FINDIK, FİSKOBİRLİK'E TESLİM

findik-fiskobirlike-teslim

Karasu Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Gençbay ve yönetim kurulu üyeleri fındığını Fiskobirlik’e teslim etti. Gençbay, “Üretici Fiskobirlik’e güvenmeli. Çünkü bu kooperatif üreticinin kooperatifi. Bizler kooperatifimize fındığımız teslim ettik” dedi.
29 Ağustos 2014 Cuma 15:39

Güvensizlik var

Fiskobirlik’in daha önceden bir aksaklık yaşadığını belirten Karasu Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Gençbay, üreticinin o zamanda mağdur edildiğini de belirtti. Gençbay, “Son zamanlarda Fiskobirlik düzenli bir şekilde çalışmaya başladı. Fakat biz ne kadar üreticiye anlatmaya çalışsak da üreticide kooperatife karşı bir güvensizlik var. Oysa şuanda Fiskobirlik tamamen düzelmiş durumdadır” dedi.

Peşin para

Fındık fiyatlarını piyasanın belirlediğini belirten Başkan Yakup Gençbay, “Bizler piyasanın belirlediği fiyatın 10 kuruş üzerinde peşin para ile fındık alımı yapıyoruz” dedi. Bizden zirai danışmanlık hizmeti alan üreticilerimize de piyasanın 20 kuruş üzerinden fındık alımı yapıyoruz. Biz üreticinin randımanını ve kilosunu tam olarak yapmaktayız. Üreticinin parasını fındığını kantardan indirdikten sonra hesabına yatırıyoruz. Yani bu sene peşin para çalışıyoruz” diye konuştu.

Bize hesap sorsunlarÜreticinin Fiskobirlik’e güvenmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Yakup Gençbay, “Eğer burada bir aksaklık olursa üretici kalksın bize hesabını sorsun. Ben güvendim yeniden mağdur oldum desin. Bu mağduriyetler artık bitmiştir. Üretici fındığını buraya getirecek tam randıman yapılacak ondan sonrada parasını peşin alacak. Ortaklık aramıyoruz. Piyasanın 10 kuruş üzerinde fındığı alıyoruz” dedi.  

Fiyatlar yüksek olacak

Gençbay, 2006 ve 2008’den üreticinin Fiskobirlik’ten alacağı olan kişilerin, şimdi yatırdığı fındığın tamamının parasını ödeyip eskiden kalma borcumuzun da bir kısmını da ödeyeceklerini belirtti. Gençbay, “Bu sene Karadeniz’de fındık olmadığından dolayı fındık fiyatları kesinlikle yükselecek. Bizim tavsiyemiz, üreticimiz ihtiyacı olan kadarını satsın. Diğerini bekletsin emanete vermesin. Eğer bekletmeye yeri yoksa bizim depolarımızı üretici istediği zamana kadar kullanabilir. Hem de hiç ücret ödemeden.

Fındığa talibiz

Yönetim kurulu ve mahalle muhtarları ile köyleri dolaşacaklarını da söyleyen Başkan Yakup Gençbay, mahalle sakinlerine Fiskobirlik’in nasıl fındık aldıklarını söyleyeceklerini ifade etti. Fiskobirlik’in eski dönemi bitmiştir. Bundan sonra yeni bir dönem bizi ve üreticilerimizi beklemekte. 20 Ağustos’tan itibaren fındık alımlarımız başlamıştır” dedi. İlk olarak kendilerinin Fiskobirlik’e fındıklarını yatırdıklarını belirten Gençbay, üreticinin fındığına talip olduklarını da belirtti.

Tüccara güvenmeyin

İki buçuk tonu geçen fındığı harmandan kendileri aldıklarını belirten Gençbay, “Aracımız ve çuvallarımız ile beraber fındığı üreticinin harmanından alıyoruz” dedi. Tüccarlar konusunda üreticinin dikkatli olması gerektiğinin de altını çizen Gençbay, “Üretici fındığını sadece bir tüccara değil, birkaç tüccara randımanını aldırıp o şekilde versin. Bazı Tüccar üreticiyi kandırıyor. Üretici tuzağa düşmesin. Bazı tüccarlar fındığı tartmadan üreticiye randıman veriyor. Üretici bunlara kanmasın” dedi.

Güler Siyam
Karasu Haberleri / Ekonomi

Haber okunma sayısı: 3157

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

balik-tezgahlari-senlendi

BALIK TEZGAHLARI ŞENLENDİ

13 Eylül 2014 Cumartesi 17:20
gencbay-uretici-bize-guvensin

GENÇBAY: ÜRETİCİ BİZE GÜVENSİN

10 Eylül 2014 Çarşamba 19:38
spekulasyonlara-kanmayin

SPEKÜLASYONLARA KANMAYIN

06 Eylül 2014 Cumartesi 17:34
murat-kirtasiye-sezona-hazir

MURAT KIRTASİYE, SEZONA HAZIR

06 Eylül 2014 Cumartesi 17:20
ilcenin-altini-findik

İLÇENİN 'ALTIN'I FINDIK!

05 Eylül 2014 Cuma 12:23
findik-15-lirayi-gorebilir

FINDIK, 15 LİRAYI GÖREBİLİR

04 Eylül 2014 Perşembe 12:11

ÜLKE GÜNDEMİ

YUSUF DEMİRCİOĞLU'NDAN ÇİFTE SAADET

Karasu Aziziye Mahallesi tiyatro topluluğu kurucularından Yusuf Demircioğlu, reklam ve dizi kariyerine bir yenisini

SAKARYA KARA TESLİM

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un, Pazartesi günü Sakarya genelinde okulları tatil etmesinin ardından gözler

SAĞANAK YAĞIŞ GELİYOR

Kar yağışının Çarşamba gününden beri ülke genelinde ve Sakarya'da etkisinin sürdürmesinin ardından Devlet

YENİ YILA KARLA GİRECEĞİZ

Aralık ayının bitmesine günler kala kara kış kendisini kapıdan gösterdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün

SAATLERİ GERİ ALMAYI UNUTMAYIN

Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, bu cumartesiyi pazar gününe bağlayan gece yarısından sonra,

1 KASIM 2015 SEÇİM SONUÇLARI

Türkiye, 1 Kasım Pazar günü sandık başına gitti. Tüm yurtta olduğu gibi Karasu ve Kocaali'de de erken seçim

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA