedi. Mahalle Muhtarı İsmail Hakkı Topaloğlu ise, aynı zamanda Karasu Muhtarlar Derneği Başkanı olduğunu ifade ederek, “Bu konuyu diğer muhtar arkadaşlarımızla da görüşüyoruz. Sadece fındıklık değil evler de soyulmaya başlanmış. Herkes bu konuda duyarlı olursa hırsızlığın önüne geçilebilir” dedi. 

Ekip kurdukKonu ile ilgili emniyet birimleri ile de uyumlu çalıştıklarını ifade eden Topaloğlu, “Fındıklarımız bu yıl iyi para yaptığından dolayı hırsızların fındığa yöneldiğini ve evlerin soyulmasının durduğunu özellikle fındık bahçelerine yöneldiğini, emniyet birimlerinden de bilgi aldık. Bahçelerde toplanmış fındıkları çuval olarak ve toplanmamış fındıkları da dallardan toplayıp çalıyorlar. Bunun için bizde mahallemizin gençlerinden oluşturduğumuz gönüllü nöbetçilerimiz geceler vardiyalı olarak nöbet tutuyorlar ve ayrıca mahalle giriş çıkışlarında da ATV’lerle yine gençlerimiz nöbet tutuyorlar” dedi.

Devriye geziyorlar

Mahalle giriş ve çıkışlarında nöbet tutan gençlerden Bahtiyar Hordoloş ise “Köyde 5-6 arkadaşımızın tarladan olsun harmandan olsun fındığını çalmışlar. Biz de böyle mahalle giriş ve çıkışlarında devriye geziyoruz ve fındıkları kolluyoruz” dedi. Mahallede fındığı çalınan ve fındık bahçesinde gece elinde silahı ile nöbet tutan Fuat Alıcı da, “Gece geç saatlerde bahçeye gelen hırsızlar 12 çuval fındığımı çaldılar. Ve ben de sabah fındığın çalındığını fark ettim. Hemen jandarmayı aradım ve jandarma geldi araştırma falan yaptı gitti ve ben de sonucu bekliyorum. Biz de silahlanıp fındığımızın başında sabaha kadar nöbet tutuyoruz” dedi.

Hordoloş’tan ziyaret

Mahallede fındıkları çalınan vatandaşlara geçmiş olsun ziyaretine giden, Karasu Ziraat Odası Başkanı Fikri Hordoloş, “Akşam Fuat arkadaşımızın toplanmış fındığını çalmışlar, fındıklıktan. Biz de kendisine geçmiş olsuna geldik. Son günlerde bu fındık hırsızlığı artmakta olup vatandaşlar da kendi imkanlarıyla fındık bahçelerinde gece gündüz nöbet tutuyorlar. Toplanmamış fındık bahçelerinden de fındıkları toplayıp çalıyorlar. Çuvallanmış fındıkları da çalıyorlar. Onun için vatandaşlar kendi imkanlarıyla mahallenin giriş ve çıkışlarında olsun bahçelerde ve harmanlarda vardiyalı olarak nöbet tutuyorlar” dedi.

Mehmet Karakaş
Karasu Haberleri / Ekonomi

Haber okunma sayısı: 2467

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

balik-tezgahlari-senlendi

BALIK TEZGAHLARI ŞENLENDİ

13 Eylül 2014 Cumartesi 17:20
gencbay-uretici-bize-guvensin

GENÇBAY: ÜRETİCİ BİZE GÜVENSİN

10 Eylül 2014 Çarşamba 19:38
spekulasyonlara-kanmayin

SPEKÜLASYONLARA KANMAYIN

06 Eylül 2014 Cumartesi 17:34
murat-kirtasiye-sezona-hazir

MURAT KIRTASİYE, SEZONA HAZIR

06 Eylül 2014 Cumartesi 17:20
ilcenin-altini-findik

İLÇENİN 'ALTIN'I FINDIK!

05 Eylül 2014 Cuma 12:23
findik-15-lirayi-gorebilir

FINDIK, 15 LİRAYI GÖREBİLİR

04 Eylül 2014 Perşembe 12:11

ÜLKE GÜNDEMİ

YUSUF DEMİRCİOĞLU'NDAN ÇİFTE SAADET

Karasu Aziziye Mahallesi tiyatro topluluğu kurucularından Yusuf Demircioğlu, reklam ve dizi kariyerine bir yenisini

SAKARYA KARA TESLİM

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un, Pazartesi günü Sakarya genelinde okulları tatil etmesinin ardından gözler

SAĞANAK YAĞIŞ GELİYOR

Kar yağışının Çarşamba gününden beri ülke genelinde ve Sakarya'da etkisinin sürdürmesinin ardından Devlet

YENİ YILA KARLA GİRECEĞİZ

Aralık ayının bitmesine günler kala kara kış kendisini kapıdan gösterdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün

SAATLERİ GERİ ALMAYI UNUTMAYIN

Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, bu cumartesiyi pazar gününe bağlayan gece yarısından sonra,

1 KASIM 2015 SEÇİM SONUÇLARI

Türkiye, 1 Kasım Pazar günü sandık başına gitti. Tüm yurtta olduğu gibi Karasu ve Kocaali'de de erken seçim

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA