Sakarya Kuzey Facebook

OLMAZSA OLMAZ TEMEL KURAL

olmazsa-olmaz-temel-kural

Eğitim-Sen Karasu İlçe Temsilcisi Gürhan Aytok, düzenin ben yaptım, oldubittiden ibaret olduğunu belirtti. Aytok, “Demokratik toplumlarda, hukuk devletinde siyasal iktidarın yasama ve yürütme ile ilgili bütün uygulamaları hukukun denetimine açıktır. Bu demokrasilerde olmazsa olmaz en temel bir kuraldır” diye konuştu.
28 Ağustos 2014 Perşembe 16:38

Cadı avı

Eğitim-Sen Karasu İlçe Temsilcisi Gürhan Aytok, “10 Haziran 2014 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumları yöneticilerinin görevlendirilmesine yönelik yönetmelik sonrasında Türkiye çapında bütün eğitim kurumlarında 4 yılı dolduran eğitim yöneticilerinin görevlerinin yerine yenilerinin atanması ile birlikte sona ereceği açıklanmıştır. Yıllardır eğitim kurumlarını bir şirket gibi yönetmek, okulları ticari işletme kafasıyla işleten MEB tüm ülke çapında başlattığı cadı avı ile Türkiye çapında siyasal kadrolaşma başlatmıştır. Yandaş olmayan sendika üyesi okul müdürlerini tek tek tespit ederek tavsiye etmiştir. Yandaş sendika üyelerine alan açmıştır” dedi.

Baskıyla üye yaptılar

Değerlendirme sürecinde yandaş olmayan sendikalı yöneticilerine yönelik sendika değiştirme yönünde tehdit ve şantajlara göz yumulduğunu söyleyen Aytok, “Türkiye’nin çeşitli illerinde bazı müdürler bu baskılara boyun eğerek yandaş sendikaya üye yapıldığı bilinmektedir.

Milli Eğitimde siyasal kadrolaşmaya ilişkin en çarpıcı örnekler hemen öncesinde geçtiğimiz aylarda yapılan şube müdürlerinin atamalarında yaşanmıştır. Örneğin Bursa’da atanan 22 tane şube müdürünün 22’si de yandaş sendika üyesidir. İnsanın gözüne sokar gibi iş yapıyorlar. Şube Müdürleri atamaları Bursa İdari Mahkemesi’ne yapılan itirazlar sonucunda şube müdürlerinin atamalarının tamamı iptal edilmiştir” dedi.Tanımadan not verdiler

Eğitim-Sen Karasu İlçe Temsilcisi Gürhan Aytok, “Danıştayın şube müdürlüğü atamalarının iptali üzerine alınan sınav puanlarına göre yeni şube müdürlüğü atamaları beklenirken mevcut atanan şube müdürleri personelle 6 aylık beraber çalışma süresini doldurmadan okul müdürlerini daha tanımadan idarecilere not vermeleri de ayrıca bir hukuksuzluk teşkil etmektedir” dedi. Aytok, “Eğitim müdürlerinin değerlendirilmesi ile ilgili şaibelerin ve adaletsizliklerin ortaya çıkmaması için eğitim kurumu müdürlerinin tamamının aldıkları puanlarla birlikte yayınlanmalıdır. Okul müdürlerinin planlanmasında başarılarına göre değil de siyasi referanslara göre yapıldığı açıkça ortada” şeklinde ifade kullandı.

Haksız ve hukuksuz uygulama

“Eğitim-Sen olarak okullarda eğitim yöneticilerinin bakanlık tarafından hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın siyasal tercihlere göre belirlenmesi ve atanmasına karşı çıkmıştır” diye konuşan Aytok, Eğitim yöneticilerinin bütün eğitim bileşenlerinin katılımıyla yapılan seçimlerle işyerlerinin kendi yöneticilerini kendilerinin seçmesini savunmuştur” dedi. Aytok, “Somut hiçbir bilgi ve belgeye dayanmadan tamamen soyut ve politik değerlendirmelerle düşük puanlar verilen (Dalga geçer gibi 74 puan alanlar olmuş) yandaş olmayan sendikalı müdürlere yapılan bu haksız ve hukuksuz uygulamayı şiddetle kınıyoruz. Maalesef ülkemiz bu uygulamalarla muz ve ananas cumhuriyetinin gerisinde kalmıştır” dedi.

Karasu Haberleri / Eğitim

Haber okunma sayısı: 1543

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

calik-yerine-aslan

ÇALIK YERİNE ASLAN

12 Nisan 2016 Salı 13:28
meslek-lisesinden-dev-kampanya

MESLEK LİSESİ'NDEN DEV KAMPANYA

23 Şubat 2015 Pazartesi 23:58
caliktan-degerlendirme-toplantisi

ÇALIK'TAN DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

12 Eylül 2014 Cuma 11:35
okul-heyecani-basladi

OKUL HEYECANI BAŞLADI

10 Eylül 2014 Çarşamba 17:16

ÜLKE GÜNDEMİ

YUSUF DEMİRCİOĞLU'NDAN ÇİFTE SAADET

Karasu Aziziye Mahallesi tiyatro topluluğu kurucularından Yusuf Demircioğlu, reklam ve dizi kariyerine bir yenisini

SAKARYA KARA TESLİM

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un, Pazartesi günü Sakarya genelinde okulları tatil etmesinin ardından gözler

SAĞANAK YAĞIŞ GELİYOR

Kar yağışının Çarşamba gününden beri ülke genelinde ve Sakarya'da etkisinin sürdürmesinin ardından Devlet

YENİ YILA KARLA GİRECEĞİZ

Aralık ayının bitmesine günler kala kara kış kendisini kapıdan gösterdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün

SAATLERİ GERİ ALMAYI UNUTMAYIN

Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, bu cumartesiyi pazar gününe bağlayan gece yarısından sonra,

1 KASIM 2015 SEÇİM SONUÇLARI

Türkiye, 1 Kasım Pazar günü sandık başına gitti. Tüm yurtta olduğu gibi Karasu ve Kocaali'de de erken seçim

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA